Skocz do zawartości

Pomiar spadku napięcia na potencjometrze


Osa84

Pomocna odpowiedź

Witajcie,

Nie wiem za bardzo jak podejsct do tematu. Mam potencjometr włączony w obwód regulacji ograniczenia pradowego w zasilaczu. Chciałbym odczytać na nim spadek napięcia ale nie bardzo wiem jak się za to zabrać. Pomysł miałem taki żeby użyć wzmacniacza operacyjnego w roli wzmacniacza różnicowego ale albo coś źle kombinowałem albo tak się nie da. Mierze za pomocą ADC mikrokontrolerów i od razu mówię że problemem nie jest program ponieważ w ten sam sposób za pomocą wo mierze pobór prądu i działa ok. Podpowie ktoś jak  podejść do tematu.

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie nie na boczniku tylko na wyjściach tego potencjometru. Czyli chciałem właśnie potraktować go jak rezystor tylko o zmiennym oporze co dla samej metody pomiaru nie powinno mieć znaczenia.

Może powinienem zastosować wzmacniacz pomiarowy a nie korzystać z pomiaru różnicowego?

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

może coś mi umknęło, ale czemu po prostu nie użyjesz multimetru (pomiar napięcia) - to najprostsza metoda. Jeśli chcesz mierzyć, napięcie na potencjometrze to po prostu podłacz wejście analogowe (przetwornika ADC) z mikro-kontrolera i odczytaj nim wartość napięcia (musisz ją przeliczyć z ilości "ząbków" przetwornika na wartość napiecia). Jak masz np. 10-cio bitowy przetwornik to ma on 2 do potęgi 10 czyli 1024 ząbki. Jeśli przetwornik ma napięcia odniesienia równe np. 3.3V to na jeden żąbek przypada 3.3/1024 V = 0,0032V=3.2mV.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Witaj. Dziękuję Wam za zainteresowanie moim tematem.

Wyjaśnię może jaśniej. Chce zrobic wskazanie na jakie ustawione jest ograniczenie prądowe nie jaki jest pobierany prąd bo to już mierzę za pomocą bocznika i mcp601. Najprościej byłoby zastosować podwójny potencjometr jedną połowę włączyć między masę a zasilanie i z przetwornika odczytać wartość napięcia później to wyskalować i po temacie. Nie znalazłem jednak podwójnego potencjometru 1k*2 do druku więc kombinuje inaczej. Sprawdziłem miernikiem że napięcie na wyjściach tego potencjometru zmienia się w stałym zakresie niezależnie od ustawienia napięcia wyjściowego. Więc gdybym mierzył ten spadek na potencjometrze mógłbym szacunkowo ustalić skalę i wartość ustawionego ograniczenia. Myślałem też o dokonaniu pomiaru na dwóch wejściach ADC i odjęciu wartości ale pomiar musiałby być względem masy a tak nie jest.

Edytowano przez Osa84
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Osa84 napisał:

Witaj. Dziękuję Wam za zainteresowanie moim tematem.

Wyjaśnię może jaśniej. Chce zrobic wskazanie na jakie ustawione jest ograniczenie prądowe nie jaki jest pobierany prąd bo to już mierzę za pomocą bocznika i mcp601. Najprościej byłoby zastosować podwójny potencjometr jedną połowę włączyć między masę a zasilanie i z przetwornika odczytać wartość napięcia później to wyskalować i po temacie. Nie znalazłem jednak podwójnego potencjometru 1k*2 do druku więc kombinuje inaczej. Sprawdziłem miernikiem że napięcie na wyjściach tego potencjometru zmienia się w stałym zakresie niezależnie od ustawienia napięcia wyjściowego. Więc gdybym mierzył ten spadek na potencjometrze mógłbym szacunkowo ustalić skalę i wartość ustawionego ograniczenia. Myślałem też o dokonaniu pomiaru na dwóch wejściach ADC i odjęciu wartości ale pomiar musiałby być względem masy a tak nie jest.

Narysuj schemat, może coś da się wymyśleć.

Pozrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

26 minut temu, Osa84 napisał:

Masz rację tak będzie łatwiej bo bez schematu to gadanie dla gadania. Poniżej schemat zasilacza. Pomiaru chciałbym dokonać na P2

IMG_52dedc6bd5b647784.png

Cześć,

teraz rozumiem Twój problem, rzeczywiście użycie dwóch kanałów przetwornika ADC może rozwiązać problem. Gdybyś zmierzył jednym przetwornikem ADC napięcie na rezystorze R9 (od jego górnej strony tam, gdzie jest połączony z P2) względem masy, a drugim napięcie na suwaku potencjometru P2(względem masy), to wystarczyło by odjąć od napięcia na suwaku P2 napięcie na R9 i będziesz miał spadek napięcia pomiędzy początkiem P2 i jego suwakiem. A jeśli potrzebujesz spadek napięcia na całym P2 to pomierzyć napięcia na R9 i drugim końcu P2.Nie wiem, czy to by tobie wystarczyło?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Idąc Twoim tropem zrobiłem jeszcze inaczej. Masa zasilacza do masy miernika pomiaru dokonuje od strony lewej strony potencjometru. Niezależnie od napięcia mam zawsze wartości w stałym zakresie więc jest tak jakbym chciał tylko jak uśrednić "latający" wynik. Niestety mam to na razie na płycie stykowej i możliwe że ona tak właśnie nie styka

Poszprealem trochę w necie i już wiem jak ten wynik uśrednić. Muszę tylko to przetestować w praktyce i pozbyć się tej nieszczęsnej płytki stylowej.

Edytowano przez Osa84
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.