Skocz do zawartości

Dobór napędu do pojazdu 4 kołowego - moment obrotowy


Kacperecki

Pomocna odpowiedź

Cześć!
Chciałbym się poradzić w zakresie doboru serwonapędu do pojazdu 4 kołowego ze wszystkimi kołami napędowymi. Mam obliczony wymagany moment napędowy pojazdu równy 80 Nm (czyli 20 Nm na koło). Moment określiłem na podstawie sumy oporów (toczenia, bezwładności, wzniesienia) dla skrajnych przypadków czyli maksymalne obciążenie, przyspieszenie i wzniesienie. Pomijam opór powietrza. I teraz stoję przed wyborem napędu. Przeglądam katalogi dostępnych serwonapędów z przekładniami i kołami w których występują dwa parametry: moment znamionowy (np 10 Nm) i maksymalny (np 30 Nm). Pytanie - na który patrzyć?
1. Mój obliczony wymagany moment musi być mniejszy niż moment znamionowy czy maksymalny wybranego serwa? 
2. Czy dobrze rozumiem, że moment maksymalny może być osiągnięty tylko chwilowo np podczas ruszania (przyspieszania) na wzniesieniu?
3. Jeśli pojazd porusza się ze stałą prędkością po płaskim terenie, to wymagany moment będzie zdecydowanie mniejszy, bo potrzebny tylko do pokonania oporów toczenia?
Jeśli poruszyłem oczywiste zagadnienia to przepraszam, dopiero zaczynam, proszę o wyrozumiałość 🙂
Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.