Skocz do zawartości

Czym sterować te silniki?


slon2005

Pomocna odpowiedź

Wpadło mi w ręce takie sympatyczne podwozie jest to część wózka do kijów golfowych. Chciałbym to wykorzystać do zrobienia mobilnego fotela dla osoby niepełnosprawnej oczywiście po uprzednim wzmocnieniu, lub jeżeli się nie sprawdzi to zdalnie sterowana kosiarka lub gokart dla dziecka. Całością będzie rządzić arduino uno lub esp32 no ale co pomiędzy kontroler a silniki? Oczywiście chciałbym to zrobić jak najniższym kosztem, jednak taniego gotowca nigdzie nie mogę znaleźć. Oczywiście każde koło musi być sterowane osobno przód/tył i regulacja prędkości. Myślałem o przekaźniku za kontrolerem którym bym zmieniał biegunowość a następnie tranzystor którym bym zmieniał prędkość PWM. I tak to w mojej amatorskiej głowie się wymyśliło chociaż tranzystora nigdy nie używałem i znam go tylko z opowieści. Silniki prawdopodobnie mają po 12v 180w, mam akumulator żelowy 12v 10ah. Tutaj jest link z którego podejżałem parametry bo na silnikach nic nie ma. https://www.amazon.com/Remote-Control-Electric-Golf-Trolley/dp/B0055KVYY6/?tag=leosm1-20

IMG_20200408_230254.jpg

IMG_20200408_230234.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@slon2005 a próbowałeś je uruchomić i zmierzyć pobierany prąd? Dobrze byłoby zweryfikować nawet orientacyjnie te dane, które wziąłeś z internetu. Sterowniki do większych silników nie są tanie, więc dobrze byłoby dobierać coś bazując na sprawdzonych informacjach 😉 Jaki budżet zakładasz na sterowniki?

Link do komentarza
Share on other sites

1A koło w powietrzu

5-10A że średnim obciążeniem jazda po podlodze

19A i pewnie trochę więcej ale nie ryzykowałem bo miernik mam do 20A z dużym obciążeniem po podłodze. 

Pomiar podczas napędzania tylko jednego koła, drugie odłączone całkowicie. Budżet chciało by się żeby był w dziesiątkach złotych ale jak korzyści mają być ogromne to i setki w budżecie można rozważyć. 

Oglądałem właśnie drivery od 30zl po 200 i więcej i mnie to trochę zaskoczyło. A co uważasz o przekaźniku i tranzystorze? Ma to sens czy w ogóle nie ma prawa działać?

Dopytuje, bo staram się też pojąć działanie tranzystora 😅

Aktualizacja:

@Treker pozwolę sobie wywołać, bo nie mogę się doczekać odpowiedzi. 

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli będziesz sterował takimi silnikami przez przekaźniki to nie będziesz mógł sterować prędkością, a po drugie cały sterownik dość szybko się zepsuje. Przekaźniki mają ograniczoną wydajność co do liczby przełączeń, a przy takich prądach łatwo będzie o problemy ze stykami. Takie rozwiązanie bym od razu przekreślił. Samodzielna budowa sterownika na takie prądy jest dość trudna. Jeśli masz odpowiednią wiedzę to możesz się za to zabrać, ale jeśli dopiero zaczynasz się tym interesować to temat będzie trudny. Według mnie znacznie szybciej i taniej (licząc nieudane próby) będzie kupić gotowy moduł. Zerknij na moduły dostępne np. w TME: https://www.tme.eu/pl/katalog/modulowe-sterowniki-silnikow/857e7e5438f4de27c11080d048567ed1.html Może coś z tego Ci podpasuje.

Oczywiście może ktoś podpowie tutaj jakieś fajne rozwiązanie DIY. Ja niestety nigdy nie budowałem samodzielnie takiego sterownika, więc nie chce nic doradzać "w ciemno".

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.