Skocz do zawartości

Licencja XILINX VIVADO


Pomocna odpowiedź

(edytowany)

Witam.

Pytanie dotyczące programowania układów fpga. Czy by mieć pewność, że będę mógł programować w przyszłości układy fpga muszę wykupić licencję za ok 3000 dolarów. 

 

Używam programu ise 14.7

Plik licencyjny darmowy ograniczony jest czasem do 120 dni i co dalej?

Edytowano przez kroszkanorber
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
12 minut temu, kroszkanorber napisał:

Jak do tej pory brak ograniczeń dotyczcy układów cpld

 

 

Screenshot_20230304-201439.png

Edytowano przez kroszkanorber
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

14 godzin temu, Elvis napisał:

Jak chodzi o układy Xilinx-a to warto zacząć od strony: https://www.xilinx.com/products/design-tools/vivado/vivado-ml.html#licensing

Znajdziesz na niej informację o 2 wersjach: standard i enterprise. Pierwsza jest darmowa, druga kosztuje wspomniane 3000$.

Podstawowym kryterium odnośnie licencji są modele układów, wszystko jest opisane tutaj: https://www.xilinx.com/products/design-tools/vivado/vivado-ml.html#architecture

Czyli, jeśli masz płytkę z układem np. Artix 7, czy typowym Zynq 7000, to nie ma problemu, wystarczy darmowa wersja "standard" i można na niej wszystko robić.

Natomiast jeśli masz płytkę z bardziej rozbudowanym układem, przykładowo Versal AI... to cena 3000$ i tak nie zrobi różnicy, albo będzie jako darmowy voucher, albo jako zaokrąglenie przy zakupie płytki.

Więc ogólnie nie ma się co przejmować i można spokojnie przyjąć, że narzędzia do pracy z FPGA są darmowe. A jak będą potrzebne płatne, to ich cena i tak będzie pomijalna...

Programuje Spartan 3a i po czasie ok 60 dni wskakuje błąd dotyczący licencji. Licencję odnawiam i nie wiem ile razy można tak robić? Artix i zynq są drogie i nie stać mnie na taką zabawę. Spartan 7 też do najtańszych nie należą.

Płytkę deweloperską zrobię sam na Spartan 3a i peryferiami które chcę używać. Gotowe płytki są ok ale moja będzie kosztować 150zł.

Próbowałem zmienić daty w pliku licencyjnym (pewnie nie do końca legalne) i padłem na sumach kontrolnych których nie umiem policzyć. Modyfikowany plik z błędnymi sumami kontrolnymi udało mi się załadować do ISE i odczytałem w tabeli z licencjami zmienione daty.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak chodzi o starsze układy, czyli Spartan 3 i 6, to sytuacja jest nieco inna. Vivado nie obsługuje tych modeli i pewnie nigdy nie będzie 😞

Pozostaje więc używanie ISE, którego ostatnia wersja została wydana ok. 2014 roku. Niestety licencja dla ISE jest bardziej restrykcyjna niż w przypadku Vivado.

Za darmo dostępna jest tylko wersja WebPack, która nie zawiera wszystkich funkcji oraz bibliotek. Jeśli używasz wersji pełnej, powinieneś za nią zapłacić, albo zmienić układy na Spartan 7 (co pewnie taniej wyjdzie). Grzebanie w plikach licencyjnych, czy odnawianie licencji czasowej więcej niż jest to legalne to raczej tematy, którymi nie należy się chwalić w internecie... 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, Elvis napisał:

😞

Używam ise webpack 14.7 z modyfikowanymi plikami pod win10.  Mam stary komputer . Tak na marginesie co z płytkami elbert V2? 

Czy jest możliwość wykupienia licencji dla ise 14.7 ? Szukałem odpowiedzi na stronie AMD XILINX ale na próżno. Nie mam pojęcia jak ten temat rozwiązać. Kupiłem parę układów Spartan 3a i nie chcę ich wyrzucać w śmieci.

Zabawa z plikami lic jest próbą rozwiązania problemu. 

Link do komentarza
Share on other sites

W takim razie odinstaluję ten program i zainstaluje ponownie. Dziękuję za pomoc.

Licencję ściągam ze strony xilinx.

Może faktycznie coś źle zaznaczyłem podczas instalacji.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Treker
Ta treść została wynagrodzona przez moderatora!

kroszkanorber otrzymał odznakę: "Odkrywca (podanie odp. na własne pytanie)"

Witam.

Opisany wyżej problem dotyczył plików licencyjnych. Sprawdziłem w programie ise i się okazało, że pliki lic które zostały dodane nie zastępują starych plików. Po usunięciu poprzednich plików program poprawnie załadował ten właściwy (ostatni) plik. Na liście z licencjami po tej korekcie dużo licencji jest zaznaczonych jako bezterminowe.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.