Skocz do zawartości

Modyfikacja układu z komparatorem napięcia


Sqoshu

Pomocna odpowiedź

W wyjaśnieniu pierwszej lekcji, na początku, jest pokazany przykład z dwoma bateriami, złożyłem więc własny układ z komparatorem, dając na wejście nieodwracające z użyciem dzielnika napięcia (10k i 1k) 8.32V, a na odwracające 0.84V (1k i 10k) - zgodnie z oczekiwaniami, dioda LED świeci, na wyjściu mierzę napięcie 8.82V.

Teraz pomyślałem sobie, skoro ten układ jest tak czuły na nawet minimalne zmiany napięcia na wejściach, zbuduję inny dzielnik i spróbuję wymusić przełączenie mniejszymi napięciami. Użyłem więc dzielnika z wejścia odwracającego (1k i 10k; 0.84V), zamieniłem go tylko miejscem i włączyłem do wejścia nieodwracającego, a na wejście odwracające podałem napięcie z nowego dzielnika (1k i 22k), otrzymując w ten sposób 0.42V na tym wejściu (mierzone miernikiem w ten sam sposób jak w przypadku pierwszym, gdy dioda świeciła, pomiędzy odpowiednią nóżką komparatora a dodatnim biegunem napięcia zasilającego). Mierząc napięcie różnicowe między nóżkami odwracającą i nieodwracającą otrzymuję różnicę podanych napięć z dzielników, a więc ~0.42V. Na wyjściu, między dodatnim napięciem zasilania, a wyjściem (kolektorem) mam napięcie ~0.77V.

Ponieważ 0.84V > 0.42V na wyjściu powinienem mieć napięcie zbliżone do napięcia +E (zasilam układ napięciem stałym = 9.17V) i dioda powinna świecić. Może dokładnie tego nie rozumiem, ale przełączenie, według dokumentacji, powinno w najgorszym przypadku zajść dla różnicy minimalnie 100mV, a tutaj mam ponad 300mV.
Zaznaczam przy okazji, że połączenie jest identyczne jak przy przypadku pierwszym, zmieniłem tylko rezystory, aby "podzielić" inne napięcie.

Załączam zdjęcie układu.

komparator.jpg

Edytowano przez Sqoshu
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.