Skocz do zawartości

Światła i kierunkowskazy w rowerze z Arduino


rafsko88

Pomocna odpowiedź

5 godzin temu, farmaceuta napisał:

...? Myslisz ze napisalismy Ci cos zlosliwie???

Nie złośliwie, coś musiałem źle odebrać. Bez spiny, spokojnie. Chcę ledy 12V bo będą mocniej świeciły niż 5V dlatego.

21 godzin temu, startrek1p2p napisał:

@rafsko88A jakby zamiast samej Atmegi dać Nano albo Pro Mini ? wtedy napięcie zasilania jest na vin 7-12V, a gabaryt niezbyt większy od samej Atmegi 

Cho i to by nie ładować pod siodełko całego arduino wiesz tylko sam kontroler dlatego się uparłem na atmegę ale jeśli uważasz, że Twój pomysł będzie lepszy to go rozważę jak najbardziej 😄

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

24 minuty temu, rafsko88 napisał:

Cho i to by nie ładować pod siodełko całego arduino wiesz tylko sam kontroler dlatego się uparłem na atmegę ale jeśli uważasz, że Twój pomysł będzie lepszy to go rozważę jak najbardziej 😄

 

Rodzaj arduino wybierz ktore bardziej Ci odpowiada w tym konkretnym celu..

 

25 minut temu, rafsko88 napisał:

Chcę ledy 12V bo będą mocniej świeciły niż 5V dlatego.

A to juz musisz poczytac, bo nie jestem pewny czy kazde na 12v bedzie swiecilo jasniej...czasem jest tak ze cos jest takie samo w dzialaniu, ale jest kilka wersji na rozne napiecia zeby mozna bylo wybrac sobie najlepsze do konkretnego projektu..ale tego nie wiem, wiec nic nie pisalem tu😉 w kazdym razie szukaj ledow "adresowalnych" bo to najlepsza opcja dla Ciebie..🙂 

 

29 minut temu, rafsko88 napisał:

Nie złośliwie, coś musiałem źle odebrać. Bez spiny, spokojnie.

Nie no luzik..nikt sie nie obraza🙂 dalej mozemy waflowac...😅

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

38 minut temu, rafsko88 napisał:

Cho i to by nie ładować pod siodełko całego arduino wiesz tylko sam kontroler dlatego się uparłem na atmegę

Do samej Atmegi musisz jeszcze dodać kwarc, kilka kondensatorów itp, nie licząc już filtra zasilania. Na płytce Pro mini masz już wszystko załatwione, a jej rozmiar to : 33 x 18 mm dla porównania Atmega328 w obudowie THT (bo chyba o takiej mówiłeś) ma wymiary 34X7 mm .
 

43 minuty temu, rafsko88 napisał:

Chcę ledy 12V bo będą mocniej świeciły niż 5V dlatego.

To nie działa w ten sposób, wszystko zależy od samej diody, materiałów z której jest zbudowana itp.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, startrek1p2p napisał:

Do samej Atmegi musisz jeszcze dodać kwarc, kilka kondensatorów itp, nie licząc już filtra zasilania. Na płytce Pro mini masz już wszystko załatwione, a jej rozmiar to : 33 x 18 mm dla porównania Atmega328 w obudowie THT (bo chyba o takiej mówiłeś) ma wymiary 34X7 mm .
 

To nie działa w ten sposób, wszystko zależy od samej diody, materiałów z której jest zbudowana itp.

I tu rozwiałeś wszystkie moje zakłopotania co Atmega328P. Dzięki wielkie.

Reasumując muszę posiadać najlepiej https://botland.com.pl/plytki-zgodne-z-arduino/9154-dfrduino-pro-mini-v13.html?gclid=EAIaIQobChMI4OHWtNH27wIVc_bVCh27fwCnEAQYBiABEgJmlfD_BwE

i ledy https://botland.com.pl/paski-led-adresowane/5811-pasek-led-rgb-ws2811-cyfrowy-adresowany-ip65-60led-m-144w-m-12v-5m.html

3 godziny temu, startrek1p2p napisał:

Do samej Atmegi musisz jeszcze dodać kwarc, kilka kondensatorów itp, nie licząc już filtra zasilania. Na płytce Pro mini masz już wszystko załatwione, a jej rozmiar to : 33 x 18 mm dla porównania Atmega328 w obudowie THT (bo chyba o takiej mówiłeś) ma wymiary 34X7 mm .
 

