Skocz do zawartości

Sterownik MPPT...jak działa?


farmaceuta

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich...czy mógłby ktoś wytłumaczyć mi jak dziala ten sterownik MPPT? Czytałem/oglądałem i wychodzi na to że jest to coś w rodzaju przetwornicy step-down, ale z taką różnica że oprócz pilnowania napięcia wyjściowego pilnuje również napięcie wejściowe (z paneli) w taki sposób że szuka punktu w którym panel daje najwięcej energii...no i to jest dla mnie zrozumiałe, natomiast nie mogę zrozumieć jak poprzez wypełnienie na tranzystorach jest utrzymane napięcie wejściowe i wyjściowe zarazem... 

Załóżmy że mój punkt to 20v a na wyjściu chcę mieć 10v, wypełnienie wynosi powiedzmy 50%, jeśli napięcie na wejściu wzrośnie to muszę zwiększyć wypełnienie żeby pobrać większą moc do obciążenia w celu obniżenia napięcia wejściowego, ale zwiększać to wypełnienie spowoduję chyba wzrost napięcia na wyjściu tak? Wiem że jeśli Uwe spadnie to i automatycznie Uwy też, ale w drugą stronę jeśli Uwe spadnie poniżej punktu to pasuje zmniejszyć wypełnienie co skutkuje zmniejszeniem Uwy (choć skoro Uwe znów wzrośnie to i Uwy też)...ech zamotałem się znowu chyba🤔 

Gdyby ktoś mógł mi to wytłumaczyć jakoś tak w podstawowej konfiguracji byłbym wdzięczny..

Przepraszam jeśli piszę jakieś totalne bzdety...poprostu nie mogę tego załapać i mnie to gryzie..🙃

Tutaj jest fajny filmik o tych MPPT, no ale to jednak za mało żeby ostatecznie mógł stwierdzić że już rozumiem... 

 

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 3.08.2022 o 15:30, farmaceuta napisał:

natomiast nie mogę zrozumieć jak poprzez wypełnienie na tranzystorach jest utrzymane napięcie wejściowe i wyjściowe zarazem... 

Bo nie jest. Jak masz dostępne 100W z paneli i limity ładowania na 10W, to kontroler nie bardzo interesuje napięcie po stronie paneli. Może sobie pobrać całą dostępną moc jakiej potrzebuje - 10W. Jak masz z paneli 8W, a potrzebujesz 10W to no nie ma bata aby utrzymać potrzebną moc/napięcie/prąd na wyjściu i wtedy MPPT ma znaczenie. Bo ładowarka MPPT będzie ładowała z maksymalną dostępna mocą (starając się utrzymać punkt maksymalnej pracy na panelu) a nie jak "zwykła" wyssać to co się da z panelu efektywnie redukując dostępną moc.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, kaworu napisał:

Bo nie jest. Jak masz dostępne 100W z paneli i limity ładowania na 10W, to kontroler nie bardzo interesuje napięcie po stronie paneli. Może sobie pobrać całą dostępną moc jakiej potrzebuje - 10W. Jak masz z paneli 8W, a potrzebujesz 10W to no nie ma bata aby utrzymać potrzebną moc/napięcie/prąd na wyjściu i wtedy MPPT ma znaczenie. Bo ładowarka MPPT będzie ładowała z maksymalną dostępna mocą (starając się utrzymać punkt maksymalnej pracy na panelu) a nie jak "zwykła" wyssać to co się da z panelu efektywnie redukując dostępną moc.

No i  to jest dla mnie w miarę zrozumiałe 😉 

Dopytalem autora filmu który podałem wcześniej i sterowanie odbywa się w ten sposób że jeśli napięcia Uwe/Uwy są niższe niż zadane to przetwornica może tylko zwiększać wypełnienie, a jeśli któreś napięcie jest wyższe niż zadane to następuje tylko obniżanie cyklu...(z tym że napięcie wyjściowe nigdy nie jest wieksze niż zadane) 

No i teraz zakładając że pobieram max mocy jaką mogę pobrać z panela to odpowiednio operując wypełnieniem "wstrzelę" się w punkt mppt przy jednoczesnym utrzymaniu zadanego napięcia wyjściowego? 

