Skocz do zawartości

Ograniczenie napięcia z 3.7V do 3.0V diodą prostowniczą - jaką i jak?


Anonim

Pomocna odpowiedź

Mam urządzenie zasilane bateriami alkaicznymi 1.5V typu AA. Dużo wcina mi to proądu i takie bateryjki wystarczają na max. 3,4h pracy. Ja jednak potrzebuję czegoś, co będzie działać nieprzerwanie minimum 10 godzin. Pobór prądu przez to urządzonko jest stały (jest to skaner ręczny).

Producent załatwił to tak że urządzenia zaczyna działać przy 3.0V i przestaje przy 2.5V więc używanie akumulatorków ładowalnych 1.2V mija się z celem a na te lepsze 1.5V z konkretną, cyfrową ładowarką po prostu mnie nie stać.

Wykombinowałem zatem że będę używać baterii od smartfonu (Lumia 640) a że mam ich kilka i są jak nowe to wytrzymają mi te 10 godzin.

Mam zamiar dolutować się do styków (+) i (-) cienkim przewodzikiem 30cm tak aby podłączyć się wewnątrz skanera do styków bateryjek.  Powstaje problem:

akumulator ma 3.7V a ja musze mieć max. 3.1V bo boję się że "uwędzę" skaner.  Postanowiłem wpiąć tam jakąś diodę prostowniczą, są za grosze, tak aby ograniczyła mi te 0.5V na wyjściu.  Proszę o jakieś porady typu: co / jak... będę wdzięczny

Proszę też o jakieś inne porady dot. zmniejszenia napięcia z 3.7V na 3.0V, byłoby miło. Oczywiście całość wykonam tak (mechanicznie) aby do ładowania akumulatora cały ten zestawik odłączać. Mam dwie Lumie, jedna uszkodzona więc z niej mogę zrobić takiego powerbanka wyrzucając LCD z płytą, chodzi tylko o slot na baterię i styki.

Poradzę sobie ale muszę wiedzieć co i jak wykombinować ze zmniejszeniem napięcia, rozumiem że radiatorek jakiś będzie potrzebny, prawda?

Mogę na to wykorzystać całe wnętrze Nokii Lumii a w efekcie końcowym wyglądałoby to tak że z Lumii (opakowaniu po niej) wychodziłby przewodzik 30cm z jakąś mikrofonową wtyczką do Skanera (a w nim w miejscu bateryjek zrobiłbym żeńskiego Jacka). Po zainstalowaniu baterii w opakowaniu po Lumii puścił bym (+) przez diody i było by chyba cacy.

Szkoda mi tego skanera, nie wiem jak sprawdzić jakim maksymalnie napięciem może być zasilany, czasami producenci baterii ładują je nawet do 1.7V czyli 2x1.7V daje 3.4V i teoretycznie skaner powinien być na to przygotowany, wszak pod napięciem (podczas pracy) prąd pewnie spadnie do wymaganych 3.0V.

 

Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, Pikaczu napisał:

akumulator ma 3.7V

Naładowany ma ponad 4V

Pytanie: ile prądu bierze ów skaner? Jeśli możesz zasilać skaner z 3.3V to może taka przetwornica? Małe toto, poręczne i idealnie się nadaje do zasilania z różnych akumulatorków i baterii.

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Małe i poręczne lecz cena zaporowa. Niestety nie pozwolę sobie na to. Muszę wykombinować jakąś diodę oporową/zaporową + jakiś mały radiatorek i zdejmie mi te 0.5V. Jeszcze nie ma skanera (kurier wiezie) więc bez pomiarów ciężko mi cokolwiek powiedzieć, może być tak że bez problemu odpali na napięciu wyższym aniżeli 3.0V, dzisiaj sprawdziłem dwie nowe baterie Panasonic AA i mają 1.63V oraz 1.61V zatem już jest 3.24V.

Muszę jednak sprawdzić jak zachowuje się skaner na obciążeniu w oczekiwaniu na pracę i podczas skanowania, albowiem wtedy napięcie na bank spadnie. Jeśli nie znajdę nic innego to pomyślę nad tym układem, ale jako ostateczność dopiero, wszak zwykłe diody prostonicze znajdę na giełdzie w cenach 0.50-2.00zł więc różnica jest.

Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, Pikaczu napisał:

Małe i poręczne lecz cena zaporowa.

Cóż - w końcu to Twój skaner. Rozumiem, że tańszy niż przetwornica i w razie sfajczenia po prostu kupisz drugi...

7 minut temu, Pikaczu napisał:

zwykłe diody prostonicze znajdę na giełdzie w cenach 0.50-2.00zł więc różnica jest.

Woda mineralna jest dużo tańsza od benzyny... hm... może by tak spróbować czy samochód na niej pojedzie?

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Anonim

Co ma się sfajczyć jeśli dodam zabezpieczenie zwrotne albo bezpiecznik który wysadzi w przypadku puszczenia napięcia wyższego aniżeli np. 3.3V??

 

Link do komentarza
Share on other sites

Można by użyć diody, ale kwestia tylko jej doboru na odpowiedni prąd, aby się nie spaliła przy obciążeniu. Możesz spokojnie zastosować diodę

1N4007 1A/1000V, Ba159 1A/1000V, 1N5818 1A/30V, 1N5819 1A/40V lub podobną - żaden radiator nie będzie do niej potrzebny.

diody.png

Pełny artykuł jest pod adresem:  https://www.electronics-tutorials.ws/pl/dioda/diodami-sygnalowymi.html

 

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

No właśnie o to mi chodziło, teraz jeszcze kwestia doboru rezystora do diody, czym się sugerować? Pytam bo wiem że jakiś rezystor ma tam być.

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Zapomniałem dodać, na chwilę obecną nie mam bladego pojęcia ile prądu pobiera podczas pracy skaner. Mógłbym prosić o kilka przykładów diod mogących przewodzić 2A i 3A?  Napięcie nie musi być duże, wszak urządzenie zasilane jest napięciem 2.8>3.2V

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

1N4007 1A/1000V ma dostępne po złotówce na miejscu więc podjadę po południu i wezmę. Jaki rezystor do tego jeszcze?

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 25.05.2021 o 15:05, Pikaczu napisał:

akumulator ma 3.7V a ja musze mieć max. 3.1V bo boję się że "uwędzę" skaner.  Postanowiłem wpiąć tam jakąś diodę prostowniczą, są za grosze, tak aby ograniczyła mi te 0.5V na wyjściu.  Proszę o jakieś porady typu: co / jak... będę wdzięczny

Dioda prostownicza nie ma stałego napięcia przewodzenia, zmienia się ono z prądem, im większy prąd tym większy spadek napięcia na diodzie, sprawdź specyfikację i charakterystyki podane przez producenta. Połączysz kilka diód szeregowo to pomnożysz odchylenie od zakładanego napięcia. Czyli dla 3 diód z spadkiem 0,5V przy większym prądzie spadek jednostkowy wyniesie np. 0,7V, a więc w sumie będzie 2,1V a nie 1,5V.

Do tego jeszcze dochodzi poziom naładowania akumulatora, tak jak kolega @ethanak  podpowiada naładowany aku ma ok 4,1-4,2V, rozładowany 3,6-3,7V.

Jak masz możliwość otwórz sobie ten skaner, sprawdź układ zasilania na płytce i poczytaj specyfikację, wyciągnij wnioski, bo być może jest tam przetwornica która wytrzyma 3,7-4,2V bez tych modyfikacji.

Jeśli urządzenie wytrzymuje na bateriach alkaicznych max 3,4h to pobiera pi razy drzwi: 2000mAh/3,4h=680mA

ergo: na 10h ciągłej pracy potrzebujesz ok 8000 - 10 000mAh akumulatorek, a raczej powerbank, bo to co w lumi masz raczej nie wystarczy.

Możesz użyć przetwornicy i powerbanka np.

https://allegro.pl/oferta/przetwornica-3a-3-35v-na-1-5-30v-dc-dc-10541363937

z 5V powerbanka regulujesz do 3V i masz gotowe zasilanie.

Edytowano przez polihedron
Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

I to chyba będzie najlepsze rozwiązanie. Dzięki za link, już kupiłem ten układzik, przyjdzie w poniedziałek, może we wtorek. Dobrze że jest 3A więc zakres dość szeroki. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.