Skocz do zawartości

Szeregowe połączenie kontaktronów +info Led Buzzzer


Sebabanshee

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie 

jestem w trakcie kończenia instalacji Alarmowej (kampera ) w którym jest 10klap serwisowych - problem polega natym że urządzenia fabrycznie nie posiadaja sprzętowych możliowści podłacznia osobno każdej lini z osobna . Połączone mam wszystkie kontaktrony NC szeregowo i mój zamysł jest zbudować układ który informowałby akustycznie i wizualnie o niedomkniętej lub nie zamkniętej (względnie uszkodzonym kontaktronie z osobna)  

Prośba o podpowiedz jakiegoś prostego schematu który w takim układzie możnaby było zastosować ? 

 

 

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

Nie bardzo wiem, co dla Ciebie oznacza "prosty schemat". Bo dla każdego będzie to oznaczało co innego.

Listwa z diodami LED, rezystor by móc sterować diodami z instalacji samochodowej. Od każdego czujnika przewody, a że masz NC to diody świecą jak klapy zamknięte. Każda dioda  podłączona do innego czujnika.  W każdym razie czeka Cię dokładanie kabli do czujników. To najprostsze elektronicznie.

Ja bym takie coś zrobił na jakimś arduino np. nano. Całą logikę masz gotową. Trzeba zabezpieczyć wejścia arduino np. diodami zenera bo kable od czujników do płytki będą długie. Na kawałku laminatu umieścić gotowe arduino, przewidzieć miejsca na gniazda wtykowe do 10-ciu linii podłączonych do czujników jak w centralce alarmowej. Do tego na tym PCB dołożyć stabilizator i zabezpieczenie wejścia  diodami/transilami.  No i kwestia sygnalizacji która klapa. Potrzebny byłby układ 74HC595 (bo pozostają 4 wolne porty) i wyświetlacz LED jeden segment, w wyniku zostaje Ci nawet 1 pin do wysterowania buzera np. Koszt 30pln. Tak, trzeba napisać kawałek kodu, ale ten przypadek to jakiś tydzień, dwa dla początkującego by to zrealizować samemu. Kursów Arduino i jak podłączyć wyświetlacz LED są miliony. No chyba, że "prosty schemat" oznacza pytanie co to jest opornik lub co to dioda zenera. To może się wydawać skomplikowane wtedy.

I można jeszcze wykorzystać czujniki jak są, bez prowadzenia kabli, wykorzystać Arduino jak pisałem. Ale zamiast 10 linii, równolegle do każdego czujnika wstawić jakiś rezystor, dla każdego inny np 1-szy  = 100Ω, 2-gi  = 500Ω, 3-ci = 1kΩ itd. trzeba taką drabinkę obliczyć i podłączyć do jednego wejścia ADC. Jak jakaś klapa zostaje otwarta to jej rezystancja zwiększa się o rezystancję przy otwartym czujniku. Resztę załatwi oprogramowanie, które będzie obliczać oporność itd.  Ja bym preferował u siebie takie rozwiązanie bo leniwy jestem i nie grzebał bym w instalacji.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.