Skocz do zawartości

Arduino Mega2560pro i HC12


Przemek1967

Pomocna odpowiedź

Zrobiłem układ na Arduino Mega2560 pro który wykorzystuje moduł radiowy HC-12 do wysyłania i odbierania komunikatów.
Do obsługi stosuję bibliotekę SoftwareSerial.h i a obiekt tworzę poleceniem SoftwareSerial HC12(RX_Pin, TX_Pin).
Wszystko działa poprawnie gdy podłączam do pinów 10,11 (wysyłanie i odbieranie komunikatów).
Jednak jak podłączam na wyższe numery pinów np 23/24, 38/40 czy nawet Piny obsługujące PWM 44/46 to działa tylko wysyłanie komunikatów ale odbieranie już nie.
Zastanawiam się co jest powodem takiego działania ?
Wszystkie te porty PA,PB,PL są 8 bitowe i nie znalazłem żadnej znaczącej róznicy w ich opisie
https://cdn.sparkfun.com/datasheets/Components/General%20IC/2549S.pdf

 

Link do komentarza
Share on other sites

Znalazłem odpowiedź w opisie biblioteki SoftwareSerial: 

Limitations
Not all pins on the Mega and Mega 2560 support change interrupts, so only the following can be used for RX: 10, 11, 12, 13, 14, 15, 50, 51, 52, 53, A8 (62), A9 (63), A10 (64), A11 (65), A12 (66), A13 (67), A14 (68), A15 (69).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Przemek1967 witam na Forum, fajnie że problem się rozwiązał 🙂 Tylko mam pytanie, po co stosujesz SoftwareSerial skoro Arduino Mega (nawet te pro) mają ponad 3 sprzętowe UARTy? Używasz je pisząc Serial1, Serial2 itd...

Edit, nawet 4:

image.thumb.png.fbb0f0d3c521ce78afc9bb7576762efb.png

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Stosuję SoftwareSerial celem prostego przenoszenia kodu programu pomiędzy Arduino Mega2560 a Ardiuno Nano które w większości używam ze względu na znacznie niższą cenę. Nano ma 1 x UART sprzetowy który używam do debugowania programu.

Buduję układy tylko na własne potrzeby czasami po kilka sztuk a i tak w każdym stosuję inny zestaw komponentów. Teraz chcę dodać LAN i requesty i 32K pamięci Nano już jest za mało. #define jest to bardzo pomocne.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.