Skocz do zawartości

Połączenia w prostym wzmacniaczu audio


matio16

Pomocna odpowiedź

Cześć wszystkim -jestem tu nowy,

Mam 2 sprawne głośniki (po 10W i 4ohm), które zostały po mojej zepsutej wieży, pomyślałem, że może zrobię wzmacniacz audio i wykorzystam je do nagłośnienia mojego tarasu.  Na necie znalazłem taką płytkę (https://tiny.pl/7965m). Ma bluetooth, aux i potencjometr, czyli wszystko co chciałbym mieć w moim wzmacniaczu.  Moje pytanie brzmi czy mogę tak to połączyć jak jest na załączonym rysunku?

Głównie chodzi mi czy mogę podłączyć diodę z rezystorem pod zasilacz i czy mogę równocześnie podłączyć pod te same wejścia podłączyć płytkę wzmacniacza? 

obwod.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Witaj na forum 🙂

Jeśli chodzi o kwestię połączeniową to wszystko jest w porządku. Można bez problemu podpiąć diodę na tej samej linii zasilającej co wzmacniacz, musisz tylko pamiętać, żeby dobrać odpowiedniej wielkości rezystor, żeby dioda się nie przepaliła.

Edytowano przez Mike84
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

42 minuty temu, Mike84 napisał:

Witaj na forum 🙂

Jeśli chodzi o kwestię połączeniową to wszystko jest w porządku. Można bez problemu podpiąć diodę na tej samej linii zasilającej co wzmacniacz, musisz tylko pamiętać, żeby dobrać odpowiedniej wielkości rezystor, żeby dioda się nie przepaliła.

Super, a co do rezystora to jak napicie jest 12v to pod nie dobrać rezystor czy natężenie też ma znaczenie?

Link do komentarza
Share on other sites

I jeszcze jedno pytanie czy mając te 2 głośniki po 10W i 4 ohm mogę zrobić wzmacniacz 2x50W? Nic się nie stanie jak racjonalnie będę korzystać z potencjometru?

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

4 godziny temu, matio16 napisał:

Super, a co do rezystora to jak napicie jest 12v to pod nie dobrać rezystor czy natężenie też ma znaczenie?

Natężenie jest dość istotne, im jest mniejsze tym słabiej świeci dioda, a im większe tym mocniej, ponadto jeśli jest za duże (więcej niż 20mA) to led się przepali. Dlatego najlepiej do obliczeń podstawić jakie mam napięcie (12V) i z góry jakie chcemy mieć natężenie (np. 5mA = 0,005A) i możemy do tego wykorzystać wzór z prawa ohma, czyli: R = U/I

R = 12V / 0,005 = 2400Ω

I bierzemy rezystor o najbliżej wartość do wyniku tutaj np. 2200Ω

3 godziny temu, matio16 napisał:

I jeszcze jedno pytanie czy mając te 2 głośniki po 10W i 4 ohm mogę zrobić wzmacniacz 2x50W? Nic się nie stanie jak racjonalnie będę korzystać z potencjometru?

 

Szczerze to nie wiem, nie znam się zbyt bardzo na nagłośnieniu, żeby dać Ci gwarancje, że głośniki wytrzymają. 😕

Na to musiałby odpowiedzieć ktoś bardziej obeznany w tym temacie. Moim zdaniem wzmacniacz może mieć trochę za dużą moc. Gdyby pilnowano, aby potencjometr nie przekroczył pewnego zakresu to raczej nic nie powinno się stać, lecz to są tylko przypuszczenia, inna sprawa, że takie rozwiązanie nie będzie raczej zbyt wygodne.

 

 

 

Edytowano przez Mike84
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.