Skocz do zawartości

Niebieski wyświetlacz alfanumeryczny 2x16


marseel

Pomocna odpowiedź

Witam!

Czy jeżeli podepnę zasilanie i kontrast do masy to bez zainicjowania powinien on się podświetlić? (kwadraciki się wyświetlają). Pytam, gdyż podpiąłem i się nie świeci, i zastanawiam się czy tak powinno być, czy muszę go zainicjować, czy to wina napięcia, które według mojego multimetru wynosi 4,87V.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie powinien się zaświecić. Zasilanie diody podświetlającej wyświetlacz masz gdzie indziej. Jeżeli jest to LCD 2x16 są 2 pierwsze - patrząc od lewej strony piny i żeby Ci czasami do głowy nie przyszło podłączać tam zasilania bez rezystora, bo długo możesz się nim nie nacieszyć 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mylisz podświetlenie z zasilaniem LCD. Masz takie wyprowadzenia jak VSS - czyli masa (0V), VDD - zasilanie logiki(5V), V0 - zasilanie drivera LCD ( na tej nóżce regulujesz kontrast).

A podświetlenie(backlight) jest na osobnych wyprowadzeniach(z reguły 15,16) A - anoda, K - katoda. Czyli podłączasz je przez zwykły rezystor jak diodę, lub potencjometr jeśli chcesz sobie regulować jasność. Pytanie, czy twój wyświetlacz posiada podświetlenie?

Napięcie 4,81 V nie jest problemem, bez problemów powinien działać LCD.

Radzę też zajrzeć do dokumentacji tego wyświetlacza.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

TIMONek, na Twoim wyświetlaczu niestety nie ma podświetlenia bo ma tylko 14 wyprowadzeń 😋

Wyświetlacze z podświetleniem mają ich 16.

Tutaj masz przedstawiony rysunek z wyprowadzeniami

605ddcf12c443ed70d32838fb7fb8b7c.jpg

Przy czym podświetlenie to A i K - jest to zwykła dioda LED (sterujesz przez rezystor/potencjometr/PWM)

Natomiast kontrast ustalasz VO - im wyższe napięcie, tym większy kontrast

Prosta nota katalogowa tutaj: http://www.pliki.jm.pl/karty/T162BNL2.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Natomiast kontrast ustalasz VO - im wyższe napięcie, tym większy kontrast

Prosta nota katalogowa tutaj: http://www.pliki.jm.pl/karty/T162BNL2.pdf

oj, odwrotnie jeśli mówimy o tym wyprowadzeniu, im mniejsze napięcie na V0 tym większy kontrast, nawet w tej nocie której podałeś wyraźnie to wynika VLCD = VDD - V0.

Czyli jeśli V0 sprowadzone jest do masy to mamy maksymalny kontrast. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Sugerowałem się tą 14 po prawej stronie wyprowadzeń.

Nie spotkałem się z takim opisem na LCD.

Widziałem opisane 1-16 lub 1-14 (bez podświetlenia)

Ale 1-14 + A i K to dla mnie nowość.

A odnośnie napięcia sterującego kontrastem to zawsze kręcę

potencjometrem aż jest OK a nigdy tego nie sprawdzałem.

Ale teraz przy najbliższej okazji to zrobię.

Jeden post a podwójna wtopa.

Link do komentarza
Share on other sites

TIMONek, na Twoim wyświetlaczu niestety nie ma podświetlenia bo ma tylko 14 wyprowadzeń 😋

Wyświetlacze z podświetleniem mają ich 16.

Chyba ktoś tu nie potrafi liczyć 🙂

Widocznie kolega zasugerował się oznaczeniem 14.

Podświetlanie jest całkowicie osobną sprawą wyświetlacza LCD.

Link do komentarza
Share on other sites

W niektórych wyświetlaczach na diodzie jest wbudowany rezystor (lub kilka równolegle). Poza tym piny do podświetlenia czasem są przed zwykłymi, czasem za. Mogą być również jakoś wewnętrznie połączone z zasilaniem wyświetlacza. Tak czy siak trzeba wziąć miernik do ręki i samemu sprawdzić co i jak.

Link do komentarza
Share on other sites

@rasta: przyjrzeć się płytce: może nie wystarczyć jeśli ścieżki biegną pod wyświetlaczem. Dokumentacja: zwykle jest bardzo biedna.

@TIMONek: SSC2M16ULGY, jakiś czas temu był to najtańszy wyświetlacz 2x16 na Allegro (10zł o ile dobrze pamiętam).

Link do komentarza
Share on other sites

OldSkull, nie chodzi o ścieżki, wszystkie wyświetlacze jakie widziałem do tej pory miały opisane piny A i K, a w dokumentacji również wystarczy tylko opis pinów, niczego więcej od dokumentacji standardowego LCD bym się nie spodziewał :]

Link do komentarza
Share on other sites

Mi chodzi o to, że K jest podłączone do GND a A przez rezystor do 5V. Nie twierdzę, że to reguła, ale że się zdarza. A dokumentacja nawet w takim przypadku nie podaje odpowiedniej informacji 😋 dlatego lepiej sprawdzić aby przy zasilaniu podświetlenia z innego źródła poważnie sie nie zdziwić.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.