Skocz do zawartości

Alarm w oparciu o kontaktron


Krawi92

Pomocna odpowiedź

Witam, dziś postawiłem sobie za cel zrobić alarm z wykorzystaniem kontaktronu, po przeczytaniu lekcji o kontaktronie z 2 poziomu kursu elektroniki. Zamysł był taki, że gdy kontaktron jest zamknięty(magnez przy nim) to pali się zielona dioda, a gdy oderwiemy magnez załącza się czerwona dioda i wyje buzzer. O dziwo po 2h kombinowania(prawie sie poddalem) wszystko działa jak założyłem. Probowałem narysować do tego schemat, jednak był to mój pierwszy schemat i tu bym prosił o ocene, bo mam wrazenie, że cos jest źle narysowane. W sumie nie do konca rozumiem, jak ten uklad działa 😄 troche było to robione metodą prób i błędów, aż się w koncu udało. Dolaczam zdjęcia z płytki stykowej i to co narysowałem i prosiłbym o ocene, czy to dobrze rozrysowalem.

IMG_20210409_194913_resized_20210409_075224569.thumb.jpg.ba02e1ece99f66568b9d48beb7415435.jpgIMG_20210409_194933_resized_20210409_075224844.thumb.jpg.869ab8bba4882baaa24946d0c6d9cd3a.jpgIMG_20210409_194953_resized_20210409_075224247.thumb.jpg.f398a7af975b11f315f16674cf8f298d.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Krawi92 w takim razie gratuję pierwszego projektu 🚀 Najważniejsze, że działa - schemat też jest całkiem dobry. Jeśli chcesz poprawić układ to podłączy tylko inaczej diodę LED1 i rezystor R1 - podłącz je równolegle z buzzerem. Może być tak jak teraz, ale podłączenie tego równolegle będzie bezpieczne, bo wtedy np. po przepaleniu diody buzzer będzie nadal piszczał 🙂

11 minut temu, Krawi92 napisał:

W sumie nie do konca rozumiem, jak ten uklad działa 😄 troche było to robione metodą prób i błędów, aż się w koncu udało.

Co dokładnie jest tu dla Ciebie niezrozumiałe? Śmiało pytaj 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Ogólnie podczas robienia układu najwiekszy problem sprawilo mi zrobienie go tak, aby przy dzialajacym kontaktronie swiecila sie tylko zielona dioda, a reszta gasła. Podczas pierwszych prob podlaczania swiecilo sie wszystko, albo gaslo wszystko. Wszystko wynikalo ze nie dokonca ogarnialem, jak te styki działają w przekazniku,ktory jest ktory itp. Zielona diode podlaczalem tez do nozki common 😛 Ogólnie teraz na spokojnie przyglądając się na ten schemat rozumiem to tak: Gdy styki kontaktronu sa rozłączone, prąd z plusa omija stabilizator, bo tam jest przerwa, przechodzi przez styk NC -> Common bo przekaznik nie jest zasilany, idzie przez rezystor,diode,buzer i trafia minusem do zasilania. I to spoko bo z ta czescia problemu nie mialem. 

Gdy kontaktron jest zwarty, prad juz gora nie pojdzie, bo styk sie przelaczyl  NO - Common - > wiec idzie przez R2,diode i minusem wraca do zrodla. 

Chyba dobrze teraz rozumiem. 

Edytowano przez Krawi92
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.