Skocz do zawartości

Metoda doboru drutu oporowego


Pomocna odpowiedź

W artykule o giętarce tworzyw sztucznych obiecałem sobie teoretyczne rozpracowanie metody doboru drutu oporowego do tego urządzenia. Moje obserwacje mniej więcej pokrywają się z obliczeniami, ale mam prośbę o rzucenie na nie okiem, czy przypadkiem nie robię durnia z pana Ohma i jego prawa.

1. Punktem wyjścia są parametry zastosowanego zasilacza laboratoryjnego:

  • Vmax: 30 V
  • Imax: 10 A

2. Posiadam 3 rodzaje drutów oporowych:

  • Fi 0,32 mm --> 18 Ω/m
  • Fi 0,51 mm --> 6 Ω/m
  • Fi 0,81 mm --> 2,85 Ω/m

3. Z równania R = U / I wynika, że będę potrzebował odcinka drutu o rezystancji równej 3 Ω. Chciałbym jednak dowiedzieć się, jaki wpływ na działanie urządzenia będzie miała zmiana średnicy i długości drutu (robię drugą wersję giętarki, więc wymiary mogę modyfikować). Przyjmuję przedział od 0 do 6 Ω.

4. Przygotowałem tabelę (załączona grafika):

  • W pierwszej kolumnie wypisałem rezystancje od 0 do 6 Ω w wartościach co 0,2 Ω.
  • W drugiej kolumnie obliczam natężenie, przyjmując jako U wartość Umax, czyli 30 V. Jeśli wynik obliczenia przekracza wartość Imax (10 A) to w komórce wpisywana jest wartość maksymalna, czyli 10 A.
  • W trzeciej kolumnie obliczam napięcie na podstawie pierwszych dwóch kolumn. Jeśli wynik obliczenia przekracza wartość Vmax (30 V) to w komórce wpisywana jest wartość maksymalna, czyli 30 V.
  • W czwartej kolumnie obliczam generowaną (emitowaną?) moc, na podstawie obliczonego napięcia i natężenia. Wniosek pośredni jest taki, że im większa moc, tym większą temperaturę będę w stanie wygenerować na drucie przy użyciu swojego zasilacza.

Drut-oporowy-tabela.thumb.png.b72d5e110160d80c8d949d0d03fe9209.png

5. Dla lepszego zobrazowania wyników stworzyłem też wykres zależności maksymalnej dostępnej mocy od rezystancji drutu.

Drut-oporowy-wykres.thumb.png.ac8562fd882a872a8086474c2c6ed744.png

Wniosek finalny jest taki, że dla Vmax = 30 V oraz Imax = 10 A powinienem użyć odcinka drutu o rezystancji równej 3 Ω. Uzyskam wtedy największy zakres regulacji temperatury. Biorąc pod uwagę parametry drutów wymienione w punkcie 2, opcje mam następujące:

  • Fi 0,32 mm --> długość 166 mm,
  • Fi 0,51 mm --> długość 500 mm,
  • Fi 0,81 mm --> długość 1053 mm.

Mam jednak wrażenie, że cienki drut nie znosi za dobrze wysokich mocy i potrafi pękać. Trzeba więc znaleźć złoty środek między grubością drutu, a pożądanymi gabarytami urządzenia. W moim przypadku optymalnym wyborem będzie prawdopodobnie drut fi 0,51 mm o długości 500 mm.

No i na koniec pytanie do bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów – czy te obliczenia trzymają się kupy?

Edytowano przez lukaszjedrasiak
Doprecyzowanie pktu 3.
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.