Skocz do zawartości

LM386 - odkrywanie staruszka na nowo...


pmochocki

Pomocna odpowiedź

@pmochocki wnikliwe podszedłeś do tematu, przeczytałem z zaciekawieniem. Jak kojarzysz podjąłem temat elektroniki analogowej i układów audio więc każda wiedza się przyda 🙂 

Przyznam że użyłem a nie wiedziałem co używam - układ Zobela. Poczytałem trochę więcej, niestety w polskiej części internetu nie ma o tym zbyt wiele, ale nawet anglojęzyczna wikipedia dość dobrze wyjaśnia ten temat. Czyli chcielibyśmy żeby głośnik miał tylko moc czynną (tą związaną z rzeczywistym oporem R), ale przez indukcyjny charakter ma opór bierny (reaktancję) stąd zazwyczaj podajemy nominalną impedancję np. 4R lub 8R.

Schemat jaki można znaleźć na wikipedi wygląda tak:

image.thumb.png.dd4f84f6fae19586c31971bc011b833d.png

I patrząc na to aż chce się podstawić jakieś dane. Ale pomyślałem przez chwilę... Dlaczego zazwyczaj nie podaje się indukcyjności głośników? R to tzw. RDC - opór zmierzony omomierzem i on wynosi np. dla tego głośnika 3.4R:

image.thumb.png.3c2134fcaf945abf4c62c8957e4f990d.png

Wziąłem więc rozpisałem wzór na impedancję tego modelu głośnika Z = R + jwL, wziąłem z tego moduł czyli (R2 + w2L2) i z dokumentacji wynika że pik jest w 220Hz gdzie jest częstotliwość rezonansowa i Z = 11R:

image.thumb.png.0a947bb46d4a1147cab8045f4dfbdb55.png

Wyszła indukcyjność 47,6 mH... ale to już można śmiało włożyć między bajki, bo taki model głośnika to jest dobry na wykłady dla studentów liczących impedancje na kartce. Ten zielony wykres niestety nie wyjdzie gdy podstawimy R, L. A pojemność 4 mF to w ogóle...

W dalszej części dokumentacji doczytałem, że indukcyjność wynosi 0.1 mH - to już zdecydowanie bardziej rzeczywista wartość:

image.thumb.png.64c029cfe32758a8de7480c923d10f18.png

Czyli R = 3.4 R, a C = L/3,4^2 = 8.65 uF - seems legit.

13 godzin temu, pmochocki napisał:

image.thumb.png.b632136934eb7a062ad66b5edc7c1ef5.png

A co w takim przypadku z kondensatorem? Masz pomysł jak mają się wartości R i C? Domyślam się, że R już nie przekłada się bezpośrednio na RDC.

13 godzin temu, pmochocki napisał:

Nawet jeśli wejście spada poniżej zera - to ta część:

Tu się nie znam, ale to na co wskazujesz to połówka pary różnicowej i lustra prądowego. Gdyby nie było rezystorów przy wejściu GAIN(8) to powinny przenosić prąd co do wartości z lewej gałęzi na prawą. Niezrównoważenie wynikające z innych napięć na emiterach PNP (domyślam się) jest istotą działania wzmacniacza.

Jak patrzyłem na konfiguracje wzmacniaczy to dla układu nieodwracajacego od wejścia (-) do masy był rezystor, a od wyjścia (tu Vout 5) do (-) był kolejny rezystor. Jak się ma to do tego rysunku?

13 godzin temu, pmochocki napisał:

image.thumb.png.ff9a23cb4ad2ab5e6de85730f309582d.png

Patrzyłem że w dokumentacji nie wzoru na wzmocnienie, tak się zastanawiam jakie rezystory biorą w tym udział.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
6 godzin temu, Gieneq napisał:

A co w takim przypadku z kondensatorem? Masz pomysł jak mają się wartości R i C? Domyślam się, że R już nie przekłada się bezpośrednio na RDC.

