Skocz do zawartości

Efektywne zasilanie mikrokontrolera z li-pol


menorzinho

Pomocna odpowiedź

Cześć.

Pracuję nad układem zasilanym z li-pol w którym Attiny85 mierzy (dość często) temperaturę i ciśnienie. Zastanawiam się w jaki sposób najbardziej efektywnie wykorzystać pojemność baterii. Czy bardziej opłaca się zmniejszyć napięcie zasilania do 3.3V, a może nawet 2.7 za pomocą regulatora LDO (chyba gorzej) lub przetwornicy buck-bust (chyba lepiej), czy też może unikać start energii i zasilać wprost procesor?

Link do komentarza
Share on other sites

@menorzinho Witam na forum  🙂

wczoraj robiłem projekt na digistump z Attiny85 i starałem się możliwie zmniejszyć zużycie energii. Jeżeli obniżyć częstotliwość taktowania z dzielnikiem np. 64 i zasilić to z 3,3V można zejść do dość małego prądu. Mierzyłem w połączeniu ze stabilizatorem 1117 w obudowie 4 pinowej (o dziwo ta w 3 pinowej SMD zużywa więcej prądu). Zużycie przez Attina i 1117 było około 4,5 mA (I/O jako wyjścia i uśpiony mikrokontroler). Prąd w takim układzie jest znikomy ale regulator ma prąd spoczynkowy (quiescent current) około 2 mA. Widziałem jakieś regulatory od ST o niskim prądzie spoczynkowym na poziomie mikroamperów i myślę, że to byłby dobry pomysł. Attiny85 ma bardzo szeroki zakres napięć i możesz to zasilić z 3 baterii 4,5V, tylko sugerowane jest żeby dla niższych napięć zmniejszyć częstotliwość taktowania, byle by nie było 16 MHz, tylko np 8 MHz.

Czy na 2 bateriach da radę? Jest szansa 🙂 Nie testowałem ale jak dasz LDO to pewnie się uda.

Z tego co warto zrobić żeby zejść do tych 4 mA to jeżeli masz płytkę digistump to wyrzucić LEDy i inne przeszkadzajki. I ustawiaj piny jako wyjścia jeżeli ich nie używasz (nawet na trochę), zmniejsza to zużycie. Zamiast opóźnień możesz uśpić mikrokontroler z watchdogiem. U mnie zmieniło to pobór z około 7 do 4mA.

 

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.