Skocz do zawartości

Dobór potencjometru wieloobrowego


wojtekpilwinski

Pomocna odpowiedź

Witam,

mam problem z potencjometrami wieloobrotowymi, bardzo proszę o pomoc.

Potrzebuję kilku potencjometrów wieloobrotowych, ale takich, które kręcą się w nieskończoność.

Widziałem w różnych sklepach potencjometry wieloobrotowe, ale potem okazuje się, że drobnym druczkiem w specyfikacji jest napisane, że ilość obrotów to 10. Widziałem też w innych sklepach produkty wyglądające identycznie ale bez tego dopisku. Czy mogę mieć pewność, że te bez dopisku o 10 obrotach to są właśnie takie potencjometry, które kręcą się w nieskończoność?

Jak znaleźć taki potencjometr i mieć pewność, że to jest taki o jaki mi chodzi. Ja nawet nie jestem pewien czy to się nazywa potencjometr, bo to chyba bardziej jakiś rotary controller, manipulator, remote... No sam już nie wiem. Proszę o pomoc. Oczywiście nie chciałbym wchodzić w duże koszty, jestem na etapie eksperymentowania i zabaw.

Za wszelką pomoc z góry bardzo dziękuję.

Pozdrawiam

Edytowano przez wojtekpilwinski
Link do komentarza
Share on other sites

24 minuty temu, wojtekpilwinski napisał:

Potrzebuję kilku potencjometrów wieloobrotowych, ale takich, które kręcą się w nieskończoność.

@wojtekpilwinski witam na forum! To ma być konkretnie potencjometr (trimmer) do nastawiania rezystancji? Czy coś w stylu potencjometru (czujnika obrotu) z serwomechanizmu?

Potencjometry o których piszesz mają bardziej precyzyjne nastawianie rezystancji - zamiast 1 obrotu na 50k to masz np. 10 obrotów na 50k. Wtedy dostrojenie kilkuset omów to nie problem.

Ale te "nieskończone" to pewnie takie, w których jest jedna warstwa oporowa i slider kręci się po niej do woli, ale jest w nim tylko 1 obrót, tyle że po dojechaniu do końca wraca od razu na początek skacząc z oporu 0 na max.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
1 godzinę temu, Gieneq napisał:

@Gieneq

Ale te "nieskończone" to pewnie takie, w których jest jedna warstwa oporowa i slider kręci się po niej do woli, ale jest w nim tylko 1 obrót, tyle że po dojechaniu do końca wraca od razu na początek skacząc z oporu 0 na max.

Wielkie dzięki za pomoc. Ale do rzeczy.

Kurcze nie wiem jak to jest technicznie rozwiązane, ale "skakanie z oporu 0 na max" brzmi mi nie najlepiej.
Mi chodzi o taki potencjometr, który zawsze gdy kręcić w prawo to zwiększa daną wartość, a w lewo zawsze zmniejsza. Niezależnie na jakim poziomie wartość jest ustawiona.
Oczywiście wartość może być (pewnie zazwyczaj jest) ograniczona, ale potencjometr może się dalej obracać. Jeżeli wartość zmieni się w jakiś sposób bez ingerencji potencjometru, to sam potencjometr powinien dalej zachowywać się tak samo.

Dobrym przykładem jest np. wieża audio:

Ustawiam sobie potencjometrem maksymalną głośność i tak se słucham muzyki na maksa, po czym wyłączam wieżę z tą maksymalna głośnością. Ale mam ustawione budzenie na wieży z inną głośnością (np. połową). No i rano odpala mi się wieża z połową głośności, ale potencjometr nie zmienia swojej pozycji, a ja mogę nim znowu zgłośnić na maksa kręcąc w prawo.

Kurcze, chyba brzmi to trochę skomplikowanie, ale takie potencjometry często są spotykane właśnie w wieżach audio, albo w interfejsach audio i pewnie w wielu innych urządzeniach.

Często taki potencjometr służy też jako coś w rodzaju joysticka, kontrolera, do nawigowania po jakimś menu. Tylko w takim wypadku to są często takie skokowo obracające się gałki, a ja wolę takie, które przynajmniej z mechanicznego punktu widzenia kręciły się płynnie.

Edytowano przez wojtekpilwinski
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Jezu...!!! Już chyba wiem o co mi chodzi.

Mi chodzi o enkoder, a nie żaden potencjometr.
Tylko teraz gdyby ktoś pomógł mi rozszyfrować różnicę pomiędzy enkoderem absolutnym a inkrementalnym to byłbym bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam 🙂

Dobra, też już sobie chyba poradziłem. Gdyby ktoś szukał to proszę, fajny artykuł: https://enkodersite.wordpress.com/2016/03/03/enkoder-inkrementalny-czy-absolutny-ktory-wybrac/

Edytowano przez wojtekpilwinski
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.