Skocz do zawartości

Wybór zasilacza z kitów Jabela


Leogict

Pomocna odpowiedź

Witam. Chcę złożyć zasilacz z kitu Jabela (lub innego kitu np. AVT, NE).

Ma to być zasilacz niesymetryczny, regulowany, stabilizowany.

Będzie on służył do zasilania układów które zmontuję na płytce stykowej, np. z książek "Wyprawy w świat elektroniki" P. Góreckiego czy kitów.

Zastanawiam się nad czterema kitami Jabela:

1) J-05 Zasilacz regulowany 1,2....37V

2) J-20 Zasilacz regulowany 1...25V/3A

3) J-31 Zasilacz laboratoryjny 0...30V/0...1A

4) J-262 Zasilacz regulowany 3... 25V / 5A

Który z nich będzie najlepszy do moich zastosowań? Jak myślicie? I dodam, że nie mam zbyt wielkich funduszy...

I skąd wziąć tani transformator do nich? Bo normalnie to pod 100zł podchodzą nowe trafa... Myślałem nad Allegro.

[ Dodano: 08 Maj 10 04:00 ]

I jeszcze pytanko: da się dorobić do ATX-a płynną regulację napięcia i prądu?

Link do komentarza
Share on other sites

Zakładając, że zasilacz chcesz wybrać pod kątem robotyki, to:

1) 25V powinno w zupełności wystarczyć (tutaj krytycznym warunkiem jest napięcie silników, powyżej 24V rzadko są stosowane w robotyce amatorskiej). Maksymalny prąd dobierz taki, żeby stać Cię było na odpowiednie trafo - im większy, tym lepiej (większa wydajność=mniejszy spadek napięcia przy mocniejszym obciążeniu). Ja zdecydował bym się chyba na J-262, choć ten z regulacją prądu może uratować niejeden układ (a po zmianie tranzystorów dodatkowo wzrośnie jego funkcjonalność)

2) Polecam Allegro (nie tylko trafa, ale i uszkodzony sprzęt elektroniczny, zasilacze do laptopów itp - wystarczy użyć głowy). Kilka razy kupowałem też w AVT kiedy czas gonił i jestem zadowolony, jeśli bywasz w Wawie to i na Wolumen warto się przejść w weekend.

3) Temat poruszany wielokrotnie na elektrodzie, wystarczyło poszukać. Przykład:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic864538.html

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.