Skocz do zawartości

Problem z wyświetlaczem LCD 2.8" 320x240 IPS SPI HX8347


smutek110

Pomocna odpowiedź

Witam.

Zakupiłem taki oto wyświetlacz LCD 2.8" 320x240 IPS SPI HX8347 . Nie mogę ogarnąć jakie biblioteki będą z nim działać. korzystając  z hx8847 nie ma żadnej treści na lcd , jedynie obrócony i częściowo przesunięty obraz uzyskałem korzystając z biblioteki ili9341, która nie jest do tego lcd. Próbowałem różnych kontrolerów : Nodemcu v3 , esp32 wroom , arduino mega , arduino uno. Podaje link do aukcji na której kupiłem lcd https://allegro.pl/oferta/wyswietlacz-lcd-2-8-320x240-ips-spi-hx8347-8844775198?snapshot=MjAyMC0wNS0yNlQxMzoxOTowMi4xMjFaO2J1eWVyO2MyNTFlMWMzYjY2ZDQ3MWI2ZjE0NDY4YTQ5ODkzNDc4ODVhYjBhMmVhMGIyYjI3NGZkYzVkMTlkMjA5MjZiMjM%3D

oraz  stronę producenta https://www.waveshare.com/wiki/2.8inch_Resistive_Touch_LCD

Proszę doświadczonych kolegów o pomoc i jakieś sugestie co dalej mogę zrobić

Edytowano przez smutek110
Link do komentarza
Share on other sites

@smutek110 Próbowałeś uruchamiać przykładowe programy z strony https://www.waveshare.com/wiki/File:2.8inch_TFT_Touch_Shield_code.7z ?

Są tam z tego co widzę przykłady dla Arduino oraz STM32. 

Zasilanie tego wyświetlacza to 5 V ale wyjścia interfejsu obsługują 3,3 V, gdy używasz np. Arduino UNO, powinieneś zastosować konwerter stanów logicznych.

Wyświetlacz podłączasz za pomocą interfejsu SPI? Może jest jakiś problem z złączeniem biblioteki, IDE nie wyrzuca żadnego błędu? 

 

Tutaj poradnik na Youtube może z niego pomocą uda Ci się uruchomić ten wyświetlacz 😉 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie jestem na etapie wyszukiwania odpowiedniego wyświetlacza graficznego  lcd .Coś czytam na  temat obsługi takiego wyświetlacza i zapewne będę miał podobne problemy.Natknąłem się na taki plik ,który umieściłem w załączniku.W pliku jest cała procedura uruchamiania  wyświetlacza.Przejdź do strony 7 a tam jest Install Arduino Libraries.Wpisz „gfx” w polu wyszukiwania, aby szybko znaleźć pierwszą bibliotekę - Adafruit_GFX.Zainstaluj  biblioteki używając menadżera bibliotek Arduino  -są to Adafruit Zero DMA, Adafruit ST7735 and ST7789, Adafruit SPIFlash, and SdFat - Adafruit Fork .Po zrestartowaniu oprogramowania Arduino powinieneś zobaczyć nowy przykładowy folder o nazwie Adafruit_ST7735, a w środku przykład o nazwie graphicstest.Według  pdf -a musisz zakomentować  wiersz pierwszy a odkomentować wiersz piąty.Teraz wgraj do Arduino.Może być konieczne naciśnięcie przycisku Reset, aby zresetować Arduino i TFT. Powinieneś zobaczyć kolekcję testów graficznych opracowanych na TFT.... . Spróbuj może pomoże.Jak pomoże to napisz.

4311_eng_man.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuje kolego za pomysł z biblioteką  Adafruit ST7735 and ST7789. Według specyfikacji  od LCD  tam siedzi HX8347D , ale Małe chińskie rączki pomyliły pudełko z kontrolerami i lutowali co mieli.. Jeszce raz dzięki kolego @szymonw, bo już chciałem szukać jakiegoś bardziej przyjaznego pod kątem sterowników dla esp32.

Specyfikacja kupionego LCD -

Specification

Display ControllerHX8347D

Touch ControllerXPT2046

LCD TypeIPS

InterfaceSPI

Resolution320*240

Dimension79.9mm x50.8mm

Display area57.6mm x 43.2mm

Display colorsRGB, 65K colors

Touch Type4-wire resistive

Power supply5V

Logic level3.3V

 

Dla potomnych:  LCD 2.8" 320x240 IPS SPI HX8347 firmy WaveShare  działa poprawnie korzystając z biblioteki  Adafruit ST7735 and ST7789 używając tej konfiguracji :

   Adafruit_ST7789 tft = Adafruit_ST7789(TFT_CS, TFT_DC, TFT_RST);
             tft.init(240, 320); 

 

Pozdrawiam i proszę o zamknięcie tematu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Paatryk93 dzięki za zainteresowanie. Co do tych przykładów to żaden nie działa z tym lcd . Dopiero  korzystając z biblioteki którą wskazał kolega @szymonw :   -  Adafruit ST7735 and ST7789 - a dokładnie Adafruit ST7789  wyświetlacz działa prawidłowo. Biblioteka  st7735 rózni się trochę od st7789 więc czeka mnie długa nauka jak dostosować jakiekolwiek szkice pisane pod st7735 żeby działały na st7789. Nie jestem programistą , a elektronikiem i moja wiedza odnośnie programowania jest ograniczona do minimum które jest mi potrzebne do pracy, ale za to jak by ktoś z forum potrzebował wsparcia odnośnie napraw usterek czy montażu elementów BGA cz SMD to służę pomocą i radą.. Co do mikro kontrolerów to często tworze z nich narzędzia do pracy w serwisie , czy też do inżynierii wstecznej podczas badań nad sprzętem który rozpracowuję.

Pozdrawiam wszystkich i dzięki za zaangażowanie.

Edytowano przez smutek110
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.