To nie działa w ten sposób, wszystko zależy od samej diody, materiałów z której jest zbudowana itp.

Albo takie 5V https://botland.com.pl/paski-led-adresowane/8735-pasek-led-rgb-ws2813-cyfrowy-adresowany-144-ledm-432wm-5v-1m-ip65.html

4 godziny temu, farmaceuta napisał:

Rodzaj arduino wybierz ktore bardziej Ci odpowiada w tym konkretnym celu..

 

A to juz musisz poczytac, bo nie jestem pewny czy kazde na 12v bedzie swiecilo jasniej...czasem jest tak ze cos jest takie samo w dzialaniu, ale jest kilka wersji na rozne napiecia zeby mozna bylo wybrac sobie najlepsze do konkretnego projektu..ale tego nie wiem, wiec nic nie pisalem tu😉 w kazdym razie szukaj ledow "adresowalnych" bo to najlepsza opcja dla Ciebie..🙂 

 

Nie no luzik..nikt sie nie obraza🙂 dalej mozemy waflowac...😅

Jasne. Kolega mi doradza by wejść w posiadanie -->

https://botland.com.pl/plytki-zgodne-z-arduino/9154-dfrduino-pro-mini-v13.html?gclid=EAIaIQobChMI4OHWtNH27wIVc_bVCh27fwCnEAQYBiABEgJmlfD_BwE

https://botland.com.pl/paski-led-adresowane/8735-pasek-led-rgb-ws2813-cyfrowy-adresowany-144-ledm-432wm-5v-1m-ip65.html

to wszystko razem powinno grać jak dobrze rozumiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

3 godziny temu, startrek1p2p napisał:

Do samej Atmegi musisz jeszcze dodać kwarc, kilka kondensatorów itp, nie licząc już filtra zasilania. Na płytce Pro mini masz już wszystko załatwione, a jej rozmiar to : 33 x 18 mm dla porównania Atmega328 w obudowie THT (bo chyba o takiej mówiłeś) ma wymiary 34X7 mm .
 

To nie działa w ten sposób, wszystko zależy od samej diody, materiałów z której jest zbudowana itp.

Czy taki  https://botland.com.pl/arduino-moduly-glowne/1595-arduino-pro-mini-328-5v-16mhz-sparkfun-dev-11113.html

Link do komentarza
Share on other sites

24 minuty temu, rafsko88 napisał:

wszystkie moduły(chodzi mi o płytki rozwojowe) które wysłałeś są takie same(nie licząc producenta) możesz szukać tańszych np takich. Co do wyżej wymienionych ledów... Wysłałeś dwa modele 5v i jeden 12v. Wszystko zależy jak chcesz to połączyć. Jeżeli bez zbędnych kombinacji, to te ws2811(12v) podłączasz do akumulatora dodajesz kondensator i masz załatwione zasilanie.  Do reszty potrzebujesz obniżenia napięcia. Jeżeli dobrze połączysz, to każda z wyżej wymienionych kombinacji zadziała 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

17 minut temu, startrek1p2p napisał:

wszystkie moduły(chodzi mi o płytki rozwojowe) które wysłałeś są takie same(nie licząc producenta) możesz szukać tańszych np takich. Co do wyżej wymienionych ledów... Wysłałeś dwa modele 5v i jeden 12v. Wszystko zależy jak chcesz to połączyć. Jeżeli bez zbędnych kombinacji, to te ws2811(12v) podłączasz do akumulatora dodajesz kondensator i masz załatwione zasilanie.  Do reszty potrzebujesz obniżenia napięcia. Jeżeli dobrze połączysz, to każda z wyżej wymienionych kombinacji zadziała 😉 

Super fajno, sam już nie wiem które ledy wybrać. Jadąc w nocy to raczej 12V bym wziął hmm co do reszty rozumiem wszystko. Dziękuję ślicznie za pomoc 😄

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, rafsko88 napisał:

Jadąc w nocy to raczej 12V bym wziął hmm co do reszty rozumiem wszystko. 

