Skocz do zawartości

Czujnik przeszkód z kursu elektroniki nie reaguje


Krawi92

Pomocna odpowiedź

Witam. Mam problem ze zlozeniem czujnika przeszkod z 2 kursu elektroniki. Składałem ze 3x układ. Pierw samemu, potem wg instrukcji krok po kroku na plytke stykową, pozniej jeszcze raz samemu. Ciągle mam ten sam efekt. Po wlaczeniu zasilania dioda chwilowo swieci, ale jest to pewnie spowodowane jakims malym pradem zgromadzonym w kondensatorze, a potem dioda nie swieci, czy przyblizam czy wkladam jakas przeszkode pomiedzy diode a odbiornik. Testowalem kazdy uklad, tak jak to doradzono w kursie i tak: dioda na pilot reaguje, gdy wciskam przycisk, swieci się. Dioda IR w kamerze telefonu rowniez się świeci. W kursie napisano, ze gdy taki efekt wystapi, to prawdopobonie czestotliwosc migania diody jest inna niz 36 kHz. Dodatkowo, co mnie zastanawia,w moim zestawie mam uklad NE555P a na schemacie w kursie jest LM555. Czy to moze miec wplyw na niepoprawne dzialanie ukladu ? Zalaczam zdjęcie z plytki stykowej, moze ktos cos zauwazy. Dodam, że wartosci rezystorow i kondensatorow sa OK, sprawdzalem kilka razy.

 IMG_20210418_215212.thumb.jpg.e2f0726c8e22022fccf410af6a891829.jpg

 

Edit: Wszystko działa... Moim problemem było zle ulozenie diody IR względem odbiornika. Nie doczytalem z poczatku dalszego tlumaczenia bo chcialem samemu 😛

Po ulozeniu diody w miare blisko odbiornika, wykrzywieniu jej dioda LED reaguje na zblizajaca sie przeszkode. Dodatkowo montujac potencjometr, mozna "kalibrowac" ta odleglosc reagowania. Teraz czas przyjzec sie temu i ogarnac jak to dziala 😄

Edytowano przez Krawi92
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Krawi92 Z LED ustawionym na sztorc fatycznie nie zadziała 😉 kąt świecenia jest bardzo wąski.

10 godzin temu, Krawi92 napisał:

w moim zestawie mam uklad NE555P a na schemacie w kursie jest LM555.

Tak to jest ten sam układ.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.