Skocz do zawartości

Komparator, zrozumienie na przykładzie fotorezystora

kiki_plk

Pomocna odpowiedź

Witam, jestem tu nowy i mam nadzieję się nie wygłupię. 

Jestem w trakcie kursu elektroniki poziom II. W lekcji tej udało mi się ze schematu stworzyć układ który świeci przy odpowiedniej ilości oświetlenia. Jednak zadaniu z tej lekcji nie mogę podołać. Siedzę i myślę jakie dwa elementy podmienić, tak by dioda się świeciła przy zgaszonym świetle. 

Prosiłbym też o wytłumaczenie oprócz powiedzenia co podmienić. Z góry dziękuję i pozdrawiam. Artur

Zakładam że dopiero zaczynasz więc będę trochę upraszczać to zagadnienie,

Po pierwsze komparator jest układem który ma 5 wyprowadzeń (zasilanie ( lub dodatni biegun zasilania*), masa (lub ujemny biegun*), wejście 1, wejście 2, wyjście)
* przy zasilaniu symetrycznym

Kiedy napięcie na wejściu 1 jest wyższe niż na 2 komparator podaje napięcie zasilania na wyjście
Kiedy napięcie na wejściu 1 jest NIŻSZE niż na 2 komparator podaje masę na wyjściu (0v lub ujemny biegun zasilania) 

Fotorezystor działa na takiej zasadzie że jego opór zależy od ilości padającego na niego światła więc gdy jest on w dzielniku napięcie które się na nim odkłada zależy od oświetlenia

• Lubię! 1

@Hromosom dzięki za odpowiedź w sobotę. To rozumiem oraz zmianę rezystancji w fotorezystora, jednak w układzie z lekcji o czujnikach analogowych od 4h siedzę i myślę. Nie mogąc dojść co zrobić żeby to wysoka razystancjana fotorezystorze załączała diode.

Tak, jestem zieleniutki. Technikum kończyłem 15 lat temu ale tam robiliśmy to wszystko tylko ja papierze, raz wiedzą uleciała, a dwa chciałbym złapać bakcyla bo potrzebne mi to trochę do pracy. Od dwóch dni mam masę radości jak coś wychodzi i to zrozumiem. Z góry dziękuję za odpowiedź 

A teraz na przykładzie:

Zakładamy że mamy fotorezystor który ma 100kohm dla braku światła i 1kohm dla jasnego oświetlenia (opór jest zawsze w tych granicach)
Komparator jest idealny i działa tak jak w poście powyżej
Zasilanie to 10V

zakładamy że chcemy by dioda świeciła się gdy zaczyna się ściemniać lub jest jeszcze ciemniej (przyjmijmy że fotorezystor ma wtedy 10kohm do 100kohm)

oznacza to że napięcie na wejściu 1 musi być wyższe niż na 2 gdy jest ciemno (a niższe gdy jest jasno)
( oczywiście istnieją różne rozwiązania więc można to zrobić inaczej)

tworzymy dzielnik 10k szeregowo z fotorezystorem i napięcie które odkłada się na fotorezystorze podajemy na wejście 1
tworzymy dzielnik 10k szeregowo z 10k i napięcie to podajemy na wejście 2 (czyli na wejściu 2 jest 5V)

gdy jest jasno na wejściu 1 mamy napięcie ok 1v (fotorezystor ma wtedy 1k a my odczytujemy napięcie właśnie z niego które będzie wynosić 10/11V)
0.9V to mniej niż 5 na wejściu 2 więc dioda nie będzie świecić

Gdy jest całkiem ciemno fotorezystor ma 100k napięcie na wejściu 1 to ok 9V więc dioda się zaświeci

• Pomogłeś! 1

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Hromosom niby wszystko rozumiem, teoretycznie. Jednak jeśli mam to przełożyć w płytce stykowej to już niestety czarna magia. Powoli dostaje białej gorączki, bo siedzę od 7 i się patrzę to na płytkę to na schemat i nie potrafię nic wymyślić jak przełożyć to na praktykę. Rozwiązanie pewnie jest bardzo proste tylko moje zdolności poznawcze są ograniczone 🤯. Podpowiedź proszę co z czym zamienić i będę się mógł zastanawiać czemu tak miałem zrobić. Dziękuję za wcześniejsze odpowiedzi.

16610041670003785292615468145745.jpg

W sumie tu jest trochę inne rozwiązanie niż przytoczone przez mnie

Działa to w ten sposób że dioda świeci się w tedy gdy na wyjściu jest stan niski (dioda jest z jednej strony podłączona do zasilania więc będzie się świecić gdy z 2 strony pojawi się niższe napięcie (w naszym przypadku masa podawana przez komparator)

Rozwiązań jest kilka najprostsze to zmiana miejscami rezystory które są podłączone do wejścia z + (na schemacie 2)
edit: zamienić miejscami rezystor i fotorezystor by nie było wątpliwości xD

Edytowano przez Hromosom

drobiazg, każdy kiedyś zaczynał. Elektronika to bardzo ciekawa ale przy tym ogromna dziedzina wiedzy. Całkowitym brakiem empatii byłoby wymagać by ktoś na samym początku wszystko rozumiał (zwłaszcza jeśli ma się świadomość tego ile czasu zajmuje zdobycie wiedzy i doświadczenia xD)

• Lubię! 1