Skocz do zawartości

Łazik marsjański - podwozie


Hrremi

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie wszystkich użytkowników FORBOTA!

Chciałbym zrealizować projekt, który będzie łazikiem z niewielkimi panelami słonecznymi i kilkoma czujnikami. Będzie to raczej projekt w celach edukacyjnych a nie z planowanym wystrzałem na marsa. Jestem początkujący i pierw będę projektował w mniejszej skali, na kartonie ale chciałbym mieć od kogo czerpać wiedzę i cenne wskazówki do tego projektu. 

Pomysł generalnie opiera się na stworzeniu 3 osiowca w zawieszeniu typu modyfikowanego Rocker Bogie. Na przykładzie gotowego łazika: 

lazik.thumb.jpg.c347147ed77633e407ba81e8346f58aa.jpg

image.thumb.png.883613e5041c5238becce93e98d1fbc7.png

Modyfikowanego dlatego, że planuje umieścić amortyzatory w miejscu połączenia 2 osi do podwozia.  Napęd byłby realizowany różnicowo na koła średnicy 120mm wstępnie myślałem o tych: 

https://botland.com.pl/kola-z-oponami/2119-kola-dagu-wild-thumper-120x60mm-2szt-6952581600060.html

 Długość pojazdu chciałbym zmieścić w 500mm żeby zachować jakąkolwiek zwrotność pojazdu. Na pojeździe nie będzie żadnego ramienia pobierającego próbki ani innych ciężkich elementów poza stelażem na panele słoneczne. Dlatego rozważam takie silniki na każde z kół: 

https://botland.com.pl/silniki-dc-standard-z-przekladnia/3608-silnik-25dx52l-hp-z-przekladnia-341-6v-285rpm-pololu-1573.html

Myślicie, że podołają? 

Za serce projektu posłuży posiadane przeze mnie Arduino Uno. Sterowanie w założeniu miałoby się odbywać za pomocą telefonu z modułu bluetooth  HC-05 ale myślę czy nie fajniej byłoby zastosować kontroler? 

Jednym wielkim zapytaniem będzie jaki zastosować akumulatorek, żeby delikatnie mógłby być doładowywany z paneli a osobno w bazie.

I kwestia paneli słonecznych które zmieściły by się na pojeździe  i miały jakikolwiek sens edukacyjny. 

To całkowicie wstępny pomysł i rozeznanie dlatego dziękuje za wszystkie podpowiedzi i pomysły. 

Pozdrawiam,

Grzegorz

robot.pdf

Edytowano przez Gieneq
Wrzucam screenshot z PDF - jest to na tyle prosta grafika, że lepiej osadzić ją w ten sposób
Link do komentarza
Share on other sites

@Hrremi witam serdecznie na forum 🙂

Pozwoliłem sobie wrzucić do twojego wpisu screenshot z PDF - łatwiej będzie obejrzeć treść na urządzeniach mobilnych, gdzie pobranie PDF nie zawsze jest oczywiste.

image.png.57485008ac543d9ee5f8455bf948fbfd.png

A masz pomysł jak w ogóle połączyć koła z silnikami? Rozumiem że chcesz uniknąć zastosowania jakichkolwiek przekładni. Ale takie małe tulejki z jedną śrubką od boku to nie jest zbyt dobry pomysł - takie połączenie jest nietrwałe, szybko się luzuje od wibracji. Jeżeli pojazd ma być bardziej terenowy to musi być solidnie wykonany.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.