Skocz do zawartości

Polaczenie rezystorow z zestawu szeregowo


eplejuice

Pomocna odpowiedź

Witam , chciałem sprawdzić jakie będzie polaczenie szeregowe wszystkich 4 rezystorów czyli 100 , 330, 1000 i 10 tys. Ohm i sprawdzając z płytki stykowej multimetrem koło 71-72 Ohm a jak liczę według wzoru to wychodzi koło 28 Ohm. tak ma być czy cos robię nie tak ?

 

wzór taki jak był w poradniku czyli R1*R2*R3*R4/ R1+R2+R3+R4

Link do komentarza
Share on other sites

no szeregowe i równolegle zawsze mi się myliły ale dziękuje za odp, nie chce tworzyć kolejnego wątku bo pewno będę miał jeszcze wiele pytań 

robię ćwiczenia z 2 prawa Kirchhoffa i zastanawia kilka spraw 

1.  generalnie to rezystory sluza do obniżenia napięcia ale jak wcześniej było pisane to one się grzeją wiec musza oddawać energie wiec jak podłączam ta testowa baterie 9v to będzie z niej ubywać prądu a na mój laicki rozum to chyba zbytnio nie nadają się do akumulatorów bo je zwyczajnie zjadają , dobrze myślę ? 

2. w tym samym ćwiczeniu zauważyłem ze jak podłączę np rezystor 100 i 330 Ohm w kolejności ze najpierw 330 to obniżał mi napięcie do 6.75 V a jak odwrotnie 2,06  V czyli kolejność ma duży wpływ na końcowy wynik posiłkując się wzorem na U wyjściowe a dokładnie R1 bo R1 jest przypisany do 1 rezystora w w szeregu ..tak ?

Link do komentarza
Share on other sites

54 minuty temu, eplejuice napisał:

1.  generalnie to rezystory sluza do obniżenia napięcia ale jak wcześniej było pisane to one się grzeją wiec musza oddawać energie wiec jak podłączam ta testowa baterie 9v to będzie z niej ubywać prądu a na mój laicki rozum to chyba zbytnio nie nadają się do akumulatorów bo je zwyczajnie zjadają , dobrze myślę ? 

Mniej więcej... Ogólnie rezystor wygląda prosto, ale czasem zastosowanie tego jest dość skomplikowane. W praktyce sprowadza się to albo do ustalenia konkretnego napięcia przy użyciu dzielnika (o tym na 100% jest mowa w kursie) albo do podciągnięcia konkretnej wartości napięcia do nóżki układu scalonego. A co do akumulatorów - im większy rezystor, tym mniejszy prąd płynie przez obwód, czyli wydziela się mniejsza moc, a więc akumulator starcza na dłużej.

58 minut temu, eplejuice napisał:

2. w tym samym ćwiczeniu zauważyłem ze jak podłączę np rezystor 100 i 330 Ohm w kolejności ze najpierw 330 to obniżał mi napięcie do 6.75 V a jak odwrotnie 2,06  V czyli kolejność ma duży wpływ na końcowy wynik posiłkując się wzorem na U wyjściowe a dokładnie R1 bo R1 jest przypisany do 1 rezystora w w szeregu ..tak ?

Zależy jak na to patrzeć. Technicznie kolejność nie ma znaczenia (dowiesz się o tym przy diodach), ale efekt będzie zależny od miejsca, w którym podepniesz rezystor. Spróbuj zmierzyć napięcie na nóżkach rezystora 330R wpiętego raz tak, a raz w drugi sposób (oczywiście mowa o połączeniu szeregowym). Wynik powinien być praktycznie identyczny. Kolejność ma znaczenie jedynie, gdy zmienia się rezystancja, na której dokonujesz pomiaru (np. jedna sonda miernika jest przy + baterii, a druga za rezystorem, po czym podmieniasz rezystory jak w Twoim przypadku wyżej).

A co do numeracji... Przy projektowaniu układów robi się to zwykle na końcu, a sam zbytnio do tego się nie przykładam i czasami rezystory w jednym szeregu są np.: R1, R10, R32 😄 Jak zadbasz o numerację to szukanie rezystora na płytce zajmie Ci mniej czasu niż mnie...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.