Skocz do zawartości

Obliczanie natężenia prądu metodą praw Kirchhoffa


bnds_035

Pomocna odpowiedź

 

Witam. Mam problem ze zrozumieniem obliczania natężeń prądów metodą praw Kirchhoffa. Mam pytanie, na które nigdzie nie mogę znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi. Niech będzie, że posługujemy się przykładem z tego filmu: 

 

 05:30 Czemu możemy zaznaczyć sobie kierunek poruszania się przeciwny do kierunku natężenia I3? Mam na myśli to oczko po prawej.

 

Edytowano przez bnds_035
Link do komentarza
Share on other sites

@bnds_035 witam na forum 🙂

Te strzałki są dość teoretyczne i możesz śmiało rysować je odwrotnie, wtedy jedynie wynik wyjdzie ujemny (tak jakbyś wpiął odwrotnie amperomierz).

I3 skojarzony jest ze źródłem napięcia (np baterią) i dla źródeł, prąd ma ten sam kierunek strzałki. Dla odbiorników (tu rezystorów) prąd i napięcie mają przeciwne kierunki strzałek, stąd w oczku prądowym spadki napięcia mają przeciwny kierunek strzałek. Tak jak tu, z E3 (źródła napięcia) wypływa prąd zgodny z kierunkiem strzałki napięcia, przypływa przez rezystory na każdym tworząc spadek - napięcie o kierunku przeciwnym do kierunku prądu.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.