Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze mikrokontrolera oraz podzespołów do projektu


paxq3

Pomocna odpowiedź

Witam postanowiłem zacząć przygodę z Arduino. Mam problem z chińskim sterownikiem pieca i z tego co się orientuje jest na mikrokontrolerze STC. Mój pierwszy pomysł był taki aby dostać się do kodu na tym mikrokontrolerze i edytować go pod moje potrzeby. Z tego co doczytałem ten mikrokontroler jest zabezpieczony przez producenta i edytowanie kodu jest niemożliwe a co za tym idzie trzeba było by od nowa pisać program pod taki sam kontroler. Postanowiłem wiec zacząć przygodę z Arduino i sam zbudować taki sterownik tym bardziej że mógł bym go dodatkowo rozbudować o kilka przydatnych funkcji których nie posiada oryginalny 😄 Zasada działania sterownika jest dość prosta. Sterownik w zasadzie steruje 4 przekaźnikami włączanymi w sekwencji czasowej. Krótki opis sekwencji:

1 sterownik dostaje zasilanie

2 Włącza przekaźnik nr 1, przekaźnik steruje grzałką która nagrzewa olej do 80 stopni, po nagrzaniu następuje włączenie przekaźnika nr 2

3 przekaźnik nr 2 steruje wentylatorem i po 15 sekundach uruchamia przekaźnik numer 3

4 przekaźnik numer 3 steruje transformatorem od iskry na elektrodach, przekaźnik ten powinien być załączony 9 sekund a po 3 sekundach powinien uruchomić przekaźnik numer 4 który steruje elektrozaworem, jeśli w czasie 6 sekund fotorezystor wykryje płomień przekaźniki 1,2 i 4 maja być załączone a przekaźnik nr 3 ma się wyłączyć

5 jeśli fotorezystor nie wyryje płomienia w czasie 6 sekund wszystkie przekaźniki musza się wyłączyć jednoczenie i wprowadzić urządzenie w stan awarii tak aby można było przyciskiem zresetować sekwencje, po zaniku zasilania sterownik powinien zacząć sekwencje od punku pierwszego.

I teraz moi drodzy powiedzcie czy dobrze kombinuje 😄 

Jeśli chodzi o mozg projektu biorę pod uwagę ESP 32 lub Arduino uno z tego względu że mam w domu płytkę niewiadomego pochodzenia z 4 przekaźnikami na ESP 12f ale z tego co się orientuje tam jest tylko jedno wejście IN ADC0 co za tym idzie nie będę mógł podłączyć fotorezystora i jednocześnie czujnika ds18b20. Jeśli się mylę poprawcie mnie. Nie będę ukrywał ze kłaniam się bardziej ku ESP 32 ze względu na łączność WiFi którą mógł bym w przyszłości wykorzystać. Jeśli  chodzi o przekaźniki to biorę pod uwagę płytkę z 4 lub 6 przekaźnikami sterowanymi stanem niskim. Dwa przekaźniki zostawił bym na zapas gdyby kiedyś zaszła potrzeba rozbudowania projektu. Jeśli chodzi o czujnik płomienia myślę nad najprostszym fotorezystorze 10-20 K Ω. Czujnik temperatury jak wyżej pisałem DS18B20. Nie będę ukrywał ze fajnie było by do tego wszystkiego dodać jakiś prosty wyświetlacz ale jestem totalnie zielony w temacie i nie wiem czy poradzę sobie z tym wszystkim 🤔

Wrzucam tez zdjęcia "oryginalnego" chińskiego sterownika oraz płytki 4CH ESP 12f która będzie służyć do eksperymentów zanim cos zepsuje 😅

IMG_20221213_100809.thumb.jpg.e9239ef1e2749b7a206a140376b1c716.jpg

Proszę o wypowiedzi i sugestie co do projektu. Za wszelkie podpowiedzi z góry dziękuję.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli tam są iskry na elektrodach, czy to jest piec gazowy? Jeśli tak, to może zacząć lepiej zacząć od czegoś prostszego, bo niby nie ma błędu, to musi działać, ale nie do końca albo czasem coś przestanie działaś przy splocie określonych zdarzeń. A co do wyciągania kodu, to zabezpieczenie jak wspomniałeś może być obecne no i też to nie będzie ten sam kod co ktoś gdzieś tam przed monitorem wklepał. Zera i jedynki, instrukcje, dane "misz-masz". Możliwe jest zdezasemblowanie, zdekompilowanie, ale to nie będzie  już takie ładne.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jest to piec na olej opalowy. Ale zanim sterownik docelowo trafi do palnika będzie testowany "na sucho" w innym palniku wyjętym z kotła także bez obaw ;). Jest podobny projekt ale właściciel miał masę innych rzeczy podłączonych które dla mnie są zbędne a i sam kod jest mega skomplikowany. Mimo tego jego projekt działa do dziś. Jeśli procedura która opisałem zostanie zachowana projekt będzie pod względem bezpieczeństwa identyczny z założeniami konstruktora palnika 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.