Skocz do zawartości

Podłączenie obrysówek do samochodu - jakie miejsce?


Fable94

Pomocna odpowiedź

Witam na samym początku chce zaznaczyc, że nie znam się na elektronice oraz jeśli jest dział na tego typu tematy, proszę o przeniesienie.

Chciałbym do swojego samochodu zamontować obrysówki, nieoryginalne. Zamówiłem je na Banggood( coś podobego do aliexpress), są moim zdaniem dobrej jakości. Podłączyłem je prędzej do oświetlenia nóg ale po kilku miesiącach zaczęło wszystko migać aż w koncu jedna się przepaliła. Nie było zamontowanych bezpieczników.

Teraz pytanie. gdzie mogę podłączyć je w taki sposób żeby zapałaly się po otwieraniu samochodu ( gdy otwieram samochód , całe oświetlenie się właczy, tak też jest z podświetleniem nóg a więc wtedy obrysówki się też zapalały. W jaki sposób zabezpieczyć to bezpiecznikiem, tzn co takiego kupić by pomiędzy obrysówką a zrodłem zasilania znajdował się bezpiecznik.

Podsyłam zdj tych obrysówek (3W , 12V)bo niewiem też jaki bezpiecznik tam wsadzić oraz czy wszystkie obrysówki mogą być podłączone pod jeden bezpiecznik czy każdy osobny?

IMG_20210803_191234.jpg

IMG_20210803_191325.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@Fable94 witam na forum 🙂 

12 godzin temu, Fable94 napisał:

Podłączyłem je prędzej do oświetlenia nóg ale po kilku miesiącach zaczęło wszystko migać aż w koncu jedna się przepaliła.

Na pewno przyczyna leży w zasilaniu, a nie samych lampach? Podłączałem w swoim aucie czujniki cofania - masa na "bude" a zasilanie do kabla od świateł cofania i działa już ponad 2 lata. Co prawda prąd czujników jest dużo mniejszy od poboru prądu przez obrysówkę.

Swój układ możesz podłączyć do kabla od zapłonu - w momencie przekręcenia kluczyka włącza się zasilanie np. radia i zależnie od producenta zapalniczki, USB itp.

Bezpiecznik dobierasz tak by nieco przewyższał maksymalny prąd jaki będzie płynął w obwodzie, ale tu chyba problem jest w czymś innym.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Możliwe że faktycznie coś jest z obrysowkami ale to raczej one by zaczęły mrugać a nie całe oświetlenie razem z podświetleniem nóg. Co do podłączenia to akurat jeśli się to ma włączać po włączeniu zasilania to mogę się podpiąć po bezpieczniki, już mam podłączona tam listwę podświetlenia za tylna kanapa, wlozylem bypass i odpowiednio kabelki podpiąłem. Bardziej mi chodzi by się zapalały po otwarciu samochodu tak jak całe oswietlenie się włącza. Czytałem coś kiedyś o podłączeniu do oświetlenia podsufitki ale moim zdaniem jest tam bardoz mało miejsca do wlutowania się. 

Tak jak wspominałem, nie znam się na elektronice. Jeśli podłącze wszystkie 4 obrysowki pod jeden bezpiecznik gdzie jedna ma 3W to jak obliczyć ile amperow ma mieć bezpiecznik 

PS ok coś tam po czytałem i dowiedziałem się że 5 obrysowki po 3W czyli 12W dzielimy na 12V czyli starczył by bezpiecznik 1A. To są ledowe obrysowki więc raczej początkowego poboru nie mają jakoś bardzo zwiększ ego. Ale jelsi wsadze 5A to będzie o wiele za dużo i znów się może przepalić czy jak? 

Edytowano przez Fable94
Link do komentarza
Share on other sites

@Fable94 jeżeli bezpiecznik ma maksymalny prąd większy od tego który będzie płynął w obwodzie to dobrze. Bezpiecznik ma zadziałać w sytuacji awaryjnej, gdy jest zwarcie po stronie np. tych obrysówek i wtedy gdy popłynie przez bezpiecznik za duży prąd np 6A to ma się przepalić.

13 godzin temu, Fable94 napisał:

5 obrysowki po 3W czyli 12W dzielimy na 12V czyli starczył by bezpiecznik 1A.

Wzór na moc: P = U * I, czyli jedna lampa ma pobór 3W/12V = 0,25A. Czyli jeżeli połączyć równolegle 5 takich lamp to prądy się sumują i mamy 5*0,25A = 1,25A

Bezpiecznik 5A spokojnie się nada 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Miałem napisać 4 obrysowki xD ale wszystko dobrze e jest policzone, super. 

Czy teraz jeszcze pomożecie w tym gdzie mógłbym to podłączyć by się włączało przy otwieraniu samochodu tam jak reszta oświetlenia samochodu. 

Pod bezpieczniki też jest okey ale wtedy się to włącza wraz z zapłonem a to już trochę gorzej wygląda 

Link do komentarza
Share on other sites

@Fable94 coś próbowałeś zrobić w tym temacie?

Dnia 5.08.2021 o 17:34, Fable94 napisał:

Czy teraz jeszcze pomożecie w tym gdzie mógłbym to podłączyć

Tu będzie ciężko coś doradzić, bo różne modele aut/różni producenci inaczej projektują instalację. Najlepiej jakbyś miał schemat elektryczny.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.