Skocz do zawartości

RaspberryPi i logowanie SSh


Wojtulo

Pomocna odpowiedź

Po przejrzeniu swojego czasu wielu, wielu stron na temat rozpoczynania przygody z Raspberry Pi , zarówno polskich jaki anglojęzycznych doszedłem do wniosku,że jedną z najlepszych, najbardziej wszechstronnych i 100-procentowo prawdomównych jest Wasz kurs. Tym bardziej byłem zaskoczony gdy po rocznej przerwie próbowałem ponownie zapisać aktualnie polecany obraz systemu na karcie SD i uruchomić Pi 0W jako "bezgłową" malinkę. Nic z tego , próba uruchomienia ssh kończyła się zawsze tym samym "acces denied". Żaden z Waszych komentarzy ,ani żadna  informacja na Wszej stronie tego nie tłumaczyła. Dopiero na stronie angielskiej znalazłem wyjaśnienie iż w związku z wymogiem podniesienia progu bezpieczeństwa , w nowych dystrybucjach usunięto domyślnego użytkownika "pi" i jego hasło "raspberry"  Te parametr trzeba dopiero samemu nadać, najlepiej w "imagerze" przed wgraniem systemu. I wtedy żadne zabiegi w postaci tworzenia pustego pliku "ssh" czy wpa_supplicant.conf nie są potrzebne.

Myślę  że pewna "przeróbka" czy lepiej uzupełnienie części #6 kursu byłaby bardzo wskazana , dla zachowania jego poziomu

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dziś zacząłem swoją przygodę z malinką. połączenie przez UART, próba logowania ... i login incorrect .... jeszcze kilka prób ponownego wgrania obrazu systemu, kolejne odpalenia i dalej nic. loggin incorect. No to zaczynam szukać na forum. Jest temat prawie idealny, problem jest już co najmniej od maja, a kurs nadal po staremu. a mi niestety nie wiele podpowiadają hasła "nadanie parametru w imagerze" czy tworzenie pustego pliku ssh itp. To jak temat ugryźć? Spakować sprzęt i odesłać?  

Pozdrawiam

Edytowano przez Vocatio
Link do komentarza
Share on other sites

@Vocatio witam na forum 🙂 Niestety w przypadku RPi system i całe środowisko mocno się zmienia, więc nasze poradniki z różnych powodów czasami tracą ważność - dlatego ostrzegamy o tym na samym początku tego kursu.

11 godzin temu, Vocatio napisał:

jeszcze kilka prób ponownego wgrania obrazu systemu, kolejne odpalenia i dalej nic. loggin incorect.

Czy podczas instalacji systemu na karcie uzupełniasz poniższe dane tj. uruchamiasz SSH i podajesz swoje dane do logowania? Czy inne metody komunikacji z RPi działają u Ciebie poprawnie?

image.png.76717505c5fa8e493ace2d20d31bb021.png

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję @Treker

Udało mi się oczywiście problem rozwiązać, po przejściu na rodzimą stronę malinki. to była moja pierwsza instalacja, innych metod nie próbowałem

Rozumiem, że kurs, był tworzony dawno i wiele się zmienia. Jednak z punktu użytkownika, który zdecydował się na zakup "sprzętu" licząc na to, że może skorzystać z kursu, który pomoże w opanowaniu przynajmniej podstaw, to jest niezrozumiałe. Być może Elvis, który jest autorem kursu nie ma czasu na aktualizacje, jednak ktoś powinien zainteresować się tematem i jednak zadbać o poprawność całości. Nie uważam, że ostrzeżenie temat załatwia, jeżeli problem został już zasygnalizowany. Aktualnie zamierzam kurs "przejść" w całości i mogę przesłać informacje o niezgodnościach w celu zaktualizowania.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Vocatio winę za brak aktualizacji biorę całkowicie na siebie, autor kursu nie ma z tym nic wspólnego. Ostatnie 2 lata były ciężkie w kontekście RPi, bo płytki praktycznie nie były dostępne w sprzedaży - stąd mniejsze grono nowych osób zaczynało od zupełnych postaw. Mam świadomość jakie są braki tego kursu, i wiem, że trzeba coś z tym zrobić - niestety mam ograniczone moce. Gdyby ten kurs był płatny to na pewno taka sytuacja nie miałaby miejsca, materiały te są jednak udostępniane całkowicie bezpłatnie. Spróbuję znaleźć jakieś rozwiązanie tego problemu.

Dla jasności: chodzi mi o to, że gdyby ten kurs był płatny to po prostu wstrzymałbym sprzedaż. Materiały są darmowe, więc są cały czas dostępne, bo wydaje mi się, że szkoda jednak usuwać cały kurs.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.