Wiem że strasznie czaruje, ale zastanawia mnie to, bo zakładając że w miarę zmieniających się warunków pogodowych mój punkt pracy też się chyba przesuwa, czyli napiecie będzie inne niż to na etykiecie solara to i tak będę w tym punkcie? Mowa oczywiście o sytuacji w której zawsze odbieram max tego co solar wyprodukował (jeśli odbieram mniej niż panel wytwarza to zrozumiałe że nie muszę pilnować punktu i napięcie solara może być wyższe niż jego punkt pracy)

 

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, farmaceuta napisał:

No i teraz zakładając że pobieram max mocy jaką mogę pobrać z panela to odpowiednio operując wypełnieniem "wstrzelę" się w punkt mppt przy jednoczesnym utrzymaniu zadanego napięcia wyjściowego? 

W wypełnienie to jedyny parametr jaki możesz ustawić, więc siłą rzeczy jak dobierzesz właściwe to będzie właściwe 😄

11 minut temu, farmaceuta napisał:

w miarę zmieniających się warunków pogodowych mój punkt pracy też się chyba przesuwa

Popatrz na to z punktu widzenia mocy przez pryzmat prawa ohma. Jak spada Ci dostępna moc, a chcesz utrzymać napięcie - musi spaść pobierany prąd - nie ma innej opcji. Oraz to jednak są ładowarki, więc nie muszą utrzymywać jakiegokolwiek napięcia, jedynie nie przekroczyć zadanego. Zatem jak brakuje mocy z panelu to ładowarka ograniczy prąd ładowania - i co za tym idzie napięcie spadnie - ale dalej będzie ładować akumulator z maksymalną dostępną mocą.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

32 minuty temu, kaworu napisał:

Popatrz na to z punktu widzenia mocy przez pryzmat prawa ohma. Jak spada Ci dostępna moc, a chcesz utrzymać napięcie - musi spaść pobierany prąd - nie ma innej opcji. 

I to jest oczywiste😉

 

33 minuty temu, kaworu napisał:

 Zatem jak brakuje mocy z panelu to ładowarka ograniczy prąd ładowania - i co za tym idzie napięcie spadnie - ale dalej będzie ładować akumulator z maksymalną dostępną mocą.😄

No a jeśli Aku juz miało napięcie powiedzmy 14v, to skoro na wyjściu napięcie by spadło niżej bo wyszły powiedzmy chmury to jak będzie dalej ładować?

Link do komentarza
Share on other sites

33 minuty temu, kaworu napisał:

No, jak masz pełny akumulator to nie będzie ładować. 😉

Nie no jak pełny to wiadomo że nie...no ale jak będzie miał 13.5v np. i wtedy moc na panelu spadnie znaczenie to chyba mppt dalej pilnuje napięcia wyjściowego żeby jie zmarnować tych paru watt tylko je w Aku upakować 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Nooo, jak masz 13,5 na aku, i granice na 14V na ładowarce, to jest jeszcze 0,5V miejsca na całkiem duży prąd. 😉
No ale, póki ładowarka może pobić napięcie powyżej napięcia akumulatora - może go ładować, chociażby mocą 10mW.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czyli żeby podsumować...skoro do dyspozycji mam tylko wypełnienie, to zakładając że na wyjściu mam mieć 12v, pobieram max mocy z panela, a punktem pracy jest 22v, to odpowiednio dobierając to wypełnienie powinienem uzyskać 12vUwy i 22v na panelu tak? (Sory że tak marudzę, ale im dłużej się zastanawiam i czytam tym mniej wiem...😜 I to do kwadratu!😢)

Link do komentarza
Share on other sites

Niby tak, ale taka sytuacja raczej nie nastąpi. Źle na to patrzysz tak w ogóle (co usiłuję przetłumaczyć). MPPT interesuje utrzymanie takiej mocy aby napięcie na wejściu w Twoim przykładzie było min 22V, jakby mógł to by regulował tylko prąd wejścia tak aby utrzymać min 22V. Niestety musi jeszcze brać pod uwagę prąd wyjscia i napięcie wyjścia, bo jak przekroczy zadane ograniczenia to coś wybuchnie. Ale co do zasady algorytm MPPT chce dobrać wypełnienie tak aby prąd na panelu był taki aby jego napięcie było w okolicy 22V.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.