Skocz do zawartości

Radio samochodowe przestaje działać kiedy włączam silnik


Wojtas1

Pomocna odpowiedź

Witam, 

Mam problem z radiem w Seat Ibiza z 2001r, które działa na akumulatorze ale przestaje działać po włączeniu zapłonu . Wciskając wówczas przycisk "on" włącza się na ułamek sekundy i wyłącza. Czasami ma dobry humor i po kilku, kilkunastu próbach działa trochę dłużej nawet kilkanaście minut. Wymieniłem włącznik (przycisk) z impulsatorem, nic nie pomogło. Pomierzyłem napięcia między końcówkami wtyczki zasilającej  na wyłączonym i włączonym silniku.

Z akumulatora pomiędzy końcówkami

7 i 8 jest napięcie 12,75V

6-7=12,4V

1-4=12,45V

1-7=12,64V

3-4=12,26V

3-7=12,41V

4-6=12,12V

4-8=12,52V

Po włączeniu silnika napięcie między końcówkami jest następujące:

Między 1 a 8 występuje napięcie:

1-8=14,24V

3-8=13,18V

4-8=14,21V

6-8=13,14V

7-8=14,23V

Zastanawiam się czy czasem podwyższone napięcie nie działa dławiąco na jakiś kondensator. 

Czy mógłby ktoś z elektroników podpowiedzieć jak wyeliminować ten problem? Byłbym bardzo wdzięczny.

Wojtas.

 

Link do komentarza
Share on other sites

@Wojtas1 najdziwniejsze jest to że po zapłonie przestaje działać. U mnie w aucie do radia dochodzą 2 kable zasilające: jeden z napięciem stałym neizależnym od zapłony a drugi zasilający po przekręceniu kluczyka czyli od zapłonu.

Ten pierwszy podtrzymuje pamięć, ten drugi aktywuje radio i urządzenia peryferyjne jak CD-ROM. Na standbayu jest 20mA stałego poboru, a jak podłączy się ten od zapłonu to już mam 200mA i słychać jak załącza się CD ROM.

Jakbyś mógł wysłać zdjęcie jakie są tam połączenia, u mnie w Skodzie Octavi 2009 wygląda to tak:

IMG_0001.thumb.jpg.7f063a998fa93c7f9c662d81be0bc9d8.jpg

A nieco wcześniej jest taka złączka, w manualu do tego radia znalazłem 3 warianty, u mnie jest wariant C. Mam jakieś archiwalne zdjęcie tej dokumentacji, nie mogę znaleść całej, ale u Ciebie może być inaczej.

IMG_9997.thumb.jpg.ea7fa4d352af8160ce66c1c79cb52e86.jpg

I jakbyś zobaczył, czy masz u siebie takie kable to byłoby pomocne. Może znajdziesz też manual do radia i opis wtyczki.

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Dzięki za odpowiedź 😉

Przesyłam zdjęcia. Poszukam tej złączki jeszcze, bo nie rzuciła mi sie w oczy. A to jest tylko złączka czy jest tam jakaś elektronika?

Sprawdzałem jeszcze wczoraj radio w domu. Podłączałem je bezpośrednio do akumulatora i tylko reaguje na podawane napięcie na złącza 7 (czerwono-zielony) i 8 (brązowy) ale najdłużej na około 30 min po czym się wyłącza. Możliwe żeby był jakiś wyłącznik czasowy żeby czasem akumulator się nie rozładował? 

IMG_20201214_205359.jpgIMG_20201214_205433.jpgIMG_20201214_205500.jpg

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, Wojtas1 napisał:

Możliwe żeby był jakiś wyłącznik czasowy żeby czasem akumulator się nie rozładował? 

Może tak być, pewnie trzeba podać zasilanie na 2 piny, ale które to nie wiem. Masz gdzieś model tego radia i dokumentację?

7 godzin temu, Wojtas1 napisał:

. A to jest tylko złączka czy jest tam jakaś elektronika?

Niee, to zwykła złączka. Możliwe że nie masz takich urozmaiceń, trzebaby sprawdzić w instrukcji/dokumentacji od radia.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Gieneq, dziękuję Ci za pomoc i zaangażowanie się w pomoc. Okazało się, że przyczyna tych problemów tkwiła w mini korozjach na płytce i przebiciach z jednej na drugą stronę Oczyściłem wypędzelkowałem i radio działa jak nowe! Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.