Skocz do zawartości

Sterowanie modelem samochodu - ma "widzieć" drogę


Marekz62

Pomocna odpowiedź

Witam

Mój projekt to samochód poruszający się po wyznaczonej trasie. Trasa wyznaczona za pomocą np. namalowanej linii, metalu zatopionego w położy czy zatopionej anteny.

Jestem modelarzem i bez najmniejszego problemu wykonam auto z jogo napędami, serwami, zasilaniem, kołami, przekładniami itp. Ale pod warunkiem że będzie sterowane radiową aparaturą modelarską.

Niestety mój projekt wymaga by auto poruszało się samo, autonomicznie bez konieczności ciągłej ingerencji w jego ruch. Trasa ma być pętlą składającą się z łagodnych łuków bez większych utrudnień. Ważne jest by istniał jakiś czynnik prowadzący, korygujący ruch na bieżąco. Błędy nie mogą się nakładać- sumować przy każdym następnym okrążeniu.

Próbowałem to wykonać z wykorzystaniem siły magnesu podążającego za drutem wtopionym w nawierzchnie, lecz problemem jest to że poruszać się będzie na zewnątrz więc ze względu na warunki atmosferyczne musi byś większa odległość magnesu a co za tym idzie spada sprawność. Finał nie wyszło.

Czy może ktoś ma pomysł na inne sterowanie. Co mogę zastosować by trzymał się drogi.

Marek

 

Link do komentarza
Share on other sites

@Marekz62 witam na forum 🙂 Czyli tak ogólnie musisz zbudować linefollowera, tylko zamiast tradycyjnej czarnej linii na białym podłożu, potrzebujesz, aby trasa była wyznaczana inną metodą. Aby ruszyć dalej przydałoby się więcej informacji chociażby do samej konstrukcji - jak duży jest to model i jaką prędkość ma docelowo osiągnąć? 

11 godzin temu, Marekz62 napisał:

lecz problemem jest to że poruszać się będzie na zewnątrz więc ze względu na warunki atmosferyczne musi byś większa odległość magnesu a co za tym idzie spada sprawność.

Większa, czyli jaka? Podaj jakiś konkret, bo typowe linefollowery mają często czujniki np. na wysokości 1 mm nad trasą, więc nie wiem czy chodzi Ci o 5 mm, czy 5 cm 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.