Skocz do zawartości

Jaki akumulator wybrać?


Totlik

Pomocna odpowiedź

Witam,
mam pewną zagwozdkę z doborem akumulatora do projektu. Będzie to mój pierwszy projekt z wykorzystaniem takiego źródła zasilania dlatego jestem kompletnie zielony w tym temacie.
Akumulator będzie służył do zasilania pompy perystaltycznej, prawdopodobnie takiej (Link allegro; Napięcie znamionowe: DC od 3.7V do 6V | Pobór prądu: 3V - 400mA, 6V - 540mA | Silnik: DC szczotkowy z przekładnią), którą planuję sterować za pomocą L293D (chodzi tu głównie o kierunki pompowania). Całość będzie sterowana za  pomocą Arduino Uno z dołączonym modułem WiFi ESP-12E 8266. W układzie będzie też prawdopodobnie parę diod np. do wskazania poziomu naładowania akumulatora.
Także głównym elementem prądożernym będzie pompa, jednak ona będzie chodziła przez około 6 minut raz na 2 tygodnie, oczywiście o ile podane na aukcji natężeniu przepływu będzie zgodne z rzeczywistością. 
Układ powinien działać bez jakichkolwiek przerw w dostępie zasilania, dlatego akumulator będzie zamontowany na stałe w obudowie urządzenia.
 

Po krótkim opisie przejdę do sedna, szukam akumulatora (nie chodzi mi o konkretny model a raczej o typ, ale za konkretne modele też się nie obrażę 🙂) który najlepiej się sprawdzi do takiej konfiguracji, jego wielkość nie ma specjalnego znaczenia. Nie mam pojęcia jak załatwić temat jego ładowania, bez konieczności wyjmowania. Nie za bardzo też wiem jak sprawdzać poziom jego naładowania. Bo z tego co udało mi się wyczytać to przetwornik ADC wbudowany w Arduino raczej nie da rady tego załatwić.
Dzięki z góry za każdą pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

@Totlik witam na forum 🙂 Do tego typu zadania możesz wykorzystać bez problemu jakiś mały akumulator żelowy lub modelarski pakiet LiPo (tylko w tym przypadku będzie trudniej z ładowaniem). 

10 godzin temu, Totlik napisał:

Nie za bardzo też wiem jak sprawdzać poziom jego naładowania. Bo z tego co udało mi się wyczytać to przetwornik ADC wbudowany w Arduino raczej nie da rady tego załatwić.

Jeśli chodzi Ci o pomiar napięcia na akumulatorze to jest to do zrobienia na Arduino - żaden problem, wystarczy dzielnik napięcia 🙂

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki wielkie.
Początkowo szukałem właśnie o nich informacji, ale przeraziła mnie cena ładowarek do takich akumulatorów na botlandzie.
Wystarczyło by żebym popatrzył na allegro i tego pytania by nie było.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.