Skocz do zawartości

Jak zrobić giętarkę do tworzyw sztucznych DIY wraz ze sterownikiem z Raspberry Pi Pico


Pomocna odpowiedź

Dnia 8.04.2021 o 23:43, lukaszjedrasiak napisał:

Mowa tu o ekspanderze wyprowadzeń (którego Arduino nie potrzebuje) oraz wyświetlacz 3,3 V. Co prawda teoretycznie można zastosować „zwykły” wyświetlacz 5 V, ale konieczny jest wówczas dodatkowy konwerter stanów logicznych.

Do czego w Pico jest potrzebny ekspander? Z ciekawości pytam, bo ostatnio użyłem Pico właśnie dlatego, że nie potrzebuje ekspandera (owszem, potrzebny był multiplekser analogowy, ale przy 8 potencjometrach i I2C w Arduino też musiałbym go zastosować).

W moim przypadku wyświetlacz doskonale pracuje z RPi (też 3.3V), bez żadnego konwertera. Sprawdziłeś?

 

Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, ethanak napisał:

Do czego w Pico jest potrzebny ekspander?

Kurde, może użyłem złego słowa. Chodzi o płytkę z wyprowadzeniami pinów. O taką:

raspberry-pi-pico-gpio-expansion-board-nakladka-do-raspberry-pi-pico.thumb.jpg.776877416d043a0db3c4e791c8eb2dfe.jpg

Można oczywiście na płytkę stykową, ale one lubią nie stykać prawidłowo. Uprzedzając - tak, tuż obok Pico zamontowałem zespół stabilizatorów na płytce. Czytelnicy muszą mi uwierzyć, że rozwiązanie tymczasowe - kurs lutowania zaplanowałem sobie na maj/czerwiec 🙂

4 godziny temu, ethanak napisał:

Sprawdziłeś?

Przyznaję bez bicia, że nie. Oficjalny podręcznik i internety piszą, że tylko 3,3 V, bo jest ryzyko uszkodzenia mikrokontrolera. Nawet jeśli LCD zasili się z osobnej szyny.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

13 minut temu, lukaszjedrasiak napisał:

Oficjalny podręcznik i internety piszą, że tylko 3,3 V, bo jest ryzyko uszkodzenia mikrokontrolera.

Na pewno dotyczy to konwertera i2c czy może "gołego" wyświetlacza?

Przy okazji: co Ty zasilasz z tych przetwornic? Dlaczego 12V, 9V i 5V i jeszcze 3.3V bo nie bardzo rozumiem? Ile ciągniesz z 3.3V? Pico ma wbudowaną przetwornicę up/down, możesz go zasilić z 5V a z wyjścia 3.3V zasilić co tam potrzebujesz (o ile nie ciągniesz jakichś amperów).

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
33 minuty temu, ethanak napisał:

czy może "gołego" wyświetlacza

Dobre pytanie. Internety chyba piszą o "gołym". Ale podręcznik już o I2C.

Zasilanie - możliwe, że przekombinowałem. Zakodowałem sobie, żeby nie ciągnąć zasilania z mikrokontrolera, dzięki czemu jedno liczenie z głowy. Myślenie było takie:

  • przetwornica 12 V - żebym na elektronice miał stałe napięcie, niezależnie od parametrów zasilacza. A jeśli dobrze pamiętam, to tylko ta 12 V miała zakres wejściowy do 30 V, czyli maksa z zasilacza.
  • stabilizator 9 V - sztuka dla sztuki - chodziło o rozłożenie redukcji z 12 V na 3 elementy, żeby się nie grzały same z siebie za bardzo.
  • stabilizator 5 V - stąd leci Pico
  • stabilizator 3,3 V - stąd leci LCD, termopara i przyciski.

Akurat te stabilizatory to tanie są w porównaniu do reszty, więc 1-2 szt. ponad normę nie boli. A i miejsca nie musiałem też oszczędzać.

Edytowano przez lukaszjedrasiak
Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, lukaszjedrasiak napisał:

Ale podręcznik już o I2C.

No to źle pisze.

14 minut temu, lukaszjedrasiak napisał:

to tylko ta 12 V miała zakres wejściowy do 30 V, czyli maksa z zasilacza.

Dwie minuty szukania na Allegro włącznie z otwarciem strony: przetwornica z napięciem wejściowym do 35V, wyjściowe regulowane, prąd 2A, cena 4.99 PLN.

Z tego zasilasz Pico i LCD (5V), termopara z 3.3V z Pico, przyciski... a wymagają zasilania???

Ew. jakiś OLED zamiast LCD, te to już z zasady chodzą z 3.3V.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, ethanak napisał:

przetwornica z napięciem wejściowym do 35V, wyjściowe regulowane, prąd 2A

Czyli przekombinowałem 🙂 Dzięki za uwagi - na razie nie mam możliwości edycji artykułu. Jak się skończy konkurs to poproszę admina o możliwość edycji i dopiszę w rzeczach do poprawy Twój sposób.

Link do komentarza
Share on other sites

Cytat

  1 godzinę temu, Dzezmen napisał:

Jaki jest cel oznaczania zmiennych deklarowanych poza funkcją jako global?

https://www.programiz.com/python-programming/global-keyword

No i właśnie tu jest napisane "Use of global keyword outside a function has no effect."

Drążę temat bo ostatnio często się z spotykam (np. oficjalnym podręczniku pico) i zastanawiam się czy to jakaś moda czy wymóg firmwara. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 1.05.2021 o 15:16, Dzezmen napisał:

Jaki jest cel oznaczania zmiennych deklarowanych poza funkcją jako global?

Sprawdziłem - po usunięciu deklaracji global w kodzie głównym (poza funkcjami) program działa prawidłowo. Więc najpewniej wyglądało to tak, że na początku zadeklarowałem "global" w kodzie głównym --> wywaliło błąd --> wpisałem oznaczenie w funkcje --> zadziałało prawidłowo --> z kodu głównego już deklaracji nie usunąłem. Czyli żaden cel, a po prostu moja niedbałość.

Dla pewności sprawdziłem źródła - faktycznie w podręczniku Pico oznaczają zmienne globalem w dwóch miejscach. Ale już w podręczniku Pythona tylko wewnątrz funkcji.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.