Skocz do zawartości

Stabilizacja 7S Li-ion na 24V, zabezpieczenie mikrokontrolera przed prądem wstecznym


mpx0

Pomocna odpowiedź

Mam pakiet ogniw 7S3P Li-ion 18650 (4,2V max), zatem maksymalne napięcie będzie wynosić 7*4,2 = 29,4V.
Ten zestaw ogniw będzie połączony do kontrolera silników Cytron HAT-MOD10, który przyjmuje napięcie max 24V.
Użyje 2 silników, max po 1-1.5A

1. Czy ten kontroler silników Cytron HAT-MOD10 sam wystabilizuje napięcie na 24V? Czy muszę użyć jakiejś prądnicy step-up/step-down DC-DC?
2. Czy dając Diodę Schottky 1N5822 (max: 3A/40V) zabezpieczę pozostałe elementy (m.in. Raspberry Pi) przed prądem wstecznym z silników?
3. Dlaczego mam zwarcie (dużo dymu i iskier) jak do baterii 7S3P Li-ion dodaje prądnice step-up/step-down DC-DC na 24V (sbt4312), podłączam ją do 
zasilacza laboratoryjnego z takim samym napięciem jak na naładowanym pakiecie baterii (28,7V) i działa poprawnie dając 24V output
4. Czego powinienem użyć żeby stabilizować napięcie na 24V z pakietu Li-ion 7S3P w tym przypadku?

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 19.04.2021 o 19:19, mpx0 napisał:

1. Czy ten kontroler silników Cytron HAT-MOD10 sam wystabilizuje napięcie na 24V? Czy muszę użyć jakiejś prądnicy step-up/step-down DC-DC?

Nie no jesli cos jest na max. napiecie to tego maxa nie wolno przekraczac...wiec raczej pojdzie dym z tego sterownika po bezposrednim podpieciu...musisz uzyc przetwornicy

Dnia 19.04.2021 o 19:19, mpx0 napisał:

3. Dlaczego mam zwarcie (dużo dymu i iskier) jak do baterii 7S3P Li-ion dodaje prądnice step-up/step-down DC-DC na 24V (sbt4312), 

Nie powinno tak byc...jakas tam iskra moze byc jak podpinasz przetwornice bo kondensatory sie laduja...ale nic pozatym...mowisz dym?? I dziala jeszcze??

 

Dnia 19.04.2021 o 19:19, mpx0 napisał:

4. Czego powinienem użyć żeby stabilizować napięcie na 24V z pakietu Li-ion 7S3P w tym przypadku?

Przetwornicy naturalnie...szukaj takich ciut wiekszych...dobrze by bylo zeby mialo z 5a to wtedy to bedzie jakos ciagnac..

Link do komentarza
Share on other sites

dziękuję za pomoc. Teraz używam przetwornicy buck (stabilizuje napięcie w dół tylko) i działa ok (w międzyczasie wyczytałem, że takie przetwornice są dużo bardziej efektywne niż buck boost (w dwie strony). Co do mojej przetwornicy sbt4312 (step-up/step-down na 24v z 28v) tam chyba był duży skok prądu po podłączeniu baterii (nie mam oscyloskopu), kabelki były bardzo cienkie i chyba dlatego całe je spaliło momentalnie pomimo tego, że nic nie było dalej podłączone (sama przetwornica działa).

Proszę jeszcze o pomoc z podpunktem nr 2 z zabezpieczeniem przed prądem wstecznym ponieważ tak jak się tego spodziewałem spaliłem już jedną przetwornicę typu buck przez szybkie zmiany kierunku pracy silników (jeśli nie Dioda Schottky 1N5822 to najlepiej jak by to był gotowy układ żeby za dużo nie lutować)

Link do komentarza
Share on other sites

Zostawię tutaj odpowiedz dla kogoś kto będzie miał podobny problem.
W swoim projekcie do zabezpieczenia przed prądem wstecznym z silników zastosowałem tranzystor MOSFET p-channel (FQP27P06, u mnie jest 7S bateria więc dla napięcia 19V-29V), to zabezpieczenie z tego co wyczytałem jest najmniej zasobożerne (sam spadek napięcia też jest mały). Trochę katowałem silniki i narazie nic się nie popaliło, jednak wciąż czekam na swoją paczkę z oscyloskopem żeby móc powiedzieć coś więcej

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.