Skocz do zawartości

Dzielnik napięcia


Hoodini

Pomocna odpowiedź

Witam

Dopiero zacząłem przygode z elektroniką i wciaz mam problem ze zrozumiem czym tak do końca jest dzielnik napięcia i do czego służy? Jakie ma zastoowanie i jakie są plusy tego rozwiązania. Niby jest to prosto opisane w kursie ale jakos nie moge tego ogarnąć. 

Z góry dziękuję za pomoc :)

Link do komentarza
Share on other sites

@Hoodini to tak jak pytać jakie są plusy operacji dzielenia w matematyce 😄 po prostu jest.

Dzielnik jest akurat dość podstawowym tworem, które pozwala Ci prosto uzyskać konkretne napięcie. Jeżeli uprzeć się to jest jedna wada - stały przepływ prądu od napięcia do masy. Dla rozwiązań z akumulatorami to nawet miliampery to dużo więc to jest wtedy kłopot.

Gdzie stosować? W wielu miejscach, wszystkie układy analogowe je mają, np możesz takim osobnikiem spolaryzować bazę tranzystora wzmacniacza żeby zmienić jego punkt pracy - stałe napięcie w połączeniu ze wzmacnianym sygnale będzie się mieścić w wybranym miejscu charakterystyki tranzystora, a nie gdzieś w okolicy zera.

Prostsze zastosowanie: chcesz zmierzyć napięcie na akumulatorze w samochodzie które ma rozrzut od 11-15V ale twój układ jest na 5V. Jak podłączysz te p 15V na 5V wejście mierzące napięcie (jakieś ADC) to układ się zepsuje. Wtedy bierzesz sprytny dzielnik i robisz z tego max 5V.

Zazwyczaj dąży się do możliwie dużych wartości rezystorów w dzielniku tak by przepływ prądu był mały, ale nie zawsze im większe tym lepsze.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.