Skocz do zawartości

Kontrolowanie z poziomu Arduino czegoś w rodzaju zasilacza regulowanego 6-12V


dzek69

Pomocna odpowiedź

Hej,

Jestem po kursach z Forbota, składam sobie małe zabawki z Arduino, Raspberry, ESP8266 i gotowymi modułami (nie ma w tym za wiele czystej elektroniki) i dopóki mnie wyobraźnia bardzo nie pociągnie to jakoś sobie radzę z projektami.

Dziś jednak wymyśliłem coś do czego nie wiem jak podejść.

Mam diodę LED 12V 1A (konkretnie to taśmę LED), chciałbym sterować jej jasnością poprzez regulację dostarczanego napięcia w zakresie 6-12V. Czy jest jakiś gotowy moduł, który przyjmie z mikrokontolera np. sygnał PWM albo dowolna inna forma komunikacji, żeby sterować napięciem wyjściowym w podanym wyżej zakresie? Podejrzewam, że coś się znajdzie.

Jeżeli trzeba budować coś od zera to proszę o jakieś wskazówki od czego zacząć.

Link do komentarza
Share on other sites

@dzek69 witam serdecznie 🙂 

Możesz spróbować zrobić sterowanie na kluczu tranzystorowym. Używasz PWM, który podajesz na układ kluczujący (włączający/wyłączający przepływ prądu przez LED). Napięcie na wejściu klucza jest niemniejsze od napięcia maksymalnego jaki ma być czyli te 12V. Regulując wypłenieniem regulujesz średni przepływ prądu przez tranzystor -> średni spadek napięcia o który pytasz.

Ogólnie nie jest to trudne, ale problem pojawi się w doborze tranzystora, musi być nie tylko na te napiecie i prąd ale też musi mieć możliwe niski próg przełączenia zwłaszcza jak chcesz sterować tym z ESP (3,3V). Wtedy najlepiej daj kombinację tranzystor BJT który steruje MOSFETem, albo MOSFET ze scalonym kontrolerem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Poczytaj o takich mosfetach jak..IRF520/530/540, z tego co wyczytalem to 530 dobrze sobie radzi z pwm z zasilania 3.3v na mikrokontrolerze...mialem tego 520 do silnika dc takiego dosc sporego to strasznie sie grzal...(silnik od rc) takze musisz poczytac, ale napewno cos znajdziesz...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.