Skocz do zawartości

Układ automatycznego kosza z sensorem ruchu


riderek22

Pomocna odpowiedź

Witam, poszukuje pomocy w znalezieniu poprawnego układu do sterowania automatycznym koszem z sensorem ruchu na podczerwień. Na spalonym układzie nie ma  oznaczenia a na forum elektroda nikt mi nie pomógł, link do zdj.
https://ibb.co/j8yb2VR
https://ibb.co/wMpGVP7
 układ zaznaczony na czerwono. Dodam że silnik pracuje raz w jedną stronę otwierając a później odwrotnie zamykając. Myślałem nad scalonym mostkiem H  ale nie jestem pewien. Dodam, że układ U1 BISS0001(ten na zdj) nie jest oryginalny i już go nie ma tylko wlutowałem oryginalny  z oznaczeniem 012p828aaf, którego też nigdzie nie mogę znaleźć.

Link do komentarza
Share on other sites

@riderek22 witam na forum 🙂

Możesz podać więcej szczegółów? Co to dokładnie za kosz, jakiś symbol producenta? Może uda znaleźć się w taki sposób jakąś dokumentację w sieci. Skąd pewność, że uszkodzeniu uległ dokładnie ten układ?

PS przypominam, że zdjęcia i załączniki należy umieszczać za pomocą opcji dostępnej w edytorze wiadomości. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tej krótkiej instrukcji. Popraw to proszę - z góry dziękuję za zrozumienie i pomoc w utrzymaniu porządku na forum 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Zdjęcia poprawione. Kosz, relaxdays 10024950 60L. Generalnie wymieniłem jeden kondensator bo miał trochę mniejsze wartość niż powinien, a ten układ "u2" poszedł z niego dymek i po podłączeniu baterii 6xAA nagrzewa się do ok 100stopni,  a po wylutowaniu go sensor tzn czujnik ruchu działa normalnie, odlicza itp, tylko silniczek nie działa bez tego układu. Dodam że silniczek to Mabuchi RF-500TB,a ten spalony układ ma oznaczenie 9D5KFE od spodu, nigdzie nic takiego nie znalazłem

IMG_20220821_154239.jpg

IMG_20220821_154316.jpg

Edytowano przez riderek22
Link do komentarza
Share on other sites

Patrząc na ścieżki przy U2 to ich wzór podobny jest dla L9110:

https://www.elecrow.com/download/datasheet-l9110.pdf

Oprócz tego drivera do wymiany, sprawdziłbym miernikiem, gdzie masa, gdzie plus, czy U4 daje napięcie i Q1 nie ma zwarcia, oczywiście bez drivera, no i czy np silniczek działa prawidłowo bez płytki.:)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

jeśli chcesz koniecznie zamiennika to wrzuć w wyszukiwarkę tme albo mouser np: motor driver, ustaw obudowę na sop8, so8 i przeglądaj specyfikacje z listy każdego scalaka, ale to moim zdaniem trudniejszy sposób i nie gwarantuje że się uda znaleźć zamiennik.

Łatwiej może przylutować środkowe piny L9110, a piny zasilania wygiąć do góry i do nich doprowadzić zasilanie, czyli masę i vcc sobie kabelkami połączyć, to chyba taki najszybszy i prosty fix, trochę druciarski ale skuteczny. Być może też będzie wymagane sprawdzenie czy kierunek obrotów silniczka się zgadza i ewentualne odwrócenie przewodów zasilania.

Ciekawe też czy U4 daje ujemne napięcie..:)

Edytowano przez polihedron
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź.

Wrzucam zdjęcie bez u2
Niebieskie kropki idą od sterownika i przy załączeniu dają 5v przy zamykaniu podobnie
Czerwone mają 5v są połączone
C1 to wyjścia napięcia na silnik przez kondensator jak widać po ścieżkach. no i dwa gnd połączone.
Nigdzie nie mogę takie układu znaleźć...

asd.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.