Skocz do zawartości

Oporności RL sensorów MQ-2 i MQ-135


Krst0

Pomocna odpowiedź

Cześć, od bardzo długiego czasu mam problem ze znalezieniem informacji jaka jest wartość RL (load resistor, wykorzystywany do tworzenia dzielnika napięć) na sensorach MQ-2 i MQ-135 (oba moduły Waveshare).

Przeglądając ich noty katalogowe są tam informacje przy jakich RL były robione wykresy, jednakże w polu RL w nocie napisane jest "can adjust". Szukałem po ścieżkach na samym czujniku (moje umiejętności w tym zakresie kuleją) i znalazłem kilka czujników i szczególnie jeden zwrócił na początku moją uwagę. Przy heaterze występuje rezystor 5R1. Wartość ta wydaje się być w mojej opinii nie tą przeze mnie pożądaną, ponieważ czujnik MQ-135 był testowany przy oporze 20kΩ i producent zaleca, by czujnik testować z oporem z zakresu 10kΩ-47kΩ. I teraz już sam nie wiem czy wymaga to ode mnie wymiany rezystora czy w jaki sposób podejść do problemu.

Gdyby ktoś wiedział coś więcej na ten temat to z chęcią bym tę wiedzę przygarnął. Jeśli komuś przydadzą się zdjęcia to dziś po południu postaram się dosłać zdjęcia.

Pozdrawiam serdecznie.

Edytowano przez Krst0
Link do komentarza
Share on other sites

Wertując internet znalazłem schematy na których napisane jest, że rezystory 5Ω są do heatera czujnika a do wyjścia analogowego jest rezystor 4.7kΩ. Jednakże mimo zmiany tych wartości czujniki ( w szczególności MQ-135) pokazuje złą wartość - ok. 40 ppm COpodczas gdy w powietrzu jest w okolicy 400ppm. Natomiast czujnik MQ-2 daje względnie dobre wyniki - ok 2-3ppm, co dla CO jest poprawnym wynikiem (ciężko sprawdzić bez innych czujników). 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Znalazłem ciekawą informację odnośnie czujników MQ i ich load-resistor - link. Jest tam taka wzmianka o nich:

Wersja angielska:

The sensor needs a load-resistor at the output to ground. Its value could be from 2kOhm to 47kOhm. The lower the value, the less sensitive. The higher the value, the less accurate for higher concentrations of gas.

If only one specific gas is measured, the load-resistor can be calibrated by applying a know concentration of that gas. If the sensor is used to measure any gas (like in a air quality detector) the load-resistor could be set for a value of about 1V output with clean air.

Choosing a good value for the load-resistor is only valid after the burn-in time. 

Wersja polska (przetłumaczona w google tłumacz, bo tak najszybciej 😆):

Czujnik potrzebuje rezystora obciążenia na wyjściu do masy. Jego wartość może wynosić od 2 kOhm do 47 kOhm. Im niższa wartość, tym mniejsza czułość. Im wyższa wartość, tym mniejsza dokładność przy wyższych stężeniach gazu.

Jeśli mierzony jest tylko jeden określony gaz, rezystor obciążenia można skalibrować, stosując znane stężenie tego gazu. Jeśli czujnik jest używany do pomiaru dowolnego gazu (np. W detektorze jakości powietrza), rezystor obciążenia można ustawić na wartość około 1 V na wyjściu z czystym powietrzem.

Wybór dobrej wartości dla rezystora obciążenia jest ważny tylko po czasie wygrzewania.

Chodzi mi głównie o pierwsze zdanie. Czy mam przez nie rozumieć, że jeśli posiadam czujnik MQ-135 Waveshare (ten już z niebieską płytką) to muszę dodatkowo do niego na wyjście dodać swój rezystor czy ten rezystor znajduje się już na płytce i to jest ten rezystor 4.7kΩ?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Krst0 nie jestem w tym temacie, ale wiem jedno: Chcesz dowiedzieć się jak coś działa? Znajdź schemat. Jak znaleść schemat? google > "nazwa elementu" + schematic 🙂

Na stronce Arduino masz taki rysunek:

image.thumb.png.92f3be33fd0d2573330051d0bbfc2edf.png

I tam jest napisane A or B = Vout. Czyli to pewnie te wyjście o którym pisze w cytowanej przez Ciebie treści. I jest rezystor do masy. To teraz wchodzimy w schemat twojej płytki:

image.thumb.png.13354ae62e9d73dc2088317008946cbd.png

Czyli B jest uznane za wyjście, spięte są razem i dociągnięte do masy rezystorem 4,7k MQ_R2 (góra, lewo). Masz jeszcze komparator z potencjometrem do progowania i jakiś układ zasilania.

17 godzin temu, Krst0 napisał:

czy ten rezystor znajduje się już na płytce i to jest ten rezystor 4.7kΩ?

Czyli tak 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dokładnie jest tak jak myślałem, wolałem się upewnić. Zmyliło mnie tamto zdanie o którym napisałem, ale własnie wg schematu mi to wychodziło. Robiłem dokładnie to co Ty z tym, że nie miałem pewności czy to co wydedukowałem jest poprawne.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.