Skocz do zawartości

Układ z silnikiem i baterią - nie ładuje się (mieszający kubek)


MisiekD

Pomocna odpowiedź

Hej,

kilka dni temu zakupiłem mieszający kubek (ładowanie przez MicroUSB, bateria, przycisk tact-switch, silnik). Po wyciągnięciu z pudełka miałem zamiar rozładować baterię do minimum (moment aż wyłączy się silnik), by sprawdzić pełną pojemność baterii ładując do 100%. Jak się okazało, po kilkudziesięciu minutach kubek przestał się kręcić. Następnie podłączyłem kabelkiem MicroUSB (dołączonym w zestawie) do ładowarki i nic - bateria w kubku nie ładuje się, a miernik przepływu prądu wskazuje 0,00A przy 5V). Kubek rozebrałem, złączam poniżej zdjęcia części i układu scalonego.

Klika informacji z miernika - na układzie scalonym z USB wychodzi 5V, więc kabel sprawny.

Z moich obserwacji wynika jakby prąd w ogóle nie dochodził do złącza baterii (na układzie scalonym). Po odłączeniu baterii i podłączonym kablu USB na złączu baterii (układzie scalonym) jest prawdopodobnie 0V. Jeśli podepnę baterię do układu scalonego to dioda LED świeci bardzo słabo na zielono i na wyjściu baterii jest ok. 2,6V (może tak mało z racji, iż zasila układ). Jednak bateria na pewno jest rozładowana, bo słychać to po tym jak pracuje silnik.

Dodatkowa kwestia, która mnie zastanawia to element elektroniczny na układzie elektronicznym - wygląda jakby był spalony, bądź może tak już przylutowany (nie widziałem stanu przed), ale wygląda bardzo dziwnie.

Co Wy o tym sądzicie? Jak to naprawić? Co to za element elektroniczny?

 

1FJIMG_20220206_002459.jpg2FJIMG_20220206_002452.jpg3FJIMG_20220206_002504.jpg

4FJIMG_20220206_002511.jpg5IMG_20220206_004855.jpg

6IMG_20220206_004627.jpg7IMG_20220206_002148.jpg

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Najprawdopodobniej bedzie to stabilizator lub ladowarka do tego ogniwa...szukaj po nr seryjnych...co do baterii to nisko, niby jeszcze nie trup..ale

Jak masz czym to naladuj poza tym pcb i sprawdz..chociaz matnie ten uklad wyglada..jak to nie kalafonia tylko deformacja to na stowe uklad spalony

 

Link do komentarza
Share on other sites

@farmaceuta Mam kilka obserwacji:

- wszystkie "nóżki" ładowarki LTC4054 są poprawnie połączone (jest styk), więc układ został tak "koślawo" przylutowany,

- na wyjściu baterii (na układzie scalonym) jest 5V, jednak jak podłączę baterię to nie ładuje się ona, a ponadto układ ładujący jakby odcina od razu zasilanie (do ładowania baterii),

- Chińczyk dołączył mi kabelek ładowania USB -> MicroUSB - jak się okazało, został w nim zamieniony "+" z "-" (czy mogło to spowodować spalenie się układu?).

I czy w związku z tym, że układ tak odcina zasilanie oraz w kabelku zamieniono "+" z "-" to czy mogło to spowodować spalenie się? Pytam dlatego, bo nie wiem jak ten układ ładowania powinien się zachowywać. I mam zamiar wymienić ten układ również.

PicasaPhotoViewer_QjAznQOuOr.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.