Skocz do zawartości

Arduino i przekaznik 12v


farmaceuta

Pomocna odpowiedź

Dioda jest niezbędna bez niej prędzej czy później uszkodzisz tranzystor oraz program w up może się zawieszać przy przełączaniu przekaźnika. Rezystor daj 4k7 nie jest to wartość krytyczna czyli od 3k3 do 10k. Działać będzie 🙂

Edytowano przez _LM_
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, _LM_ napisał:

Dioda jest niezbędna bez niej prędzej czy później uszkodzisz tranzystor 

No tak myslalem wlasnie...ale pewny nie bylem bo z elektroniki to bida u mnie...tylko podstawy podstaw..😉

 

6 minut temu, _LM_ napisał:

program w up może się zawieszać przy przełączaniu przekaźnika

Moglbys rozwinac troszke o co Ci tu chodzi?

A dioda to zwykla prostownicza bedzie tak np. 4001 itp

Link do komentarza
Share on other sites

22 minuty temu, farmaceuta napisał:

Moglbys rozwinac troszke o co Ci tu chodzi?

A dioda to zwykla prostownicza bedzie tak np. 4001 itp

Bez tej diody, wyindukowane przepięcia na cewce przekaźnika mogą przedostawać się na wejście mikrokontrolera powodując stany nieustalone i/lub skoki licznika programu w nieprzewidziane miejsca co w najlepszym przypadku doprowadzi do resetu a w najgorszym - zawieszenia całości. Oczywiście oddziaływań przepięć na mikrokontroler będzie więcej ale ja nie jestem specjalistom w tej dziedzinie więc szczegółów nie znam za bardzo. Co do diody tak 1n4001 może być aczkolwiek zwykle stosuje się 1n4148. Przekaźnik jako cewka indukcyjna przy rozłączeniu potrafi wygenerować kilkadziesiąt a nawet set volt, takie napięcie na kolektorze tranzystora doprowadza do jego przebicia. Stąd ta dioda ma ona za zadanie przejąć ten ładunek i przekazać z powrotem do cewki. Widzę na YT jest kurs forbota i też z przekaźnikami coś, szkoda że nie pokazali przebiegu napięcia na nim bez diody.

Edytowano przez _LM_
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)
2 godziny temu, ethanak napisał:

Masz tam tylko jeden przekaźnik czy więcej? Bo jeśli więcej to może jakiś Darlington? Ma w sobie wszystko razem z diodą.

Docelowo mialo byc dwa przekazniki 12v i jeden na 5v taki typowy do ardu z transoptorem(bo tylko jeden mialem), ale mi zginal..😈...wiec musza byc trzy sztuki 12v...tranzystor bc547 nada sie? Bo ich mam pelno akurat...i co do diody to moze byc kazda z rodziny 1n400X bo znalazlem 4007..

oczywiscie przekazniki maja dzialac indywidualnie..

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, farmaceuta napisał:

tranzystor bc547 nada sie?

jak najbardziej

 

2 minuty temu, farmaceuta napisał:

i co do diody to moze byc kazda z rodziny 1n400X bo znalazlem 4007..

lepiej taka niż żadna  

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, farmaceuta napisał:

tranzystor bc547 nada sie?

Jeśli to malutki przekaźniczek to się od biedy nada. Jak coś większego to lepiej sprawdź ile prądu bierze przekaźnik a ile wytrzyma tranzystor.

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

a jeszcze mam pytanie pany...bo sie okazalo ze nrf24 jest zasilany z 3.3v...wiec ardu tez bede musial z tego napiecia puscic...i teraz tak..czy zasilajac rf24/ardu z zasilacza 12v poprzez stepdown nie bede mial zaklocen jesli z tego samego zasilacza zasile przekazniki??? No i czy 3.3v z ardu da rade wysterowac prawidlowo te tranzystory..?

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, farmaceuta napisał:

nrf24 jest zasilany z 3.3v...wiec ardu tez bede musial z tego napiecia puscic..

A dlaczego? Arduino zasilasz z 5V, a nrf-a z wyjścia 3.3V z auduino. Sprawdzone na Uno i Nano, działa. Jedyne co mi się nie udało to zasilanie nrf-a z wyjścia 3.3V RPi Pico (tam nie pomogły żadne kondensatory czy filtry).

Zakłóceń nie powinieneś mieć - przynajmniej takich które na coś by wpływały.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, ethanak napisał:

A dlaczego? Arduino zasilasz z 5V, a nrf-a z wyjścia 3.3V z auduino. Sprawdzone na Uno i Nano, działa. 

Zgadza sie..🙂 jak zwykle najpierw zapytalem zamiast przeczytac..😉 luksus bo nie bede musial nic kombinowac z step'ami dc...tylko osobny zasilacz 12v i osobny 5v...dzieki jeszcze raz panowie za pomoc👍

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.