Skocz do zawartości

System do klimatyzacji sterowanie PWM, odczyt PWM, czujniki.


PowerMIX

Pomocna odpowiedź

Siemka.

Nowy jestem, ale zajmuje się branżą klimatyzacji i jest tam ogrom sprzętu którego nie da się od tak sprawdzić. Od razu Rzymu nie zbudowano i powoli chciałbym ogarnąć jak zrobić taki cały system do tego. Nie jestem do końca pewien czy będzie do tego dobre Arduino. Wy jako doświadczeni w tej branży proszę doradźcie mi co wybrać do obsługi:

- sygnał PWM (generowanie i odczyt);

- czujniki/przetworniki ciśnienia;

- czujniki temperatury.

Pozdrawiam i z góry za wszystko dziękuję.

 

Generator PWM potrafię zrobić, problem się pojawia z wyświetlaniem tego sygnału na wyświetlaczu. O co chodzi.. Samochód w ECU generuje sygnał PWM i potrzebuję mieć jego odczyt w celu analizy czy wszystko jest ok. Zastanawiam się czy STM32 nie będzie do tego najlepszy.

Tutaj filmik o co mi chodzi:

 

Edytowano przez PowerMIX
Link do komentarza
Share on other sites

@PowerMIX witam na forum 🙂 

11 godzin temu, PowerMIX napisał:

to tak wygląda ta szybka pomoc po opłaconych zestawach i rejestracji kodów....

Przepraszamy, nie zawsze da się odpisać od razu, zwłaszcza w weekenedy.

22 godziny temu, PowerMIX napisał:

Samochód w ECU generuje sygnał PWM i potrzebuję mieć jego odczyt w celu analizy czy wszystko jest ok.

To może tu coś doradzę - tak STM to świetny wybór, bo liczniki mają możliwość zliczania impulsów i porównywania, w takim układzie pomiar częstotliwości to bardzo proste zadanie. Musisz tylko dowiedzieć się jaka jest amplituda tego sygnału i ewentualnie ją obniżyć.

Problem w tym że temat zaraz się rozwinie, bo takie proste założenia można napisać, ale zaraz pojawi się temat zasilania - zasilanie w aucie nie jest takie "różowe", szumy od różnych elementów, spore prądy, zakłócenia to norma. 

Pytanie gdzie to umieścisz, czy musi być w szczelnej obudowie... dużo pytań.

Te pozostałe układy peryferyjne to raczej każdy układ obsłuży.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam Cię. Zakłócenia akurat co do sygnału sterowania zaworów PWM zmiennej wydajności nie mają tak dużych szumów, ponieważ feedback do ECU samochodu raczej też by nie tolerował dużych zakłóceń, A sterowanie jest jednak bardzo płynne. JEst możliwości oczywiście je zredukować.

Szukałem trochę na Internecie o odczycie sygnału PWM, ale niestety nic nie znalazłem na temat jak wyświetlić jego wypełnienie na LCD.

Mam pytanie, a raczej prośbę o nakierowanie czy Arduino lub w STM w dosyć łatwy sposób odczytam i sygnał cyfrowy przetowrników ciśnienia. Znalazłem jakieś informacje na temat cyfrowego przetwornika wysokości, ale 4 pin. W tych urządzeniach, które chce zdiagnozować są 3 pin. I trafiają się analogi i cyfrowe 😕

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@PowerMIX PWM to taki sygnał proostkątny, do jego pomairu możesz łatwo wykorzystać możliwości nowszych mikrokontrolerów np STM32, w naszym kursie na blogu masz to opisane.

Arduino za to będzie dużo łatwiejsze jeżeli jesteś początkujący i chcesz podpiąć taki czujnik o którym piszesz. Coś za coś 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.