Skocz do zawartości

Radio samochodowe i końcówka mocy TDA 7388


BananWszyscy

Pomocna odpowiedź

Panie i Panowie,
mam dziwny problem z radiem samochodowym, które kiedyś dostałem do naprawy - radio niby śmigało, ale nie grało - okazało się, że w końcówce mocy było dziursko.
Po wymianie wszystko było cacy, fajnie grało, ale po paru dniach bez włączania po uruchomieniu znowu cisza, ale tym razem niezupełnie - jak się przyłoży uszko do głośniczka to słychać, jakby grało, ale bez wzmocnienia na końcówce mocy.
pomiary jakie przeprowadziłem sugerują, że wszystko powinno śmigać (pdf układu, żeby nie szukać https://www.farnell.com/datasheets/2291151.pdf )
generalnie i standby i mute mają ponad graniczne 3,5V (standby to ma właściwie napięcie zasilania, a mute 3,7 ale tu ciekawe - włączając wyciszenie na panelu nic się nie zmienia xP ) z podłączaniem mute do zasilania bezpośrednio przez rezystor póki co się wstrzymałem
Jest szansa, że ta końcówka którą mam to jakiś chiński podrobiony szajs i po prostu przestała działać bo tak i siema? czy o co chooodziiii. Jak bedzie trzeba to pomierzę od nowa wszelkie wyjścia i podam wartości... z pamięci mogę powiedzieć, ze na wyjściach było koło 5V
niestety nie mam na podmiankę jeszcze jednej a nie chciałbym zamawiać w ciemno

 

Edytowano przez BananWszyscy
Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Kupiłeś "malowankę" a nie normalny układ scalony.

Może byś tak w TME kupił a nie byle gdzie?

https://www.tme.eu/pl/details/tda7388/uklady-scalone-rtv-audio/stmicroelectronics/

Układy końcówek Car-Audio to gatunek na wymarciu, wypierane są przez wzmacniacze klasy D a Chińczycy zwęszyli interes i robią marne podróbki.

Ja pamiętam inny numer: wzmacniacze domowe na grubowarstwowych układach hybrydowych STK i również SVI, będących wynalazkiem firmy Matsushita(Technics, Panasonic).

Tak ze 20 lat temu były pełne śmietniki tych wzmacniaczy, powód ich wyrzucania był prozaiczny....nie szło dostać tych hybryd, bo Sanyo się wycofało a lukę zapełnili "majfrendy", to była tragedia a te układy pracowały na wysokim napięciu symetrycznym, nie miały też żadnych zabezpieczeń przed zwarciem wyjścia i nie tolerowały w większości głośników 4Ω.

No to wstawiano chińskie śmieci, które puszczały połowę napięcia zasilania na kolumny, niszcząc głośniki niskotonowe.

To już jest historia, niemniej na Aliexpress można kupić te podróbki....niestety Polacy, Rosjanie i inni mieszkańcy "demoludów" do dziś dają się robić w bambuko i ten syf kupują.

Ja mam wzmacniacze i amplitunery na STK ale je szanuję i mają  fabryczne hybrydy.

Sam miałe "jazdę" z tranzystorami MPSA42 i 92, które przebijały po napięciem.....po wymianie na elementy z pewnego źródła układ działa do dziś

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.