Skocz do zawartości

MOC3041 sterujący mosfetem. Po odłączeniu zasilania diody optotriaka dioda nie gaśnie.


Pomocna odpowiedź

Witam mam pewien problem z układem. Optotriak ma być podłączony do arduino( narazie po prostu podaje napięcie 5V zewnętrznie) i ma sterować mosfetem który będze załączał cewki. Problem w tym że na próbę zrobiłem z diodą i nie działa do końca tak jak chce. Bez napięcia na diodzie optotriaka układ jest wyłączony, kiedy podaje napięcie wszystko ładnie działa, lecz gdy napięcie odłączę to dioda cały czas świeci. Gdy odepnę zasilanie 10V dioda gaśnie i gdy znowu je podłączę a na diodzie optotriaka nie ma zasilania układ jest wyłączony ( czyli ok). Pozdrawiam.

image.thumb.png.617df50121e80c8940e151b395283380.png

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, Lolheadshootpl napisał:

Witam mam pewien problem z układem. Optotriak ma być podłączony do arduino( narazie po prostu podaje napięcie 5V zewnętrznie) i ma sterować mosfetem który będze załączał cewki. Problem w tym że na próbę zrobiłem z diodą i nie działa do końca tak jak chce. Bez napięcia na diodzie optotriaka układ jest wyłączony, kiedy podaje napięcie wszystko ładnie działa, lecz gdy napięcie odłączę to dioda cały czas świeci. Gdy odepnę zasilanie 10V dioda gaśnie i gdy znowu je podłączę a na diodzie optotriaka nie ma zasilania układ jest wyłączony ( czyli ok). Pozdrawiam.

 

Transoptor i optotriak to dwa różne komponenty.

Optotriaki zazwyczaj mają układ o nazwie "zero-crossing-detection", który pozwala mu się wyłączyć wtedy i tylko wtedy, gdy napięcie zasilające (tj. 10V w Twoim przypadku) osiągnie wartość zbliżoną do 0V, gdyż pracują one głównie z sinusoidalnym napięciem sieciowym, a odłączenie napięcia sieciowego "w połowie amplitudy" mogłoby uszkodzić jakieś 90% urządzeń gospodarstwa domowego (wyładowania indukcyjne).

Poszukaj: CNY17-2. Lub czegoś podobnego, to rozwiąże Twój problem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.