Skocz do zawartości

Wykorzystanie trybu bistabilnego w NE555 do sterowania lampki


Krawi92

Pomocna odpowiedź

Witam. Mam ambitny plan sterowania lampka 230v za pomocą przekaźnika. Nie chce tego robić w arduino narazie, bo moj poziom programowania nie jest jeszcze na tym levelu 😄 Przyszedł mi do głowy tryb bistabilny w 555.  No i po podlaczeniu działa w sumie ok(testuje narazie na LED). Tylko ze rozwiązanie z przyciskami jest niepraktyczne. Chciałbym, aby stan zmieniał się używając pilota. Chciałem wykorzystać do tego odbiornik IR z zestawu elektronika II , jednak srednio coś wychodzi, dioda miga zamiast świecić cały czas. Myślałem że po puszczeniu wiązki podczerwonej stan zmieni się na stałe, tak się nie dzieje. Widziałem również schemat na elektrodzie z wykorzystaniem fototranzystorów, jednak posiadam jeden xD Te tranzystory trzeba by jakoś osłonić..

Może ktoś by coś doradził jak to prosto i fajnie rozwiązać. Głównie chodzi mi o zdalną zmiane stanów na wyjsciu 555 i żeby ta zmiana była stała, do wyzwolenia kolejnego sygnału

 

Problem rozwiązałem jednak w arduino. Nie było to takie trudne jak myślałem, wykorzystałem biblioteke IRremote i za pomocą pitola sterowałem przekaźnikiem. Co nie zmienia faktu, że chciałbym to również jakoś zrobić na elementach, z własnej ciekawości. 😉

 

Edytowano przez Krawi92
Link do komentarza
Share on other sites

@Krawi92 tak się zastanawiam jak to zrobić ale chyba będzie ciężko, bo...

Jak masz pilot i on ma jakiś protokół nadawania to składa się z ciągu błyśnięć. Jeżeli jest to protokół NEC masz na starcie dłuższy impuls i mógłbyś wykorzystać odbiornik podczerwieni żeby odczytać ten dłuższy sygnał i go wyizolować z całego sygnały. Możesz to zrobić filtrem analogowym lub jakoś licznikami i przerzutnikami, których pewnie nie masz 😞 Ogólnie dużo pracy, da się zrobić, ale potrzeba sporo doświadczenia. 

Inna metoda to dioda+fototranzystor. Świecisz diodą, a najlepiej bierzesz NE555, ustawiasz tryb astabilny, puszczasz krótki impuls o większym natężeniu dla poprawy zasięgu.

Po stornie odbiorczej fototranzystor i... coś co ma pamięć. Przerzutnik typu T, przełączany tym samym wejściem sygnału.

Tryb bistabilny 555 nie wiem czy do czegoś się tu przyda.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 25.06.2021 o 20:57, Krawi92 napisał:

Nie chce tego robić w arduino narazie, bo moj poziom programowania nie jest jeszcze na tym levelu 😄 

To prostsze niż myślisz 😉 a jeśli chodzi o taki prościutki przełącznik to owszem można go zbudować na jednym układzie CMOS. Różne projekty znajdziesz np na układach 4013, 4017, 4027 ich wadą jest to że działają niezależnie od tego co i jaki pilot nadaje czyli nie rozpoznaje kodów. Ale taki prosty układ załącz/wyłącz jest jak najbardziej do  zrobienia, zaś na 555 nie widziałem przełącznika bistabilnego choć stara legenda mówi że można nim zbudować prawie wszystko (w tym radio :P)

Na 4013 był kiedyś w edw opublikowany prosty przerzutnik, można go zmodernizować i przystosować do pracy z odbiornikiem podczerwieni

4013.thumb.png.845d788c8b1fab128eb7c9e7810534ee.png

 

 

 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Lewa część pracuje jako przerzutnik Schmitta z histerezą zależną od stosunku r3 do r4. Tej części nie musiałoby być kiedy użyty zostałby HEF4013 produkcji philips, tak doczytałem na elektrodzie. Schemat pełny też można znaleźć Klik

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Krawi92 SSR są odpowiednikiem przekaźnika więc mają ciekawą funkcję - działają tez z prądem przemiennym. Jak uwżywasz prądu stałego i jeszcze obciążeń bardziej rezystancyjnych to zwykłe tranzystory BJT czy MOSFET możesz potraktować jako "alternatywny SSR" 🙂 Zresztą masz o tym fil Scota:

 

 

 

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.