Skocz do zawartości

Czytanie różnych wartości czujnika MQ-135


Krst0

Pomocna odpowiedź

Witam,

tak jak w temacie chciałbym dowiedzieć się czy jest możliwość wyczytywania jednocześnie różnych wartości czujnika MQ-135. Z tego co przeczytałem w nocie katalogowej ma możliwość czytania takich wartości jak benzen, tlenek węgla, dwutlenek węgla, tlenki azotu i amoniak (o ile o czymś nie zapomniałem). Jeśli dobrze rozumiem w ogóle działanie takiego czujnika w dużym uproszczeniu polega na tym, że w jego wnętrzu jest "jakiś" materiał, który wpływa na jego rezystancję i w efekcie na wyjściu po odpowiedniej kalibracji jesteśmy w stanie odczytać wartości. I teraz nie do końca wiem czy dobrze to w takim razie rozumiem, że w domowych warunkach nie ma możliwości dokładnej (a właściwie żadnej) kalibracji ze względu na to, że przy kalibracji np. dwutlenku węgla zmianę oporu czujnika może powodować jakaś inna  w tym momencie nie kalibrowana przez nas substancja, np. amoniak i w ten sposób skalibrowana wartość dwutlenku węgla jest powiedzmy niższa niż faktyczna ponieważ amoniak ją zaniżył.

I w tym momencie właśnie chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość czytania powiedzmy tylko wartości amoniaku i dwutlenku węgla z tego czujnika i na ile będzie to dokładnie. Może ma ktoś jakąś wiedzę na ten temat.

Link do komentarza
Share on other sites

To w ogóle nie jest czujnik pomiarowy. To detektor obecności. Wyjście sygnału jest tylko jedno więc nie dość, że nie wiesz co wywołało zmianę, to nawet same wahania wilgotności mogą powodować nawet dwukrotne zmiany wyniku. To jest element przeznaczony do jakichś prymitywnych alarmów progowych w garażach, zbiornikach, halach produkcyjnych. Gdy sygnał przekroczy pewien ustalony z góry poziom (po uwzględnieniu wpływu aktualnej wilgotności i temperatury..), załącza się syrenka czy mruga lampka i trzeba się wynieść, włączyć wentylację lub otworzyć okna. To wszystko, szkoda na to pieniędzy. Popatrz na wykresy.

https://www.waveshare.com/w/upload/7/71/MQ-135.pdf

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Okej, rozumiem. Tak coś właśnie przeczuwałem. Muszę podpytać promotora w takim razie czy jest sens z tego korzystać, gdyż taki czujnik dostałem do napisania pracy inżynierskiej. Rozumiem, że sprawa wygląda podobnie z czujnikami MQ-2, MQ-3 i MQ-5 tak? 

Link do komentarza
Share on other sites

No ale może tematem pracy nie jest urządzenie do ilościowego pomiaru stężeń tylko współpraca z konkretnym czujnikiem tj. zaprojektowanie układu, schemat, jakieś obliczenia, projekt połączeń (płytka drukowana?), zamówienie, wykonanie, montaż, uruchomienie, program, prezentacja wyników na jakimś interfejsie (UART? LCD? OLED?), dyskusja wyników i/lub błędów, dokumentacja itd. Jeśli ma to wykazać Twoją kompetencję w sprawnym posługiwaniu się narzędziami i głową oraz umiejętność przeprowadzenia procesu projektowania od założeń i pomysłu do gotowego sprzętu to i tak masz niezłe pole do popisu.

Wiesz, jeśli jakiś czujnik jest do wszystkiego albo choćby do wielu rzeczy na raz i ma tylko jedno wyjście, to jest do niczego 😞 Z drugiej strony nie zawsze chcemy wiedzieć co konkretnie jest źle. Do szybkiego ostrzeżenia i wypędzenia ludzi ze strefy skażonej być może wystarczy, że test "jakości powietrza" pokaże "WYPIER...Ć!". Potem wchodzą służby i mierzą, a być może w konkretnych miejscach jest możliwe tylko jedno konkretne skażenie i mimo "uniwersalności" czujnika od razu wiadomo gdzie szukać np. nieszczelności.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki wielkie za odpowiedzi. Myślę, że masz rację i podejdę do tego w ten sposób jak mówisz, patrząc zwłaszcza z jakimi projektami podchodzą ludzie do swojej obrony. 😏 Wychodzi na to, że najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie coś na wzór procentowej jakości powietrza, gdzie subiektywnie najczystsze powietrze będzie w wietrzny chłodny dzień po deszczu w lesie i po prostu odnosić się do tych wartości i przeliczać na procenty.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.