Niestety... Jak pisałem, nigdy nie bawiłem się w audio. Gdy pisałem to wczoraj moja wiedza ograniczała się do:

image.thumb.png.549bddacffb7dd74928e7ffae7079775.png

"Audio Power Amplifier Design", 6th Edition, Douglas Self
Jakoś nie przywiązywałem do tych wartości jakiejś szczególnej wagi, gdy doczytałem:

image.thumb.png.e70f1de31d5240cfc2bfe3a1d78e43fe.png

Temat jest na pewno interesujący, ale przydałaby się jakaś rozsądna literatura.

6 godzin temu, Gieneq napisał:

Jak patrzyłem na konfiguracje wzmacniaczy to dla układu nieodwracajacego od wejścia (-) do masy był rezystor, a od wyjścia (tu Vout 5) do (-) był kolejny rezystor. Jak się ma to do tego rysunku?

Ty mówisz o normalnym wzmacniaczu operacyjnym - tak? Tu jest inaczej, jeszcze do końca nie rozgryzłem zasady działania. To znaczy rozumiem opis, ale nie potrafię jeszcze wyjaśnić, dlaczego zmiany rezystancji w obwodzie tego lustra prądowego i rezystor 15K wpływają na wzmocnienie. 

image.thumb.png.5143b8a24253b62ee3271f1750e939d4.png

Gdybym miał czas bym chętnie przeanalizował to na jakimś modelu. Na studiach 20 lat temu używałem PSpice'a i pomagał zrozumieć takie zagadki. 

6 godzin temu, Gieneq napisał:

Patrzyłem że w dokumentacji nie wzoru na wzmocnienie, tak się zastanawiam jakie rezystory biorą w tym udział.

Niestety nie doszedłem do tego. Tak jest 200:

image.thumb.png.4298d0ecf477a898107c8bb78e0ccc32.png

Tak jest 50:

image.thumb.png.37bfc0ad33c541d49aad58a5052ec988.png

Czyli wszystko proste. wzmocnienie = 30k/(150 + (Rpin1pin8 || 1,35k)

Ale jak dodamy informację, że taki obwód:

image.thumb.png.ccb023ddd2972b502e190c4619220c7a.png

ma taką charakterystykę:

image.thumb.png.a1c61f88ce3f3e6dab493c08566f6639.png

To jednak stwierdzam, że do końca nie rozumiem jakie są zależności...

Edytowano przez pmochocki
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@pmochocki ok dziękuję za materiały i wyjaśnienie. Fakt dobrze byłoby to zasymulować, przeprowadzić sporo testów. Może uda mi się coś w tym temacie podziałać. Tak dopytuję, bo zrobiłem w międzyczasie drugie podejście do naprawy głośnika ze wzmacniaczem Sony MHC-V11. Wyszło na to że układ dekodera i sterownik są sprawne (ciekawostka sterownik na STM32F0) ale za układem DAC coś się zepsuło i nie reaguje na wzmocnienie, muzykę - jest tylko stały szum. Najpewniej któryś z tych "robaczków"

image.thumb.png.5aeb96de3cb820ea462ba29fec675341.png

I właśnie przeglądając dokumentację serwisową przyjrzałem się wyjściu wzmacniacza i też są tam takie Zoble:

image.thumb.png.81941178ae7d21cc4e7a164557dc8eaa.png

sony_mhc-v11_ver1.0_sm.pdf

Tak przy okazji warto obejrzeć schemat - przynajmniej dla laika jak ja było tu wiele nowości. Np to że przełączenie kanałów wejścia FM/AUX odbywa się przy użyciu multiplexera analogowego z rodziny 74HC 😮 

image.thumb.png.5033b900ca91941e26682ba1ec4807c5.png

Tak w ogóle ciekawy przypadek, bo podobno kolumna została zalana, ale nie wiem co się zepsuło. Napięcia zasilania są ok, wszystkie regulatory działają. Jedyne co wyglądało podejrzanie to spora korozja wokół układu wyjściowego mocy TAS5624A. Raz w parze z procesorem audio jest to jakieś 10-20zl na Ali i zastanawiam się czy wymiana coś zmieni. Jeżeli uszkodzenie poszło dalej i propagowało aż do układu DSP to gorzej bo nigdzie nie widzę możliwości kupna. Popatrzę jeszcze na sygnały czy coś tam się zmienia i pomyślę co dalej.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.