Skocz do zawartości

Wyświetlacze VFD znakowe 2x20, RS-232- sposoby sterowania?


Kuba83

Pomocna odpowiedź

Witam!

Pozyskałem sporą ilość zezłomowanych ale całkowicie sprawnych, wyświetlaczy fluorescencyjnych VFD, jeszcze kilka lat temu powszechnie stosowanych w systemach kasowych POS.

Mam Fujitsu VF60-tych 6 sztuk, Wincor-Nixdorf mam 1 sztukę ale to funkcjonalny pod względem protokołu, odpowiednik i 1 sztukę Epson DM-D110(ten najmniej ciekawy- mały i zasilanie 24V, na przetwornicy StepUp zaczyna wariować, zapalają się losowe segmenty(chyba zakłócenia impulsowe, na zasilaczu laboratoryjnym działa poprawnie, choć ten też impulsowy).

VF60 można sterować na dwa sposoby: PoweredUSB i dedykowany system POS(wymagany WindowsXP lub POSReady 2009), lub przez RS-232, tylko trzeba przylutować zasilanie i przewody RX/TX.

https://github.com/ggajoch/vf60-vfd-display

Wszystkie wyświetlacze poprawnie działają z przejściówką USB-RS-232 Profilic, co za tym idzie działa też plugin VFD do Winampa.

Co do sterowania, to VF60 ma wyłączoną obsługę parzystości, w Wincor-Nixdorf BA63-1 trzeba zewrzeć zworkę JP3(ja wlutowałem goldpiny i jumper jak do płyt głównych), BA63-1 potrafi wyświetlać cyrylicę(może i dowolne znaki, o ile jest pamięć z zestawem znaków w podstawce, domyślnie podstawka jest pusta), VF60 nie potrafi wyświetlać cyrylicy, nie ma też podstawki....poza tym to :jeden pies"

Mam pytanie: co z tego można ciekawego zrobić?

Może być na Arduino/ESP8266/Raspberry Pi, ma po prostu działać, akurat cyrylica i polskie znaki są niepotrzebne.

Jestem zainteresowany ładnym zegarem, stacją pogodową, termometrem, monitorem użycia CPU/GPU/RAM pod Windows 10/11.

Dołączam bibliotekę BA63-1 

Używam konwertera UART-RS232 na MAX 232(poziomy napięć nie są zgodne).

 

NixdorfVFD-master.zip

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.