Skocz do zawartości

Raspberry Pi 4 brak dźwięku - przy podłączeniu do TV


fido

Pomocna odpowiedź

Witam

Na początku napiszę że jestem bardzo początkujący w sferze Raspberry Pi.

Do tej pory miałem raspberry pi 3 i podłączone do telewizora samsung 27 cali i korzystałem czasami z programu Kodi.

Teraz mam raspberry pi 4 z 4 GB ramu i mam problem po podłączeniu do TV poprzez HDMI nie mam dźwięku i nie wiem jak sprawdzić co jest nie tak. Dodatkowo na Pi 3 miałem w menu i w konfiguracji Pi opcję do zmiany rozdzielczości w Pi 4 niestety nie widzę takiej opcji.

Oczywiście wszystko to na Raspbian.

 

Z góry dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

Otwórz terminal i wpisz: sudo raspi-conifg

W advanced options w menu powinienś mieć opcje "audio". Wejdź tam i wybierz "force HDMI".
Jeśli nie widzisz takiej opcji, to w raspi-config wybierz update, być może po aktualizacji taka opcja się pojawi.

Daj znać jak poszło 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Rzeczywiście jest "Audio" ale niestety przy próbie zmiany pozostaje cały czas "Audio"

Zauważyłem, że dźwięku nie ma przy podłączeniu do HDMI 1, jak jest podłączone do HDMI 0 dźwięk jest .

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Samsung LE37C650.

Co do HDMI to ja cały czas piszę o HDMI w rasppery Pi4 w TV mam podłączone cały czas do jednego.

Edytowano przez fido
Link do komentarza
Share on other sites

Ok, myślałem że masz starszy monitor i jedno z wyjść HDMI jest jednokierunkowe, a chodziło jedno z HDMI w RPi :)

Poszperałem na szybko i widzę, że ten problem ma wielu użytkowników RPi 4. Być może problem leży w pliku konfiguracyjnym.

Edytuj plik config.txt używając np. konsolowy notatnik nano:
sudo nano /boot/config.txt

Poszukaj poniższych lini:

# uncomment to force a HDMI mode rather than DVI. This can make audio work in
# DMT (computer monitor) modes
#hdmi_drive=2

Odkomentuj linię z #hdmi_drive=2 usuwając #

Zapisz: ctrl+o
Wyjdź: ctrl+x
Uruchom ponownie RPi

Link do komentarza
Share on other sites

Czołem!

 

Ja również mam problem z moim RPI 4 2gb.

Dziwna sprawa... ćwiczę od paru dni, różne konfiguacje z moim TV 4k na wyjściu HDMI 0 odpala mi malinę w 1080p "tęcza" potem TV widzi, że jest podłączone RPI, ale nie ma obrazu. Po wyciągnięciu kabla HDMI i ponownym włożeniu obraz się pojawia w 4k, ale nie mam opcji jego zmiany na inną rozdzielczość.

W raspi-config gdy wchodzę w "resoultion" nic mi się nie pojawia i cofa mnie do pierwszej zakładki raspi-config, również w config.txt nie mogę wymusić innej rozdzielczości mimo zmiany hdmi_group=1  zmiana na CEA

hdmi_mode=16 1060p 60Hz

Co ciekawe w 4k dźwięk działa 🙂

 

Gdy podłaczę HDMI pod wejście HDMI 1 - tam jestem w stanie ustawiać rozdzielczość, ale nie mam dźwięku 🤔

próbowałem wszystkich opcji w raspi-config oraz w config.txt

hdmi_drive=2

hdmi_enable_4kp60 itd.

 

Miał ktoś z Was taki problem?

Chciałbym pobawić się na RetroPie, ale albo nie mam dźwieku, albo za wysoką rozdzielczość która mocna ubija FPS 😕

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 27.04.2020 o 07:46, Kicowa napisał:

Gdy podłaczę HDMI pod wejście HDMI 1 - tam jestem w stanie ustawiać rozdzielczość, ale nie mam dźwięku 🤔

próbowałem wszystkich opcji w raspi-config oraz w config.txt

hdmi_drive=2

hdmi_enable_4kp60 itd.

OK, udało mi się ogarnąć to samemu:

>>> cd /boot
  
>>> sudo nano cmdline.txt
  
dodajemy tam do istniejącej już lini (wszystko musi być w jednej linii to co było i co dodajemy):
snd_bcm2835.enable_headphones=1 snd_bcm2835.enable_hdmi=1 snd_bcm2835.enable_compat_alsa=0

Voila, dźwiek na HDMI 1 działa z możliwością zmiany rozdzielczości.

 

Dnia 27.04.2020 o 07:46, Kicowa napisał:

Dziwna sprawa... ćwiczę od paru dni, różne konfiguacje z moim TV 4k na wyjściu HDMI 0 odpala mi malinę w 1080p "tęcza" potem TV widzi, że jest podłączone RPI, ale nie ma obrazu. Po wyciągnięciu kabla HDMI i ponownym włożeniu obraz się pojawia w 4k, ale nie mam opcji jego zmiany na inną rozdzielczość.

W raspi-config gdy wchodzę w "resoultion" nic mi się nie pojawia i cofa mnie do pierwszej zakładki raspi-config, również w config.txt nie mogę wymusić innej rozdzielczości mimo zmiany hdmi_group=1  zmiana na CEA

hdmi_mode=16 1060p 60Hz

Co ciekawe w 4k dźwięk działa 🙂

Tutaj dźwięk działa jak wcześniej, ale niestety nadal nie mogę zmienić rozdzielczości z 4k. 😞 

Link do komentarza
Share on other sites

Mogę potwierdzić że dopisanie do cmdline.txt

snd_bcm2835.enable_headphones=1 snd_bcm2835.enable_hdmi=1 snd_bcm2835.enable_compat_alsa=0

jak pisze kolega @Kicowa uruchomił u mnie dźwięk na HDMI1

Co do rozdzielczości mogę jedynie powiedzieć że mam podłączenie do TV Full HD i mogę zmieniać rozdzielczości do tek wartości przy pomocy programu jak na screenie na HDMI0 i HDMI1

Schowek01.thumb.jpg.24b2ce2a57cb1b482b55b9320d5e99ce.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.