Skocz do zawartości

Brakujący element na PCB od wanny z hydromasażem


Kuli278

Pomocna odpowiedź

Witam

Posiadam uszkodzoną płytkę sterującą od wanny z hydromasażem, niestety serwisy nie są skłonne do jej naprawy, więc chciałbym spróbować swoich sił. Wygląda mi to na spalony transformator który planuję wymienić, obok niego brakuje jednego elementu opisanego jako SS1 i nie wiem co to mogłoby być, jedyne co przychodzi mi do głowy to coś od soft startu, może ktoś potrafiłby mi pomóc?

Pozdrawiam

IMG_20221204_220021.jpg

IMG_20221204_220059.jpg

IMG_20221204_220714.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Pamiętaj, że tak widowiskowe spalenie elementu raczej nie jest przyczyną - to pewnie skutek jakiegoś innego uszkodzenia. Piszę to, abyś pamiętał, że po wymianie tego elementu możesz uzyskać identyczny efekt - spaloną płytkę. Warto posprawdzać inne elementy i luty, może wykryjesz jakieś inne problemy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W miejscu elementu oznaczonego SS1 płytka wygląda jakby w ogóle nie było wlutowanego tam żadnego elementu. Brak jego uszkodzonych resztek i końcówek  lutowniczych. Brak osmaleń na płytce w tym miejscu.

Natomiast co do transformatora (to ta duża brązowa kostka), tego rodzaju zalewane transformatory mają wbudowany niewymienny bezpiecznik (zalany w korpusie transformatora) i być może tylko on uległ uszkodzeniu. Trzeba jednak wymienić cały transformator i może być problem z dobraniem zamiennika. Czy na bocznych ściankach transformatora nie ma informacji (oznaczeń) o jego parametrach i typie?

Na płytce drukowanej widać uszkodzone ścieżki na warstwie dolnej i być może górnej w rejonie tego transformatora. Trzeba by je zregenerować np. odcinkami przewodu w izolacji. Jedna ze ścieżek prowadzi do elementu na warstwie dolnej oznaczonej U2. Trzeba się przyjrzeć temu elementowi bo być może jest on uszkodzony.

Link do komentarza
Share on other sites

Trochę tak to wygląda, ale wypalone ścieżki prowadzą w tamto miejsce, a osmalenie jest delikatne na płytce i spore na transformatorze.

A transformator namierzyłem, dokładnie taki sam: 

https://www.tme.eu/pl/details/bv302s12028/transformatory-do-pcb/zettler/

Do Elementu U2 nie mogę znaleźć schematu, poniżej oznaczenia na nim:

           M

     3700

V101311

Link do komentarza
Share on other sites

Jak już wcześniej pisałem tego rodzaju transformatory mają w swoim korpusie zalany żywicą bezpiecznik polimerowy. Być może tylko on uległ uszkodzeniu. Jednak jego wymiana z uwagi na zalanie transformatora żywicą będzie trudna. Nie można też wykluczyć uszkodzenia samego transformatora.

Układ U2. Pod oznaczeniem 3700 znalazłem transoptor HCPL3700 (otworzy się plik PDF). W jego nocie aplikacyjnej temu transoptorowi towarzyszą rezystor, kondensator i dławik podobnie jak na płytce sterującej. Więc to prawdopodobnie ten element i możliwe, że jest on sprawny.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.