Skocz do zawartości

SzczepanQLIG

Pomocna odpowiedź

Witajcie. Kolejne pytanie 🙂. Czy ten brzęczyk (https://botland.com.pl/buzzery-generatory-dzwieku/2090-buzzer-z-generatorem-fy248-23mm-3-18v-w-obudowie-5904422349011.html) bez obaw mogę podłączyć do GPIO RPi 4B (4GB RAM)? Chciałbym zrealizować ten projekt (https://projects.raspberrypi.org/en/projects/leds-buzzers-scratch-games/0), a później może jakieś własne projekty. Więc czy powyższy brzęczyk mogę bez obaw mogę podłączyć do GPIO RPi 4B (4GB RAM)? Będę wdzięczny za odpowiedź. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

teoretycznie możesz ten buzzer podłączyć bezpośrednio do pinu GPIO RPI (które mają max. obciążalność prądową około 16 mA) .Ten buzzer powinien pobierać prąd 10 mA przy dwunastu woltach zasialnia. Ja jednak podłączyłbym ten buzzer przez jakiś mały tranzystor bipolarny n-p-n (wyjście z GPIO podłączone do bazy tranzystora przez rezystor (około 10k) , a buzzer podłączony z jednej strony do plusa zasilania a z drugiej do kolektora tranzystora). W ten sposób zabezpieczysz swoje RPI przed zniszczeniem w przypadku awarii buzera. Tranzystor może być np. taki:

https://botland.com.pl/tranzystory-bipolarne/1775-tranzystor-bipolarny-npn-2n3904-40v-02a-5szt-5904422356149.html?cd=1564049911&gclid=EAIaIQobChMIj7OO5-uz9QIVBAd7Ch2jhQvHEAQYASABEgKIUvD_BwE&sskey=9967290649a74d09b3df9fb5cdabe17f

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, SzczepanQLIG napisał:

@FlyingDutch a jaki buzzer z generatorem nie potrzebuje tranzystora w takim połączeniu? Masz jakąś propozycję z Botlandu?

Ten o którym pisałeś jest OK, możesz go użyć bez tranzystora. Napisałem o tranzystorze jako bezpieczniejszym rozwiązaniu, ale możesz go używać także bez niego.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 15.01.2022 o 18:35, FlyingDutch napisał:

Ten o którym pisałeś jest OK, możesz go użyć bez tranzystora. Napisałem o tranzystorze jako bezpieczniejszym rozwiązaniu, ale możesz go używać także bez niego.

Pozdrawiam

I RPi nic się nie stanie?

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, FlyingDutch napisał:

Tak. ale dla 12V jest prąd buzzera 10 mA, dla większych napięć może być wyższy a maksymalny prąd pinów GPIO RPI to 16 mA.

Pozdrawiam

Czyli jak podpinam do RPi do max 12V a jak np. do baterii to max 18V?

Link do komentarza
Share on other sites

50 minut temu, SzczepanQLIG napisał:

Czyli jak podpinam do RPi do max 12V a jak np. do baterii to max 18V?

Tak, to znaczy nie. Jak podpinasz do pinów RPI to zasilanie buzzera 3,3V (bo wyższee napięcie może Ci uszkodzić RPI).Gdybyś buzzer podłączył do pinu RPI przez tranzystor, to mógłbyś go zasilać pełnym 18V, dlatego pisałem,że to rozwiązanie jest lepsze.

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
update
Link do komentarza
Share on other sites

Ok. Ale teraz chodzi mi o zasilanie z baterii, więc czy w takim przypadku mogę zasilać max 18V?

2 godziny temu, FlyingDutch napisał:

Tak, to znaczy nie. Jak podpinasz do pinów RPI to zasilanie buzzera 3,3V (bo wyższee napięcie może Ci uszkodzić RPI).Gdybyś buzzer podłączył do pinu RPI przez tranzystor, to mógłbyś go zasilać pełnym 18V, dlatego pisałem,że to rozwiązanie jest lepsze.

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.