Skocz do zawartości

Kilka pytań o czujnikach, iot i raspberry pi.


KHX

Pomocna odpowiedź

Cześć. Przepraszam za 3 pytania w jednym wątku, ale nie chciałem robić spamu. 

Mianowicie, pierwsze pytanie to bezpieczeństwo iot. Przykładowo takie ESP, jak zabezpieczyć, jakie są podatne punkty, jak pisać bezpieczny kod, może jak przetestować bezpieczeństwo. 

Z góry dodam, że jak już to zrobię to samemu, a nie, iż mam głupi pomysł typu crakowanie kamer sąsiada (wiem, że były takie przypadki :)).

Drugie pytanie, trochę dziwne, czy jest możliwość kontynuacji raspberry pi? Bo przykładowo po arduino raczej idzie się w stm, lub rzadziej, ale też w avr. A, czy jest jakby kontynuacja do rpi, ale do której można powiedzmy znaleźć pracę i mieć większe wykorzystanie niż rpi. 

Trzecie i ostatnie pytanie, to robienie własnych części do mikrokontrolerów. 

Przykładowo, jak zrobić jakiś czujnik, serwo, silnik itd. W sieci mamy wiele artykułów o czujnikach, ale nie napotkałem się na żaden jak zrobić owy samemu, czy też inna część. 

Z góry dziękuję za pomoc, i proszę o podzielenie się informacjami, jeśli ktoś takie posiada :). 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 22.09.2020 o 20:43, KHX napisał:

Mianowicie, pierwsze pytanie to bezpieczeństwo iot. Przykładowo takie ESP, jak zabezpieczyć, jakie są podatne punkty, jak pisać bezpieczny kod, może jak przetestować bezpieczeństwo. 

Z góry dodam, że jak już to zrobię to samemu, a nie, iż mam głupi pomysł typu crakowanie kamer sąsiada (wiem, że były takie przypadki :)).

Ten temat jest dość trudny i nie ma na to niestety łatwej odpowiedzi. Bezpieczeństwo rozwiązań IoT to nie tylko problem hobbystów. Duże filmy również zaliczają wpadki. Na pewno pomocne będzie ogólne zapoznanie się z tematyką bezpieczeństwa sieci - później będziesz wiedział, w którym kierunku warto iść dalej.

Dnia 22.09.2020 o 20:43, KHX napisał:

Drugie pytanie, trochę dziwne, czy jest możliwość kontynuacji raspberry pi? Bo przykładowo po arduino raczej idzie się w stm, lub rzadziej, ale też w avr. A, czy jest jakby kontynuacja do rpi, ale do której można powiedzmy znaleźć pracę i mieć większe wykorzystanie niż rpi. 

Raspberry Pi są popularne również w zastosowaniach komercyjnych - spokojnie znajdziesz prace, jeśli znasz dobrze ten komputer. Jeśli chodzi o kolejny etap to w tym przypadku można się np. zainteresować przemysłowymi komputerami SBC. Temat ten jest jednak sporo trudniejszy od RPi, ponieważ nie ma w sieci gotowych poradników, które opisują pierwsze kroki na takich układach. Do tego są one droższe i brak tam wsparcia społeczności. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w październiku na blogu pojawi się artykuł, w którym pokazujemy jeden z takich przemysłowych układów w praktyce - będziesz mógł zobaczyć jaka jest różnica.

Dnia 22.09.2020 o 20:43, KHX napisał:

Trzecie i ostatnie pytanie, to robienie własnych części do mikrokontrolerów. 

Przykładowo, jak zrobić jakiś czujnik, serwo, silnik itd. W sieci mamy wiele artykułów o czujnikach, ale nie napotkałem się na żaden jak zrobić owy samemu, czy też inna część. 

Niestety nie rozumiem tego pytania. Co dokładnie chciałby robić samemu, masz jakiś przykład? Moduły z czujnikami to nic innego jak np. scalak mogący mierzyć ciśnienie, który został przylutowany na płytkę z elementami, które są niezbędne do jego pracy. W tym przypadku po prostu trzeba znać elektronikę 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ogromnie dziękuję za odpowiedź. Bardzo dużo się dowiedziałem. 

Z czujnikami chodzi o to jakich części do nich użyć, i jak to zalutować, ułożyć żeby można było do arduino podłączyć. 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

29 minut temu, KHX napisał:

Z czujnikami chodzi o to jakich części do nich użyć, i jak to zalutować, ułożyć żeby można było do arduino podłączyć. 

To już konkretnie trzeba sprawdzić w nocie katalogowej danego czujnika - są tam przeważnie informacje co do minimalnego podłączenia układu. Do tego niektóre rzeczy wie się z doświadczenia. Możesz też przejrzeć produkty jakiś bardziej znanych, markowych producentów modułów - oni udostępniają dokładne schematy i dokumentacje do konkretnych produktów. Przykładowo tutaj znajdziesz dobry opis dla jednego z czujników wraz ze schematem: https://www.pololu.com/product/2867 Inny przykład: https://www.pololu.com/product/4202

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.