Skocz do zawartości

Kurs Arduino - #8 - Sterowanie silnikddami DC, pętla for


Forseti

Pomocna odpowiedź

Hej ho. Jako, że jestem nowy na forum na wstępie chciałbym się przywitać i podziękować za tak wspaniałą dawkę wiedzy, którą mogę nabywać dzięki m.in. kursom. Jestem w trakcie nauki programowania w Arduino, a moim celem jest stworzenie robota, który na początek będzie autonomicznie omijał przeszkody. Całość oparta na standardowym układzie:

  1. Arduino UNO.
  2. Sterownik silników L293D Arduino Shield 4 DC lub 2.
  3. Sensor ultradźwiękowy HC-SR04.
  4. 2x silnik modelarski TT (3-6V) , ew. (6-12V).
  5. 1xSerwo SG90.

Problemem jest….. oczywiście układ zasilanie 😕 Głupio mi pytać o tak infantylne (dla zaawansowanych) zagadnienia ale zanim coś spalę to wolę się doszkolić.

Jako, że posiadam różne elementy z poprzednich moich projektów chciałbym je wykorzystać. Dlatego też moim pomysłem jest zasilenie ww. robota poprzez akumulator Li-Pol 3,7V (3500mAh) lub ogniwem 18650 (mogę dokupić) o analogicznym napięciu. W komplecie z przetwornicą napięcia STEP-UP TZT MT3608 oraz ładowarką TP4056 zaprojektowałem układ ładująco zasilający. I teraz pytanie jak to sensownie podpiąć do Arduino wyposażonego w  Sterownik silników L293D.

Schemat zasilania (przaśny ale pokazuje ideę):

1166871607_ArduinoShield-zasilaniezewn..thumb.jpg.d5e5df55f81dd7038cd6e3d7209ff8c4.jpg

O ile w przypadku robota „światłolub” opartego wyłącznie na L293D nie było problemów z takim zasilaniem (ładowanie i długa praca) to w przypadku Arduino nie jestem pewny i obawiam się resetowania mikrokontrolera.

Jest jeszcze kwestia zworki zasilania zewnętrznego na płytce ze sterownikiem. Czy powinna ona być zdjęta w moim przypadku czy nie? Przegrzebałem internet i projekty oparte na tym Shieldzie są ze sobą niespójne – raz jest założona, raz zdjęta.

Reasumując:

  1. Czy podłączenie jak na „schemacie” jest poprawne?
  2. Czy zworka ma być zdjęta dla takiego układu ? (mam mętlik)

 

Dziękuję bardzo za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

@Forseti Obawiam się że z jednego ogniwa to tego nie zasilisz. Zdecydowanie łatwiej będzie zrobić z 2 ogniw 5V dla zasilania części logicznej mikrokontrolera, a z całego napięcia akumulatorów zrobić zasilanie silników. Jeżeli napięcie 2 ogniw będzie za duże to zawsze możesz je zredukować PWM.

Ten sterownik silników ma spory spadek napięcia i ogólnie nie jest mistrzem wydajności, więc przy zasilaniu 5V i to jeszcze podbitego tanią przetwornicą, może to ledwo co działać.

Co do zworki to przydałby się schemat tej płytki.

 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@Gieneq Dziękuję Ci za szybką reakcję. Przeanalizowałem różne strony i trafiłem na m.in. takie informacje: L293D Motor Driver shield 

image.thumb.png.98e27330cd76942855ede249d03db25b.png

Z tego co rozumiem u mnie występuje zasadniczo opcja nr. 3 (najbliżej tego co chcę zrobić). Chcę zasilić niezależnie Arduino (logikę) przez złącze koncentryczne oraz Silniki (2xDC + Servo) ale z jednego źródła zasilania. Zatem czy powinienem podpiąć tak jak w zaproponowanym przeze mnie schemacie i odłączyć zworkę PWRJMP ?

Jedyny sensowny schemat jaki znalazłem 

950879969_ArduinoShieldL293D-schemat.thumb.png.75d1efbf95fa01762389804809151143.png

W kwestii akumulatorów. Chęć zastosowania jednego ogniwa wynika z faktu posiadania takiego oraz ładowarki 1S-  mogę przetestować zawsze taki układ ale czy poprawnie wpinam zasilanie? 

Inną opcją jest zastosowanie ładowarki BMS 2S (balanser) i montaż np 2x ogniwa 18650 3,7V - to bajka na inną okazję.

Jak wykonam elektronikę (i logikę) do robota to będę testował źródło zasilania z tych gratów, które mam - podzielę się spostrzeżeniami. 

Czy wg. Ciebie mogę podłączyć zasilanie tak jak opisałem wyżej tj.  zasilić niezależnie Arduino (logikę) przez złącze koncentryczne oraz Silniki (2xDC + Servo) ale z jednego źródła zasilania?

Dziękuję za pomoc 🙂

 

Ps.

Kolega @Kubeck  w tym temacie zasila dwucelowe akumulatory z ładowarki dla 1S :) - ciekawostka 😄

Edytowano przez Forseti
Link do komentarza
Share on other sites

@Forseti Przy sterowaniu silnikami zaleca się separację części logicznej od zasilania silników. Może to być układ gdzie napięcie z silników trafia bezpośrednio na wejście mocy w sterowniku, ale też trafia na stabilizator zasilający mikrokontroler - ważne że jest ten stabilizator i kondensatory filtrujące.

Zastanawiam się tylko, bo albo nie widzę albo nie napisałeś czy używasz Arduino UNO. Bo jak piszesz o wejściach koncentrycznych to tam nie podłączysz ani 1 ani 2 ogniw. Wejście koncentryczne ma 2 kruczki:

  • dioda zabezpieczająca robiąca spadek 0,7V (lepiej użyj pinu Arduino, bo tam diody nie ma 😉 )
  • stabilizator nie jest LDO i ma pewnie z 1V spadku, więc 7V to jest takie napięcie że nie będzie problemów.
Dnia 22.03.2021 o 21:03, Forseti napisał:

Chęć zastosowania jednego ogniwa wynika z faktu posiadania takiego oraz ładowarki 1S

Więc to nie pociągnie 😞 Chyba że dasz jakąś przetwornicę step-up, te 5V dasz wtedy na Arduino i silniki ale... nieee to tak nie działa 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

@Gieneq W pierwszym moim poście napisałem o elementach, których nie jesteś pewny. Jak najbardziej używam Arduino UNO oraz Przetwornicy STEP-UP.  Prześledziłem sobie schematy zarówno płytki Arduino UNO jak i Sterownika L293D i spróbuję zrobić tak jak na schemacie z pierwszego posta ale za przetwornicą podbijającą mi napięcie do powiedzmy 7V zastosuję filtrowanie. Na Arduino zasilanie po złączu koncentrycznym, a na shield na EXT_PWR i wypnę zworkę tworząc niezależne zasilanie dla logiki i kontrolera silników. Przetestuję takie rozwiązanie i dam znać, a jak uda mi się ogarnąć kod do robota to sprawdzę ile wytrzyma na jednym akumulatorze.  Jeśli nie będzie to działało tak jak oczekuję to pobawię się w układ z dodatkowymi ogniwami 🙂 

Edytowano przez Forseti
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.