Skocz do zawartości

Nodemcu v3 - Pytanie o GPIO, moduł sd i pomiar czasu w trybie offline. (stacja pogodowa)


Xele

Pomocna odpowiedź

Witam, głowię się nad paroma rzeczami i postanowiłem dopytać się fachowców.

płytka: ESP 8266 Nodemcu v3.

czujnik: bme280 i Czujnik deszczu FC-37.

Czas pobieram z serwera NTP.

Mam małą stację pogodową i pomiary wysyłam na serwer do bazy SQL i wyświetlam na stronie. Wszystko ładnie działa ale potrzebuję to trochę rozbudować i mam mały problem jak to do końca zrobić. ESP obecnie wysyła co 4 minuty przez WiFi dane na serwer i idzie spać na około 3:40m.

Przepraszam za jakość zdjęcia, zapodziała mi się wersja img na kompie.

126136339_4343198935694181_4746664873507040997_n.thumb.jpg.3554c6769b91e61e876be7277ce3eb48.jpg

 

Obecnie tak mam to podłączone, zamierzam zasilanie trochę zmienić na 3.3 regulator napięcia ale to jeszcze zobaczę. Póki co chciałbym się dopytać w paru kwestiach:

1. Jak widać pinem GPIO 15 otwieram mosfet, a następnie pobieram dane z czujnika deszczu, problem jest taki, że teraz chciałbym podłączyć moduł sd i potrzebuję GPIO15 do spi. Na dole chciałbym zostawić GPIO 1 i 3 do podłączenia czujnika jakości powietrza. Wyżej mam wolne GPIO 2 i 4 ale przy niskim stanie ESP nie zbootuje.  Może użyć jakiś moduł czy coś co pozwoli użyć i podłączyć jeden pin do kilku wejść, nie znam się na tym ale jak ktoś podpowie czego użyć to sobie z tym poradzę.

2. Jak już podłączę moduł sd to chcę zapisywać pomiar na kartę sd w momencie jak WiFi jest wyłączone, a następnie po ponownym podłączeniu wysłać je do bazy i tu mam problem, bo jeszcze nie wiem do końca za co się zabrać. Pytanie mam takie czy da radę podłączyć jeszcze moduł czasu RTC? Wcześniej myślałem, żeby czas mierzyć za pomocą millis od ostatniego zapisu czasu z serwera NTP ale przy uśpieniu deepsleep, millis się ponoć resetuje, może da się zapisywać wartość w pamięci ESP albo zapisywać na sd. Jak widać trochę zielony w tym jestem, ale nie chcę prowadzenia mnie za rękę, jeśli ktoś doradzi lub poda jakąś pomocną stronkę artykuł czy coś co skróci moją drogę do celu to będę bardzo wdzięczny. 

Link do komentarza
Share on other sites

Cytat

A dlaczego akurat 15? Jeśli co CS to równie dobre możesz użyć GPIO2.

Wielkie dzięki za odpowiedź, faktycznie mogę tak zrobić. Za mało doczytałem o komunikacji spi i i2c, teraz ogarniam jak to działa. Więc kartę sd mam z głowy i myślę, że zegar rtc podłączę jako drugie urządzenie do i2c.  

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.