Juz wyjasnilismy ze w przypadku tych ledow napiecie jest bez roznicy...i tak beda swiecily tak samo😉 czy to na 5v, czy to na 12v...

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, farmaceuta napisał:

Juz wyjasnilismy ze w przypadku tych ledow napiecie jest bez roznicy...i tak beda swiecily tak samo😉 czy to na 5v, czy to na 12v...

Przyjąłem, zrozumiałem, dziękuję za pomoc, zamykam temat.

Tylko do czego ten kondensator?

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, startrek1p2p napisał:

Jako filtr zasilania aby ledy cały czas święcili i nie mrugały przez stracenie zasilania. Kondensator to taka minibateryjka która potrzyma ich przy świeceniu 

Dobrze, ok. Wyczytałem, że można do mini pro podpiąć 12V ale pod wejście RAW. Nie będzie żadnego problemu?

Link do komentarza
Share on other sites

24 minuty temu, rafsko88 napisał:

 Wyczytałem, że można do mini pro podpiąć 12V ale pod wejście RAW. Nie będzie żadnego problemu?

A no mozna...tylko pasuje zeby to napiecie nie bylo wyzsze niz 12v, a to juz zalezy jaki ten aku masz...a jaki masz?

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, farmaceuta napisał:

A no mozna...tylko pasuje zeby to napiecie nie bylo wyzsze niz 12v, a to juz zalezy jaki ten aku masz...a jaki masz?

Coś takiego  https://allegro.pl/oferta/akumulator-zelowy-12v-0-8ah-agm-hq-jakosc-ups-1ah-9055922370?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=wybrane&utm_content=supercena&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_RTV+i+AGD&ev_adgr=Inne&gclid=EAIaIQobChMI5cvL3Oj27wIVCIKDBx0cbgApEAQYAiABEgIYkPD_BwE

Ale coś czuję, że to będzie zły wybór..

Link do komentarza
Share on other sites

20 minut temu, rafsko88 napisał:

Ale coś czuję, że to będzie zły wybór..

Nie no nie jest taki zly tylko ze napiecie koncowe to bedzie okolo 14.4v bodajze...a to juz za duzo dla pro mini...lepszym rozwiazaniem bylo by zrobic sobie pakiet 3s (3 ogniwa szeregowo) z ogniw 18650..i przy podobnej wadze masz ze 3 razy wiecej pradu...no ale tak, trzeba jakos ostroznie polutowac taki pakiet jesli nie masz zgrzewarki..do ladowania tez balanser potrzebny ktory zadba o to zeby kazde ogniwo mialo mniej wiecej to samo napiecie..mozna by jakas ladowarke modelarska uzywke wychaczyc...wszystko zalezy od twoich finansow...wiadomo..im taniej tym lepiej, no ale jakas granica jest tak??

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, farmaceuta napisał:

Nie no nie jest taki zly tylko ze napiecie koncowe to bedzie okolo 14.4v bodajze...a to juz za duzo dla pro mini...lepszym rozwiazaniem bylo by zrobic sobie pakiet 3s (3 ogniwa szeregowo) z ogniw 18650..i przy podobnej wadze masz ze 3 razy wiecej pradu...no ale tak, trzeba jakos ostroznie polutowac taki pakiet jesli nie masz zgrzewarki..do ladowania tez balanser potrzebny ktory zadba o to zeby kazde ogniwo mialo mniej wiecej to samo napiecie..mozna by jakas ladowarke modelarska uzywke wychaczyc...wszystko zalezy od twoich finansow...wiadomo..im taniej tym lepiej, no ale jakas granica jest tak??

Pomysł też fajny lecz można zastosować przetwornicę step-down by mieć te 12V na końcu. Pytanie tylko czy te 0,8Ah aku da radę zasilić 4 paski led rgb po 7 diód na pasek?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.